Daugavpilī notikušas mācības par kvalitatīva piena ieguvi

Daugavpilī no 9. līdz 11. martam notika arodapmācības „Kvalitatīva svaigpiena ieguve mazās un vidējās saimniecībās”. Tajās piedalījās 56 dalībnieki, kuri vēlējās gūt informāciju un pieredzi par kvalitatīva svaigpiena iegūšanu un uzglabāšanu.

Pirmajā mācību dienā tika izskatītas tēmas par to, kādas ir obligātās nekaitīguma prasības pārstrādei paredzētajam govs pienam, somatiskajām šūnām pienā, mastītiem, baktērijām un to vairošanos pienā, inhibitorvielām pienā. Klausītāji izrādīja lielu interesi, jo tās  ir ļoti aktuālas problēmas daudzās saimniecībās. Tika apspriestas iespējas, kā uzlabot situāciju ganāmpulkā, lai tiktu izpildītas piena kvalitātes prasības.

Mācību otrajā dienā galvenās tēmas bija slaukšanas un piena dzesēšanas iekārtu pareiza darbība un darbības kontrole, pārraudzības datu analīze un rutīnas darbu protokolu izveide, lai iegūtu kvalitatīvu pienu. Šīs ir neatņemas sastāvdaļas kvalitatīva svaigpiena ieguvei un uzglabāšanai. Viens no nozīmīgākajiem faktoriem, lai piens būtu kvalitatīvs, ir atbilstoši piena daudzumam izvēlēta piena dzesēšanas iekārta; nākamais – spēja analizēt un novērtēt pārraudzības ietvaros iegūtos rādītājus, kas ir jāizvērtē un nepieciešamības gadījumā jāuzlabo. Trešais faktors ir pašu saimnieku darba kārtība un organizēšana, lai viss tiktu precīzi izdarīts.

Pēdējā mācību diena tika aizvadīta Līksnas pagastā saimniecībā SIA
„Kļavas V”,  kur praktiski tika apskatītas tēmas: piena ieguves un uzglabāšanas organizācija piena ražošanas fermā, savstarpējās atbilstības prasības piena ražošanas saimniecībā un to ieviešanas praktiskā pieredze. Šajā apmācību dienā dalībniekiem bija lieliska iespēja praktiski vērot, kā notiek darbs saimniecībā, kādas iekārtas un tehnoloģijas tiek izmantotas, kā notiek barības devu sagatavošana un labturības prasību ievērošana. Tie visi ir svarīgi faktori  lai iegūtu kvalitatīvu pienu un  augstu  izslaukumu. Piensaimnieki varēja novērtēt, kā var modernizēt un uzlabot savu saimniecību, redzēja, kādas ir savstarpējas atbilstības prasības piena ražošanas saimniecībā. Mācību dalībniekiem bija iespēja uzdot jautājumus par sev interesējošajām tēmām gan lektoriem, gan saimniecības pārstāvjiem.

Arodapmācības tika rīkotas Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai
pasākuma „Arodapmācības un informācijas pasākumi” aktivitātes „Arodapmācības” apakšaktivitātes „Nozares speciālistu līmeņa mācību organizēšana” ietvaros.
Projekta Nr. 14-00-L11114-000104.

Arodapmācības deva daudz teorētisku un praktisku padomu, ko piensaimnieki varēs izmantot savās saimniecībās.

Dzintra Brovkina,
LLKC Daugavpils nodaļas lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru