“Kraukļu lilijās” katrs zieds tiek izauklēts

GalerijaPrint

Inese Blomniece ar krāšņu ziedu audzēšanu nodarbojas jau divpadsmit gadus. Iesākumā uz tirgu vedusi visu, ko iespējams izaudzēt dārzā – garšaugus, dārzeņus, zemenes un nelielos daudzumos puķes podiņos. Kāda kliente mudinājusi iegādāties liliju sīpolus no vietējā selekcionāra un piedāvāt grieztos ziedus.

Sākotnēji ideja nav šķitusi saistoša, bet nolemts pamēģināt – tā tika iegādāti pirmie liliju sīpoli nelielā apjomā. Pirmā partija izaudzēta veiksmīgi, tādēļ nākamā jau iegādāta lielākā apjomā. Saprotot, ka ziedi ir pieprasīti un redzot cilvēku prieku par liliju skaistumu, nolemts paplašināt un dažādot liliju audzēšanu. Šobrīd tiek audzētas jau septiņas pārbaudītas liliju šķirnes: baltā, rozā, dzeltenā un oranžā krāsā, kas tiek tirgotas Silvas tirgū pie tirdzniecības centra “Pilsētas pasāža”, kopā gadā tiek izaudzēti divi tūkstoši stādu griezto ziedu ieguvei. Piedāvājuma dažādībai pavasarī tiek audzētas narcises, tulpes, hiacintes, rudenī – gladiolas, asteres un mārtiņrozes. Pēc ziedu sezonas noslēguma Inese darina skaistus vainadziņus no sūnām un citiem materiāliem.

Lilijas  tiek audzētas apkurināmās siltumnīcās, lai nodrošinātu agrāku ziedu izplaukšanu un atbilstošu siltumu un apgaismojumu kvalitatīva zieda ieguvei. Inese 2017. gadā īstenojusi ELFLA projektu “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, uzbūvējot un aprīkojot polikarbonāta siltumnīcu un iegādājoties aukstuma kameru ziedu uzglabāšanai. Projekta realizācija devusi iespēju paplašināt ziedu audzēšanas apjomu. Pieprasījums pēc lilijām ir pastāvīgs, kas mudina turpināt darboties un attīstīties. Nākotnē Inese plāno vēl vairāk specializēties tieši liliju audzēšanā, samazinot citu ziedu audzēšanu.

Inese stāsta: “Katrs zieds tiek uzmanīts, novērtēts, apčubināts, pret tiem jaīzturas ar mīlestību, ziedi ir jāizjūt. Meita saka, ka auklējos kā ar bērniem. Arī vīrs ir iemīlējis ziedu audzēšanu. Ceļamies arī pa naktīm, lai kurinātu un pārbaudītu mitrumu. Ieejot siltumnīcā, gūstu mieru un labsajūtu, atbrīvojos no galvassāpēm un stresa. Man ļoti patīk liliju smarža, bet klienti ir ļoti dažādi – citi jautā pēc smaržīgākajām, citi izvēlas pēc krāsas, savukārt kāds vīrietis vienmēr pērk neizplaukušu ziedu, lai redzētu procesu, kā tas atveras. Gar tirdziņu ir liela cilvēku plūsma, un daudzi vienkārši iet garām un priecājas par skaistajiem ziediem, izsaka komplimentus, kaut arī nepērk. Cilvēki asociē mani ar lilijām, jau pa gabalu redz un zina, kur atnākt pēc tām, galds tirgū tiešām skaisti izceļas. Interesanti, ka tieši jauni cilvēki visvairāk novērtē Latvijā audzēto, izvēlas vietējo, vecāki cilvēki mēdz teikt, ka tepat “Maxima” veikalā var nopirkt. Manuprāt, vajadzētu tieši vecākiem cilvēkiem novērtēt vietējo produkciju. Svarīgākā ir kvalitāte, lai nodrošinātu klientu prasības un uzticību. Gadu gaitā esam izzinājuši liliju audzēšanas tehnoloģiju un varam teikt ar lepnumu, ka piedāvājam klientiem augstas kvalitātes Latvijā audzētas lilijas.”

Agnese Stivriņa,
LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: Agnese Stivriņa, Inese Blomniece

Foto galerija: 

Pievienot komentāru