No Magdeburgas – ar vērtīgu pieredzi

SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), Zemkopības ministrijas (ZM) Starptautisko lietu nodaļa un Lauku attīstības atbalsta departaments sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Vācijā nu jau vairākus gadus tiek aicināts piedalīties Saksijas –Anhaltes federālās zemes Lauksaimniecības un vides ministrijas rīkotajā lauksaimniecības produktu un preču izstādē „Rudens ražas pateicības svētki”. Šajā gadā pasākums notika no 20. un 21. septembrī Magdeburgas pilsētā, Vācijā.

Vācijas dažādās vēlmes Kopējā lauksaimniecības politikā

Saksijas – Anhaltes Lauksaimniecības un vides ministrijas speciālists Mihaels Dackerts (Michael Deckert) Latvijas delegāciju aicināja ne tikai piedalīties izstādē, bet arī organizēja darba vizīti un tikšanos ar savas ministrijas departamentu vadītājiem. Diskusijas galvenais saturs bija Lauku attīstības plāna (LAP) izstrādes gaita un tā galvenie uzstādījumi. LAP galvenās prioritātes jaunajam plānošanas periodam būs četras. Pirmā – biznesa pārveidošana un inovācijas, tām tiks atvēlēti 2,7% no kopējā LAP „portfeļa”, otrā prioritāte – lauksaimniecības uzņēmumu konkurētspējas uzlabošana (12,6%). Šajā prioritātē uzsvars likts uz zemes konsolidāciju, ceļu būvi un infrastruktūras uzlabošanu uzņēmumiem. Trešā – vides ekosistēmas pārvaldīšana ( 44%), bet ceturtā, ļoti svarīgā prioritāte ir sociālās atbalsta programmas, kas ir ietvertas ES regulas 2. un 9. punktā un kuras nodrošinās ciematu attīstību, LEADER veida pasākumus, mazinās iedzīvotāju migrāciju prom no lauku teritorijām.

Saksijas-Anhaltes pavalsts ir lielākā ES finansējuma saņēmēja starp 16 federālajām zemēm, bet departamentu vadītāji uzsver, ka sarunas par maksājumu sadali starp visu pavalstu ministriem ir grūtas un komplicētas. Piemēram – Bavārijas ministrijai ir priekšlikumi par dzīvnieku prēmiju paaugstinātām maksām kalnu reģionos, mazo zemnieku atbalsta palielinājumam. Apstiprinot šādu piedāvājumu, Saksijas – Anhaltes zemnieki būtu zaudētāji, jo šeit saimniecības platību ziņā ir vislielākās, taču ieņēmumi no saražotās produkcijas paši mazākie.

Ilustrācijai skaitļi: Saksijā – Anhaltē ir 400 eiro bruto ienākumi no hektāra ( tai sk.platību maksājumi), bet Vācijā vidēji tie ir 750 eiro. Arī lopu blīvums pavalstī ir salīdzinoši zems – 0,35 liellopu vienības / h, salīdzinājumā Vestfālenē tas ir 1,21 , Holšteinā – 1,07 , Lejassaksijā – 1,2. Visi minētie argumenti diemžēl darbojas pretēji Saksijas – Anhaltes vēlmēm saņemt pilnā apjomā ES atbalsta maksājumus, ir jābūt spēcīgam lobijam un diplomātam, lai panāktu labvēlīgāko risinājumu.

Kopumā sarunās iegūtā informācija bija vērtīga un dod iespēju salīdzināt abu valstu lauku attīstības stratēģijās gan atšķirīgo, gan vienojošo.

Latvijas labumi Magdeburgas tirgū

Vizītes svarīgais notikums bija dalība Rudens ražas izstādē. Tajā tika aicinātas piedalīties Saksijas – Anhaltes pavalsts sadraudzības valstis – Lietuva, Latvija, Polija un Ungārija. Mērķis – veicināt pārtikas un lauksaimniecības preču ražotāju biznesa sakaru paplašināšanos. Izstādē, mūsu valstīm tika iekārtoti stendi īpašajā Eiropas ciematā. Divas dienas šajos stendos tika rīkotas prezentācijas, produktu degustācijas, piedāvāti iegādāties mūsu amatnieču izstrādājumi – tekstila izstrādājumi, trikotāža, sveces. Latvijas amatniecību pārstāvēja Marikas Rudzītes – Griķes tekstiluzņēmums no Līvāniem „Ar Gaumi”. Siltus trikotāžas izstrādājumus izstādē prezentēja Dace Šulta, bet Ligita Vilkaste – krāšņas un praktiskas sveces. Abas uzņēmējas bija no Balviem.

 

No Latvijas laukos iegūtā pārtikas produktu klāsta izstādē piedāvājām arī a/s „Valmieras piens” sieru „MonteRigo”, „Lapzemes sieru”, kā arī tradicionālo ķimeņu sieru. No SIA „Latvijas piens” ražotās produkcijas degustācijām Magdeburgas tirgū piedāvājām Holandes sieru un sieru „Trikantālers”.

Vācu apmeklētājus iepriecināja alus degustācijas. Mēs piedāvājām Brenguļu alus darītavas un SIA „Valmiermuižas alus” alu, bet stiprākus dzērienus bija iespēja pagaršot, pateicoties SIA „Premium Spiritus” atvēlētajai degustācijai. Maizes un konditorejas produktus izstādei atvēlēja SIA „Liepkalni” un SIA „Ķoņu dzirnavas”.

„Rudens ražas pateicības svētki” Magdeburgā  ir pasākums , kas arī nākamos gados vienos Latvijas un Vācijas uzņēmējus. Lai pēc iespējas labāk demonstrētu Latvijas lauku ražojumus, amatniekus un pārtikas mājražotāju gatavoto, VLT sadarbībā ar LLKC nodaļām darbosies pie rekomendāciju izstrādes un pasākuma sagatavošanas. Ir svarīgi parādīt arī mūsu valsts tūrisma piedāvājumus , tādēļ sadarboties aicināsim arī „Lauku ceļotāju”.

Pasākuma dalībniece

Daiga Siliņa

LLKC Valmieras biroja vadītāja

Pievienot komentāru