Džūkstes pamatskolā interesējas par lauksaimniecību

GalerijaPrint

Džūkstes pamatskolā 4. decembrī tika rīkota informatīvā diena lauksaimniecības nozares popularizēšanā. Vienā dienā notika divi pasākumi – gan  8. un 9. klases skolēniem, gan mazpulcēniem. Skolu jaunieši tika iepazīstināti ar LLKC rīkotajiem pasākumiem, kas palīdz izzināt skolēniem dažādas norises laukos un iepazīstina ar dažādu profesiju apguvi. Tiek organizēti mācību braucieni uz lauku saimniecībām un uzņēmējiem, kā arī tiek rīkoti profesionālo skolu apmeklējumi. Šādās aktivitātēs skolēniem parāda daudzpusīgās iespējas, kā var sekmīgi attīstīt biznesu lauku reģionos. Pēc stāstījuma par konkursa norisi “Šodien laukos” Džūkstes mazpulks izteica apņēmību nākamgad piedalīties konkursā.

Šajā izzinošajā nodarbībā skolēni tika iepazīstināti ar ārstniecības augiem. Jaunieši tika rosināti ieraudzīt to daudzveidīgo pielietojumu, līdz ar to dažādās biznesa iespējas nākotnē. Malkojot pašu izvēlēto tēju, viņi klausījās informācijā par augu pielietojumu pirts procedūrās. Šobrīd šis pakalpojums ir pieprasīts. Lai to veiktu, nepieciešamas dažādu augu slotiņas un no augiem gatavoti skrubji, dažādas tējas un augu uzlējumi. Skolēni paši sauca sev zināmos augu izmantošanas veidus, piemēram, dzijas krāsvielu iegūšanu. Nodarbībā smaržojām augu hidrolātus, kurus izmanto ķermeņa kopšanā. Šobrīd tehnoloģijas  ar ultraskaņas palīdzību atdala no augiem krāsvielas, kuras tiek izmantotas kosmētikā un pārtikas rūpniecībā.

Mazpulka vadītāja mudināja skolēnus pašiem vākt ārstniecības augus savām vajadzībām, pirms tam tos iepazīstot. Taču ir jārūpējas, lai vācot  tie netiktu iznīcināti. Tādēļ jaunieši tika iesaistīti diskusijā par vides resursu saglabāšanu un izmantošanu. Sarunā secinājām, ka šobrīd arvien mazāk paliek pļavu ar lielu augu daudzveidību. Lai iemācītos atpazīt augus, skolēniem bija uzdevums salikt kopā divus vārdus, lai veidotos auga nosaukums. Piemēram, ”rasa” un “pods”, rezultātā izveidojas nosakums raspodiņš. Savukārt 8. un 9. klašu skolēni no sagatavotām zīmītēm veidoja profesiju stāstu. Jāatdzīst, ka šajā nodarbībā lielāku iniciatīvu izrādīja tie skolēni, kuru vecāki nodarbojas ar lauksaimniecību.  Viņi arī ieklausījās informācijā par konkursu “Laukiem būt!”, kurā varēs piedalīties mazliet vēlāk.

Priecēja fakts, ka šajā informatīvajā dienā skolēni bija pietiekami aktīvi un iesaistījās nodarbībās. Jāatzīmē, ka mazpulcēni izrādīja lielāku aktivitāti, viņiem jau ir ievirzīta doma par lauksaimniecisku darbošanos. Neliela daļa skolēnu zināja informāciju par LLKC darbību, jo vecāki izmanto Tukuma KB pakalpojumus grāmatvedībā un projektu īstenošanā. Ieinteresētie jaunieši izvēlējās paņemt līdzi  vecākiem palasīt izdevumu ”Lauku Lapa”, savukārt paši ieguva konsultāciju biroja dāvātos prezentācijas materiālus.

Ilze Ruka,

LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru