Skolēni atzīst, ka lauki ir vislabākā vieta

GalerijaPrint

Septembra beigās LLKC Jēkabpils nodaļa rīkoja informatīvo tikšanos ar Krustpils novada Sūnu pamatskolas skolēniem. Tikšanās laikā skolēni uzzināja par dažādām tradicionālām un netradicionālām lauksaimniecības nozarēm, kā arī citām uzņēmējdarbības iespējām laukos.

Skolēni iesaistījās sarunās, atbildēja uz konkursa jautājumiem un saņēma LLKC sarūpētās balvas. Turpinājumā šai tikšanās reizei bija pieredzes apmaiņas brauciens uz Kokneses un Pļaviņu novadiem 3. oktobrī. Lai gan diena bija apmākusies un lietaina, brauciena dalībnieku vidū valdīja optimistisks noskaņojums. Dienas laikā to palīdzēja saglabāt sastaptie uzņēmīgie cilvēki, kuri labprāt dalījās pieredzē par savas nozares darbību, īpatnībām un tradīcijām. Viņi ļāva arī skolēniem praktiski darboties, izjust prieku par veiksmīgu galarezultātu.

Pirmā apmeklējuma vieta bija Kokneses novada Amatu centrā “Mazā kāpa” – ādas apstrādes darbnīca. Tur tiek ražoti vairāk nekā 100 dabīgās ādas izstrādājumu veidi, kas ceļo arī uz ļoti daudzām pasaules valstīm. Atbraucējus sagaidīja un par savu uzņēmumu SIA “Kāpiņa” pastāstīja tā īpašniece Inese Kāpiņa. Radošo ideju īstenošanā piesaistot ES finansējumu, izveidotas mājīgas, gaišas telpas. Praktiski ādas apstrādes procesu parāda viņas meita un citas darbnīcas meistares. Inese un pārējās meistares savu darbu dara ar prieku un mīlestību. To sajūt produkcijas pircēji un darbnīcas apmeklētāji. Skolēniem tiek dota iespēja katram izgatavot savu atslēgas piekariņu. Viņi pirmo reizi darbojas ar ādas apstrādi, šis darbs ļoti aizrauj, un rezultāts iepriecina.

Nākošo skolēni apmeklēja bioloģisko saimniecību „Janavas”, kas atrodas skaistā vietā pie Daugavas netālu no Kokneses. Tur zied Antas Kučeres audzētie garšaugi, ārstniecības augi un skaistuma kopšanai nepieciešamie augi un top veselīgas, smaržīgas, garšīgas un noderīgas lietas. Anta Kučere ražo tējas, garšaugu pulveri, ziedūdeņus, bioloģisko kosmētiku, ziepes. Viņa parādīja, kā darbojas destilators, pastāstīja un praktiski parādīja, kā tiek gatavotas ziepes. A. Kučere arī pastāstīja, kā uzsāka savu uzņēmējdarbību. Lai gan sākums ir bijis grūts, viņa dzīvo ar prieku un atzīst, ka dzīve ir skaista. Lai piesaistītu ES finansējumu, viņa raksta projektus. Šogad ir izveidota baskāju taka. Atvadoties Anta Kučere sacīja: “Mums ir ļoti laba zeme, palieciet te, strādājiet, attīstiet uzņēmējdarbību!”

Vietējās sabiedriskās dzīves veidošanā liela nozīme ir biedrībām. Brauciena dalībnieki iepazinās ar vienu no tām – sporta biedrību „Juči”, ko vada Pēteris Kalniņš Pļaviņu novadā. Interesanta un aizraujoša bija iepazīšanās ar atraktīvo Kalniņa kungu. Viņš ir Aiviekstes pagasta zemnieku saimniecības “Juči” īpašnieks un skvoša spēles entuziasts. Vienā no uzņēmuma “Pļaviņas DM” ēkām viņa vadībā izveidoti standartiem atbilstoši skvoša spēles laukumi un laukumu skatītājiem, iekārtota trenažieru zāle, vieta treniņiem. Daļēji piesaistīts ES finansējums – LLKC Jēkabpils konsultāciju birojā uzrakstīts LEADER projekts. Skvoša spēle vēl nav Latvijā plaši izplatīta, P. Kalniņš to apguvis, viesojoties Amerikā. Skolēni ar aizrautību apguva spēles pamatelementus trenera vadībā. Nobeigumā viņš parādīja šogad izveidoto brīvdabas skvoša laukumu – pirmo Latvijā.

Mājupceļā uz jautājumu, vai brauciens bija lietderīgs, skan daudzbalsīgs “jā”. Bet viena skolēniem teiktais brauciena laikā “Lauki ir vislabākā vieta”, liecina, ka laukiem ir nākotne.

Brauciens notika VLT īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās.

Anita Putka,    

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru