Aug globālais pārtikas patēriņš

Līdz ar ienākumu pieaugumu un patērētāju uzvedības izmaiņām globālais pārtikas patēriņš audzis straujāk nekā pasaules iedzīvotāju skaits, norādīts EK septembrī publiskotajā ziņojumā “Globālais pārtikas piedāvājums un pieprasījums, patērētāju tendences un tirdzniecības problēmas”.

Ziņojumā minēts, ka globālās pārmaiņas veicinājušas augstākas vērtības produktu (piemēram, gaļas un piena produktu) patēriņa pieaugumu jaunajās tirgus ekonomikas valstīs. Vienlaikus attīstītajās ekonomiskās vides problēmas mudinājušas patērētājus samazināt, piemēram, sarkanās gaļas patēriņu.

Vērtējot patēriņu pa lauksaimniecības izejvielu grupām, kviešus visvairāk pātērē ES un Melnās jūras reģiona valstis – aptuveni 250 kg uz vienu iedzīvotāju. ES patēriņa pieaugumu ietekmējusi galvenokārt lopkopības nozares attīstība, jo kviešus izmanto dzīvnieku barībā.

Kukurūzu visvairāk patērē Ziemeļamerikā – gandrīz 900 kg uz vienu iedzīvotāju, un tas ievērojami pārsniedz patēriņu Dienvidamerikā, kas ir 240 kg uz vienu iedzīvotāju, un ES – 140 kg uz vienu iedzīvotāju. Kukurūzas patēriņa pieaugums pamatā saistīts ar lopkopības palielināšanos, kā arī nesen uzsākto etanola ražošanu, izmantojot šo kultūraugu. ES ir lielākā kukurūzas importētāja – 2018./2019. gadā ieveda gandrīz 25 milj. tonnu.

Cukura lielākais patērētājs ir Dienvidamerika ar vairāk nekā 50 kg uz vienu iedzīvotāju, kur  to izmanto pārtikas un etanola ražošanā. ES patēriņa līmenis, sasniedzot 37 kg uz vienu iedzīvotāju, ir augstāks nekā Ziemeļamerikā – 30 kg uz vienu iedzīvotāju. Globālie cukura ražošanas centri atrodas Āzijā (40%) un Dienvidamerikā (30%). Pēc 2006. gada nozares reformām un cukura ražošanas kvotas beigām 2017. gadā ES tagad svārstās starp pašpietiekamību un nelielu pārpalikumu.

Liellopu gaļai lielākie patērētāji ir Ziemeļamerikā, kur patēriņš ir 35 kg uz vienu iedzīvotāju, kam cieši seko Dienvidamerika. ES ir ceturtais lielākais patērētājs (15 kg uz vienu iedzīvotāju) pēc Okeānijas ar vairāk nekā 20 kg uz vienu iedzīvotāju. Apmēram 15% no pasaules liellopu gaļas produkcijas tirgo Dienvidamerika, kur ir arī lielākais pārpalikums. ES pēdējo 30 gadu laikā patēriņš uz vienu iedzīvotāju ir samazinājies, mainoties patērētāju vēlmēm. No neto importētāja ES kļuvusi par neto eksportētāju.

ES ir neapšaubāmi lielākais cūkgaļas patērētājs, un tās patēriņš pārsniedz 40 kg uz vienu iedzīvotāju. Seko Ziemeļamerika, kur viens iedzīvotājs patērē ap 30 kg, un Āzija – 15 kg. Globālajā tirdzniecībā nonāk mazāk nekā 8% no pasaules saražotās cūkgaļas, – 80% veido eksports no Ziemeļamerikas un ES. Abos reģionos ir bijis neliels patēriņa samazinājums, kā arī palielinājusies ražošana, kā rezultātā pieauga pārpalikums (30% Ziemeļamerikā un 12% ES).

Ievērojami palielinās mājputnu patēriņš visos pasaules reģionos, visvairāk tos ēd Amerikā, Okeānijā un Āfrikā. Lielākais patērētājs ir Ziemeļamerika ar vairāk nekā 50 kg uz vienu iedzīvotāju, kam seko Dienvidamerika, Okeānija un ES ar vairāk nekā 25 kg uz vienu iedzīvotāju. Tiek pārdoti 12% no pasaules produkcijas, galvenie piegādātāji ir Amerika.

ES un Ziemeļamerika ir lielākie piena produktu lietotāji ar  aptuveni 270 kg piena ekvivalentu uz vienu iedzīvotāju. Dienvidamerikā patēriņš pieaudzis līdz 150 kg uz vienu iedzīvotāju. Āzijā patēriņš 2020. gadā sasniegs 70 kg uz vienu iedzīvotāju, bet Āfrikā tas ir stabils – zem 50 kg, tomēr te iedzīvotāju skaita pieaugums raisa ievērojamu kopējā patēriņa kāpumu un veido piena deficītu. Galvenie piegādātāji pasaules tirgiem ir Okeānija, ES un Ziemeļamerika. Okeānija eksportē 200% no saražotā, bet ES pārpalikums veido tikai 10% no saražotā.

Pēc AG-Press materiāliem ziņas sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.