Pārtikas izejvielu cenas kāpj

No pērnā gada otrā ceturkšņa līdz šā gada otrajam ceturksnim lauksaimniecībā patērēto preču un pakalpojumu vidējā cena pieauga par 36%, tostarp lielākais cenu kāpums bija minerālmēsliem un augsnes ielabotājiem (+116%) un enerģijai un smērvielām (+61%).

Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gadā ir būtiski satricinājis pasaules lauksaimniecības tirgus. Līdz kara sākumam Krievija un Ukraina bija lielākās graudu, kviešu, kukurūzas, eļļas augu sēklu (īpaši saulespuķu) un mēslošanas līdzekļu eksportētājas. Turklāt darbības, lai pakāpeniski izbeigtu ES atkarību no Krievijas fosilā kurināmā, ir paaugstinājušas enerģijas cenas. Tas viss ir veicinājis strauju cenu pieaugumu galvenajiem lauksaimniecības produktiem un izejvielām, liecina jaunie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Vienlaikus ar lauksaimniecībā patērēto preču un pakalpojumu cenām strauji pieauga arī lauksaimniecības produktu vidējā cena kopumā (izlaide), kāpums bija 25%. Īpaši straujš cenu pieaugums bija graudaugiem (+68%), eļļas augu sēklām un eļļas augiem (+59%) un olām (+45%).

Gada laikā vidējās cenas gan ar investīcijām nesaistītām izejvielām, gan lauksaimniecības produkcijai pieauga visās ES dalībvalstīs. Straujākie lauksaimniecības produkcijas vidējās cenas pieauguma tempi šajā periodā bija Lietuvā (+65%), Igaunijā (+53%) un Ungārijā (+43%). Vismazākie – Dānijā (+7%), Maltā un Portugālē (abās +12%). Straujākie ar investīcijām nesaistīto izejvielu vidējās cenas pieauguma tempi fiksēti Lietuvā (+91%), Latvijā (+62%) un Horvātijā (+50%).

https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/-/ddn-20220930-3

Pēc AG-Press materiāliem sagatavoja Iveta Tomsone

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.