Bioloģiskie zemnieki tiekas Kuldīgā

Informatīvais seminārs par piena lopkopību Kuldīgā pulcēja daudz interesentu arī no tuvākajiem Kurzemes novadiem. Lielākai klausītāju daļai piena lopkopība ir bizness, daļai bioloģiskā saimniekošana ir tikai dzīvesveids. Klausītāju lielā interese liecina, ka zemnieki saskata perspektīvas bioloģiskajā saimniekošanā un vēlas to paplašināt.

Seminārā varēja uzzināt jaunākās aktualitātes LBLA, ar kurām iepazīstināja asociācijas pārstāve Gundega Jēkabsone. Viņa aicināja iesaistīties nevalstisko organizāciju darbā, izsacīt viedokli par Kopējo lauksaimniecības politiku. Tikai iesaistoties ir cerības iegūt labvēlīgākus nosacījumus atbalsta saņemšanai.

Bioloģiskajās saimniecībās lielākā daļa lopbarības tiek gatavota saimniecībā uz vietas, tādēļ liela nozīme ir piemērotas tehnikas izvēlei. Ar SIA “Siljas “ piedāvājumu iepazīstināja firmas pārstāvis  Aigars Mundiciems. Tā kā seminārs notika SIA “Silja” telpās, zemniekiem bija iespēja ne tikai teorētiski, bet arī praktiski iepazīties ar piedāvāto tehnikas klāstu. Svarīgi bija uzklausīt pašu zemnieku labās atsauksmes par sadarbību, iegādāto lauksaimniecības tehniku un ātro servisu rezerves daļu piegādē. Mazo saimniecību īpašniekus pārsteidza plašais sēklu un dārzkopības inventāra piedāvājums.

Lai paaugstinātu govju produktivitāti un iegūtu kvalitatīvu pienu, svarīga ir govju sabalansēta ēdināšana. Lielākā daļa bioloģisko zemnieku spēkbarību audzē saimniecībā un iegādājas tikai minerālpiedevas un melasi. Ar zemniekiem tikās “Dobeles dzirnavnieka” pārstāvis, dzīvnieku ēdināšanas speciālists Andris Šteinbergs, lai informētu par ekonomiski izdevīgu lauksaimniecības dzīvnieku ēdināšanu. “Dobeles dzirnavnieks” ieviesis jaunu tehnoloģiju spēkbarības ražošanā un ir vienīgais bioloģiskās  lopbarības ražotājs un  piegādātājs. Graudus iepērk no vietējiem zemniekiem, bioloģiski audzētu soju iepērk Lietuvā. Sadarbība ir savstarpēji izdevīga. Piedāvātā barība ir droša, jo tiek apstrādāta augstā temperatūrā un nepieļauj kaitīgu organismu iekļūšanu barībā. Piedāvātā cena ir pamatota un atbilstoša produkcijas kvalitātei.  Pircēja izvēli vienmēr nosaka vairāki faktori. Cena ne vienmēr ir noteicošā. Svarīga ir kvalitāte un iegādes iespējas. “Dobeles dzirnavnieks” pēc iepriekšēja individuāla  pasūtījuma piegādā preci saimniecībā. Īpašs bija zemnieku prieks par piedāvāto bioloģisko barību dažāda vecuma vistām un tītariem.

Kā saimniecībā izaudzēt lopbarības pupas, zirņus un lupīnu, pieredzē dalījās LLKC Kuldīgas biroja augkopības konsultante Daiga Mellere.  Klausītāji izrādīja interesi vairāk uzzināt par sojas pupu audzēšanu un izteica gatavību doties pēc pieredzes uz Lietuvu.

Šobrīd bioloģiskais piens tiek realizēts bioloģiskā piena uzpircējam un tālāk pārstrādāts bioloģiskajos piena produktos. Sadarbības veicināšanai ar piena ražotājiem tikās Tukuma piena pārstāvis Aigars Kravkovs, lai klātienē pārrunātu kvalitātes un piegādes jautājumus.

Aptaujas anketās zemnieki atzina, ka guvuši noderīgu informāciju un ierosināja tematus nākamajām tikšanās reizē.

Informatīvais seminārs tika rīkots Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros, sadarbībā ar SIA “Silja” un AS “Tukuma piens”.

Inese Blūma,

LLKC Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante

 

Pievienot komentāru