Mājražotāji tiekas zemnieku saimniecībā “Krasti”

Jēkabpils novada zemnieku saimniecība “Krasti” var lepoties ne vien ar saimniecības izaugsmi, jaunu un modernu govju kūti, bet arī ar saimnieces Judītes Gaides garšīgajiem sieriem un lauku tortēm, ko var iegādāties Jēkabpils tirgū. Ar mājražošanu Judīte sāka nodarboties pirms deviņiem gadiem un pa šo laiku uzkrāta ievērojama pieredze. Tāpēc LLKC Jēkabpils nodaļas organizētā, nu jau trešā, mājražotāju grupas tikšanās 28. septembrī notika “Krastos”.

Pirms dalīties pieredzē par mājražošanas jautājumiem, Judīte grib parādīt, no kurienes nāk piens. Tikšanās dalībniekiem tiek izrādīta 2014. gadā uzceltā modernā govju kūts, kurā darbi ir automatizēti un darbojas roboti. Ne bieži gadās redzēt, kā govis slauc roboti, tādēļ šis process izraisa klātesošo interesi. Pēc tam visi dodas uz dažus kilometrus attālo dzīvojamo māju, kur top dažādi sieri un lauku tortes. Doma par mājražošanu radusies krīzes gados, kad piena cenas bija zemas. Sākums nav bijis viegls, daudz mēģināts, lai atrastu “īsto” garšu, bet Judīte neslēpj un dalās ar pieredzi, receptēm. “Jābūt patikšanai,” atzīst Judīte, “tikai tad ar to var nodarboties”. Dienā pārstrādāti 600 litri piena, uz Jāņiem ir sasieti vairāk nekā 100 siera rituļi. Strādāts arī naktīs, lai visu paspētu.  Cilvēki produkciju jau pazīst un izpērk. Judītei palīdz meita Agnese. Arī pasākuma dalībnieki varēja pārliecināties par saimnieču prasmi un nobaudīt garšīgo torti.

Turpinājumā dalībnieki noklausījās Solvitas Kukles praktiskus padomus par produkcijas iepakojuma dizainu, tā nozīmi produkcijas noieta veicināšanā, tirdzniecības vietas noformējumu un par veiksmīgu sava tēla veidošanu. Solvita nav mājražotāja, bet viņa “ražo” mājās pie datora. Viņa rosina meklēt idejas, eksperimentēt. Iepakojuma dizains ir ļoti svarīgs, tas rada atmosfēru, īpašo sajūtu. Svarīgs ir arī produkta pasniegšanas veids, vienots stils, pareiza krāsu izvēle.

Noslēgumā lauku attīstības konsultante Ligita Kadžule pastāstīja par biedrības  “LP Sēlija” izsludināto LEADER projektu pieņemšanas 3. kārtu uzņēmējdarbības projektiem, kuros var piedalīties arī mājražotāji.

Nākamā mājražotāju grupas tikšanās paredzēta decembra sākumā.

Grupu tikšanās notiek VLT aktivitātes “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programmas” ietvaros.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas                                                                                            uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru