Raimonda Ribikauska – lauku uzņēmēju iedrošinātāja

Atzinības Krusta kavaliere. Tik lepni nu var uzrunāt LLKC Dobeles nodaļas konsultanti Raimondu Ribikausku. Apbalvojumu par uzņēmējdarbības attīstīšanu lauku reģionos valsts svētkos, 18. novembrī, Raimondai pasniedza Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Augstajam apbalvojumam Raimondu izvirzīja Latvijas Lauku sieviešu apvienība, kurā viņa aktīvi darbojas. Pati Raimonda atzīst, ka apbalvojums bijis negaidīts, bet patīkams pārsteigums, jo nu jau ilgus gadus tieši viņa ir tā, kas Bauskas un nu arī Dobeles novadā mudina, iedrošina un ar padomu palīdz uzsākt biznesu un noticēt pašam sev. Kur Raimonda atrod tos darboties gribošos un varošos cilvēkus, ja nepārtraukti dzirdam – no laukiem visi brauc prom? Viņa saka: “Kaut ko jau cilvēki vienmēr grib darīt. Tad viņi padzird, ka es tāda esmu, uzmeklē mani un pastāsta savu ieceri. Uzreiz nevienam nesaku “jā” vai “nē”. Vispirms tiekamies saimniecībā, lai redzētu, kas un kā tur jau izveidots, noskaidrotu, kāds konkrētais cilvēks ir kā personība. Kad rodas iespēja izmantot Eiropas naudu, to vēlas saņemt visi, taču man ir jāsaprot, vai visi spēs “pacelt” šo naudu, lai vēlāk to nenāktos atmaksāt. Tādēļ vispirms veicam nepieciešamos sagatavošanās darbus.”

Raimonda atzīst, ka lielākā daļa gribētāju ir gatavi rakstīt projektus Eiropas naudas piesaistei. Tomēr itin bieži gadās arī tā, ka cilvēks atsakās no šīs ieceres, jo ir sapratis, ka nespēs īstenot visas prasības. Līdz šim Raimonda galvenokārt palīdzējusi rakstīt projektus sabiedriskām idejām LEADER programmas ietvaros, kur pie naudas tiek gandrīz visi. Šoruden viņa pirmo reizi palīdzējusi rakstīt projektus mazo lauku saimniecību atbalstam. “Grūti pateikt, cik daudzi no šajā programmā iesniegtajiem projektiem saņems akceptu to īstenošanai. Vēl jāpagaida. Taču mani pārsteidza kas cits, gatavojot šos pieteikumus. Ļoti daudzi saimnieki ne reizi līdz šim nebija pieteikušies platībmaksājumiem, kas pieejami jau no 2004. gada. Pat pēc desmit gadiem ir cilvēki, kuri neko par šādu iespēju nav zinājuši. Tas nozīmē vien to, ka viņi sēž mājās un ne par ko īsti neinteresējas, – mūsu rīkotos seminārus viņi nav apmeklējuši, tādējādi arī informācija līdz viņiem nav nonākusi. Daži pat atzina, – tālāk par veikalu neejam. Ja tur pie staba nav šādas informācijas, kā mēs to varam zināt? Ko lai saka, – pie katra staba saimniekam būtisko informāciju nepieliksim,” norāda konsultante.

Raimonda uzsver, ka informācija pašlaik pieejama daudzviet, tādēļ arī cilvēkam pašam jāiziet no mājas un jāseko tam, kas aktuāls viņa lauciņā notiek. Turklāt konsultantiem darba apjoms tikai pieaug un nevar cerēt, ka viņš spēs ieiet katrā pagasta sētā, lai uzzinātu, vai kādam nav laba biznesa ideja.

Pirms kļūt par LLKC konsultanti, Raimonda 18 gadus saimniekoja savā sētā un audzināja bērnus. Viņa atzīst, – kad bērni aizgājuši savā dzīvē, gribējies rast kādu sev tīkamu nodarbi. “Sākumā LLKC vairāk darīju papīra darbus, lai apjaustu, kas ir kas. Uzreiz par konsultantu reti kurš var sākt strādāt, jo ikdienas dzīve laukos krietni vien atšķiras no tās, kādu to redzam “uz papīra” uzliktu. Mācījos šīs lietas savienot, jo skolā to nemāca – konsultantam jāspēj sniegt atbildes uz visiem jautājumiem no dažādiem skatupunktiem,” atzīst Raimonda.

Viņa smej, ka darbu esot tik daudz, ka reizēm gadoties arī kaut ko nezināt: “Atzīstu, esmu tik veca, ka varu atļauties arī kaut ko nezināt. Man nav grūti piezvanīt speciālistiem vai augstāk stāvošām iestādēm, lai saņemtu atbilstošu skaidrojumu.” Spēja noskaidrot nepieciešamo, izrādās, ir viens no Raimondas trumpjiem. Ja kādai uzraugošai iestādei liels saimnieks baidās vaicāt padomu, lai netiktu sodīts, kad gadījies kļūdīties, tad Raimondai šis cilvēks atļaujas atzīt savu problēmu, kuras risinājumu konsultantei nav par grūtu noskaidrot. Ieguvēji abi – saimnieks zina risinājumu, Raimonda – spēj atbildēt citiem, kam gadījies kas līdzīgs.

Ikdienā Raimonda ir klusa un it kā vēro visu no malas. Taču brīžos, kad viņa iesaistās sarunā, ikvienam top skaidrs – šis cilvēks ir savā vietā un spēj palīdzēt tiem, kas vaicā pēc padoma. Brīžiem ir tā, ka saimnieki tiek konsultēti vēl ilgi pēc oficiālā darba laika beigām. “Nu kā es pulksten piecos aizvēršu durvis un vairs neatbildēšu? Mani pašu interesē, lai cilvēks līdz galam izprastu, kas viņam nepieciešams, kā labāk sasniegt izvirzītos mērķus, veidojot savu biznesu. Tādēļ vēl vakaros aizskrienu līdz kādam saimniekam un jau tumsiņā rakstu atbildes e-pastā uz uzdotajiem jautājumiem,” sarunas noslēgumā atzīst Raimonda.

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: Dainis Arbidāns

UZZIŅA:

Raimondas Ribikauskas veikums

Izstrādājusi mikrokredītu programmu lauku sievietēm uzņēmējām;

Ar viņas atbalstu visā Latvijā mikrokredītu programmā uzņēmējdarbību sākuši vairāk nekā 150 sieviešu vadīti uzņēmumi;

Veicinājusi mājražošanu regulējošās likumdošanas sakārtošanu;

Ikdienā aktīvi konsultē un iedrošina sākt savu biznesu daudzus lauku iedzīvotājus. 

 

Pievienot komentāru