Pasaules pārtikas preču cenas maijā nedaudz samazinājās, un samazinājums novērots otro mēnesi pēc kārtas, tiesa, kviešu un mājputnu gaļas cenas turpina augt, tā jūnija sākumā ziņoja Apvienoto Nāciju Organizācijas Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO).
FAO pārtikas cenu indekss 2022. gada maijā bija vidēji 157,4 punkti, kas ir par 0,6 procentiem mazāk nekā aprīlī, bet par 22,8% augstāks nekā 2021. gada maijā.
FAO graudaugu cenu indekss salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājās par 2,2%, ko noteica kviešu cenas, kas pieauga par 5,6% salīdzinājumā ar aprīli un 56,2% salīdzinājumā ar attiecīgo vērtību gadu iepriekš. Starptautiskās kviešu cenas, kas vidēji bija tikai par 11% zemākas par rekordaugsto līmeni, kas tika sasniegts 2008. gada martā, pieauga, reaģējot uz Indijas izsludināto eksporta aizliegumu un bažām par ražas apstākļiem vairākās vadošajās eksportētājvalstīs, kā arī Ukrainas ražošanas izredžu samazināšanos kara dēļ.
Arī starptautiskās rīsu cenas pieauga visā pasaulē, bet kukurūzas graudu cenas samazinājās par 2,1%, ņemot vērā nedaudz uzlabotos ražas apstākļus ASC, un stabilajām piegādēm no Argentīnas un Brazīlijas.
FAO augu eļļas cenu indekss salīdzinājumā ar aprīli samazinājās par 3,5%, tomēr tas joprojām ir ievērojami augstāks nekā iepriekšējā gadā. Cenas kritās palmu, saulespuķu, sojas un rapšu eļļām, kas daļēji skaidrojams ar Indonēzijas īslaicīgā palmu eļļas eksporta aizlieguma atcelšanu un gauso globālo pieprasījumu pēc sojas un rapšu eļļām, ņemot vērā augstās eļļas cenas pēdējos mēnešos.
Arī FAO piena produktu cenu indekss salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājās par 3,5%. Piena pulveru cenas samazinājās visvairāk, un tas bija saistīts ar tirgus nenoteiktību, ko izraisīja Covid-19 ieviestie ierobežojumi Ķīnā, vienlaikus spēcīgais apjoms un lielais pieprasījums no restorāniem ziemeļu puslodē neļāva siera cenām būtiski samazināties, neskatoties uz vājo globālo importa pieprasījumu. Sviesta cenas kritās arī mazāka importa pieprasījuma dēļ, uzlabojoties eksportējamām piegādēm.
Tikmēr FAO gaļas cenu indekss uzstādīja jaunu visu laiku augstāko līmeni, maijā palielinoties par 0,6%, pat ja pasaules liellopu gaļas cenas saglabājās stabilas un cūkgaļas cenas kritās. Kāpumu noteica straujš mājputnu gaļas cenu pieaugums starptautiskajā tirgū, atspoguļojot nepārtrauktos piegādes ķēdes traucējumus Ukrainā un nesenos putnu gripas gadījumus, ņemot vērā pieprasījuma pieaugumu Eiropā un Tuvajos Austrumos.
Sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru