Lai veiksmīgi saimniekotu, uz vietas stāvēt nedrīkst!

Baltinavas novadā vērojama tendence, ka jaunieši pēc augstskolas studiju pabeigšanas atgriežas dzimtajā pusē un veiksmīgi veido savas saimniecības. Šoreiz paciemosimies saimniecībā ar skanīgu nosaukumu IK „Labrego” pie tās īpašnieka Kaspara Kaņepes. 

Kaspars pastāstīja, ka saimniecības nosaukumu „Labrego” izvēlējies jau studiju gados, kad rakstīja bakalaura darbu un tulkojumā no gallu valodas tas nozīmē „zemnieks”.

Kaspars ir profesionāls biškopis, beidzis Vecbebru profesionālo vidusskolā biškopības specialitāti. Pabeidzis arī studijas LLU ekonomikas fakultātē – komercdarbību un uzņēmumu vadību.

Studiju laikā Kasparam vēl nebija pārliecības par turpmāko nodarbošanos, bet, pabeidzot augstskolu, nāca atziņa – saimniekošu un veidošu savu saimniecību  dzimtajā pusē, Baltinavā! Uzsākot saimniekošanu, Kaspars 2011. gadā iesniedza pirmo projektu programmā „Lauku saimniecību modernizācija” par bišu stropu iegādi. Projekta ietvaros tika iegādāti norvēģu tipa daudzkorpusu bišu stropi. Uz jautājumu, kāpēc tika izvēlēti tieši šādi bišu stropi, nevis tradicionālie Latvijā izmantotie, Kaspars lietišķi paskaidro, ka šādos stropos bišu saimju apkopšana prasa profesionālas zināšanas, tie nebūtu ieteicami iesācējiem biškopības nozarē, bet galvenais ieguvums ir, ka šādi var apkopt daudz vairāk bišu saimju, tādējādi ir panākta lielāka biškopības nozares efektivitāte saimniecībā.

Saimniecība 2012. gadā realizēja projektu programmā „Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem”, kur tika iegādāts biškopības nozarei nepieciešamais aprīkojums. Šo projektu Kaspars realizēja sadarbībā ar LLKC Balvu konsultāciju biroju.

Medu un citu biškopības produkciju saimniecība realizē lielākoties vairumtirgotājiem, ir arī savi klienti tepat Baltinavā, Balvos, bet īpaši Kaspars neaizraujas ar mazumtirdzniecību, jo tas prasa lielu laika patēriņu, bet ieguvumu praktiski nav.

IK „Labrego” vēl sniedz pakalpojumus jaunaudžu kopšanā, arī šogad jau ir uzvarēts konkursā par jaunaudžu kopšanu, un darbi turpināsies, kas saimniecībai dos papildu ieņēmumus tālākai attīstībai.

Kaspars atzīst, ka saimniecība turpinās attīstīties un paplašināties, un ir jau daudz ideju, kuras tiks realizētas nākotnē, arī piesaistot investīcijas no jaunā plānošanas perioda atbalsta programmām. Lai veiksmīgi saimniekotu, uz vietas nedrīkst stāvēt, ir jāiet uz priekšu, nemitīgi jāseko līdz jaunākai informācijai un arī jāmācās.

Kaspars arī izsaka atziņu, ka, lai vairāk jauniešu ieinteresētu un motivētu atgriezties laukos un uzsākt saimniekošanu, ir jāmaina nodokļu politika, jābūt nodokļu atlaidēm vai samazinātām nodokļu likmēm jaunizveidotajām saimniecībām, kuras veido jaunieši.

Uz jautājumu, – ar kādām grūtībām Kaspars sastapās, realizējot projektus, viņš atbildēja, ka visnepatīkamākā situācija bija tā, ka tieši šajos gados platību maksājumi tika aplikti ar nodokli, kas radīja finansiālu slogu jaunizveidotajai saimniecībai. Bet kopumā Kaspars optimistiski raugās nākotnē un cer, ka viņa saimniecība spēs arī turpmāk attīstīties!

Sarmīte Tabore,

LLKC Balvu nodaļas Baltinavas novada lauku attīstības konsultante

Foto: no ģimenes albuma

Pievienot komentāru