Jānis un Veneranda - veiksmīgs ceturtdaļgadsimts laukos

GalerijaPrint

Jānis un Veneranda Ļubkas saimnieko Balvu novada Kubulu pagasta „Upeslīčos”. Strādīgie, aktīvie un enerģiskie zemnieki ar prieku raugās uz dzīvi un darbu.

Labestības un pieredzes bagātie cilvēki kopā dzīvo jau gandrīz 50 gadu – nākamgad pavasarī būs zelta kāzu jubileja. Gadu gaitā pārdzīvotas dažādas krīzes, bet saimnieku neatlaidība ļāvusi izķepuroties no tām.

Saimniekošanu ģimene uzsāka pirms 25 gadiem. Viņi ir „Breša zemnieki”, ko atzīst par lielu ieguvumu saimniekošanas sākumā, jo, iegūstot no padomju valsts labu finansiālo un materiālo atbalstu, prata to likt lietā. Ieguva lietošanā 23 hektārus zemes, tolaik tā bijusi purvaina un aizaugusi ar krūmiem. Ar valsts atbalstu tika veikti meliorācijas darbi – novākts apaugums, ierīkota drenāža, izrakti grāvji. Saimniecības attīstībai tika piešķirti 100 m3 kvalitatīva priedes kokmateriāla. Tehnikas iegādei – izdevīgi kredīti.

Sakārtojuši zemi, viņi sāka nodarboties ar piena lopkopību un cūkkopību, paralēli strādājot arī algotu darbu. Bet 1992. gadā tika nodibināta zemnieku saimniecība „Upeslīči”. Saimnieki atzīst, ka, uzturot gan piena nozari, gan cūkkopību, radīta zināma stabilitāte, jo, krītot vienas nozares pieprasījumam, paliek otra.

Saražotās produkcijas – cūkgaļas, piena un piena produktu noieta veidi bija vietējais tirgus, Balvu pienotava, veikali un ēdnīcas. Bija iespēja saražoto produkciju realizēt arī Krievijas tirgū.

Ar laiku saimniecība ir paplašinājusies, un tagad kopā jau tiek apsaimniekoti ap 130 hektāriem zemes – 12 ha ir zālāji, un pārējās platībās audzē graudus – kviešus, miežus, auzas, rudzus un mistrus. Ievākto ražu izmanto lopbarības vajadzībām, kā arī realizē „Vidzemes agroekonomiskajā kooperatīvajā sabiedrībā”. Šobrīd saimniecībā ir 11 slaucamās govis, un pienu realizē kooperatīvā „Māršava”. Jānis atzīst, ka sadarbībai ar kooperatīviem jābūt obligāti, jo viens tu neesi karotājs...

Neskatoties uz Āfrikas cūku mēra draudiem, PVD speciālistu iedrošināti, saimnieki nolēma atvērt savu kautuvi, jo līdz šim izmantoja pakalpojumus. Par saviem līdzekļiem izbūvēta, oktobrī tā sāka darbu. Uzņēmums nodarbojas arī ar mājražošanu – gaļas produktu kūpināšanu. Cūkas kauj katru nedēļu, un brīvdienās gaļu realizē vietējā tirgū. Šobrīd saimniecībā ir 29 cūkas.

Uzņēmumā strādā paši saimnieki – Veneranda un Jānis, viens algots strādnieks, kā arī iespēju robežās palīdz ģimenes locekļi – bērni un mazbērni.

Z/s „Upeslīči” ir vieni no pirmajiem grāmatvedības klientiem LLKC Balvu konsultāciju birojā, šeit izmanto arī projektu izstrādāšanas pakalpojumus un konsultācijas lauku attīstībā.

Saimniecība izmantoja pasākuma „Lauku saimniecību modernizācija” atbalsta iespējas, tā ietvaros iegādāti divi traktori, sējmašīna, minerālmēslu izkliedētājs, piekabe, izbūvēta graudu noliktava. Lai nodrošinātu kvalitatīva piena ražošanu, piensaimniecības nozare tika modernizēta, izmantojot projekta „ES standartu sasniegšana” atbalsta iespējas, kura rezultātā tika veikta piena mājas būvniecība. Nākotnē saimniecība neplāno paplašināties, bet turpināt strādāt – gan. Vēl ir plāni izmantot ES līdzfinansējumu, jo saimniecībā nepieciešams arkls.

Saimnieki uzskata, ka laukiem ir jābūt, it sevišķi, šeit – Latgalē. Viņus priecē tas, ka paši ir aktīvi, un palīdz enerģiskie jaunieši, kuri paliek laukos saimniekot. Veneranda Ļubka saka: „Ja paši tagad būtu jaunāki par kādiem gadiem divdesmit, labprāt attīstītu un realizētu dažādas idejas, jo mūsdienās ir savādākas iespējas, nekā bija agrāk”. Viņa iesaka jauniešiem būt gudriem, mācīties un izmantot tās iespējas, ko mūsdienu pasaule sniedz – dažādus atbalsta veidus, modernās tehnoloģijas.

Tamāra Lielbārde un Arita Boka,

LLKC Balvu nodaļas  lauku attīstības konsultantes

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru