Uzzina aktualitātes intensīvo dārzu izveidē

GalerijaPrint

Pēc Tukuma un Engures novadu stādaudzētāju ierosinājuma LLKC Tukuma nodaļa 13. jūlijā organizēja pieredzes apmaiņas braucienu „Aktualitātes intensīvo dārzu izveidē”. Pasākuma 30 dalībnieki devās iepazīt četras saimniecības Talsu un Kuldīgas novados.

Pieredzes apmaiņas brauciena mērķis bija uzzināt jaunākās tendences stādaudzēšanā, šķirņu izvēlē, gūt pieredzi jaunāko tehnoloģiju izmantošanā šajā jomā, kā arī produkcijas sortimenta plānošanā un tirdzniecībā.

Talsu novada Abavas pagasta „Smiltiņi” ir ģimenes uzņēmums, kurā saimnieko Diāna un Modris Mēneši, nodarbojoties ar stādu audzēšanu un tirdzniecību. Dēls, Gvido Kāpa, ir mācījies Bulduru dārzkopības vidusskolā un aizraujas ar rožu audzēšanu. Šobrīd rozes zied pilnā plaukumā. Varējām apskatīt dažādas rožu šķirnes un uzzināt par to audzēšanu un kopšanu. Saimnieki dalījās pieredzē par jaunākajām tendencēm šķirņu izvēlē un sortimenta plānošanu, kas ir ļoti svarīgi veiksmīgam produkcijas noietam. Mēnešu ģimenes saimniecība guvusi atzinību par sakoptāko sētu, piedaloties konkursā „Talsu novada sakoptākais pagasts un pilsēta”.

Talsu novada Abavas pagasta AS „Latvijas Valsts meži” kokaudzētavā „Mazsili” tikāmies ar kokaudzētavas „Mazsili” vadītāju Kārli Strazdiņu. Viņš kokaudzētavā strādā kopš 2002. gada, kad gadā tika realizēti 2,2 miljoni ietvarstādu. Tagad apjoms sasniedz no 13 līdz  16 miljoniem gadā. Uzņēmumā strādā aptuveni 65 darbinieki, un tas ir viens no lielākajiem darba devējiem Sabiles apkārtnē. Kokaudzētavā tiek audzēti priežu, egļu, bērzu un melnalkšņu stādi pēc jaunajām tehnoloģijām. Līdztekus AS „Latvijas Valsts meži” struktūrvienības „LVM sēklas un stādi” Strenču un Podiņu kokaudzētavām, kokaudzētava „Mazsili” ir viena no vismodernākajām kokaudzētavām Baltijas valstīs. Apskatījām, kā darbojas sēšanas līnija. Uzņēmumā darbojas ietvarstādu šķirošanas un iepakošanas līnija, kā arī stādu vaskošanas iekārta, kas ir kā alternatīva metode apstrādei ar ķīmiju. Šī metode ir dabai draudzīga un cilvēka veselībai nekaitīga. Ierīkotā saldētava dod iespēju kokaudzētavai darboties rudens sezonā, tādējādi pagarinot sezonu. Saldētavu izmanto arī tam, lai stādiem pavasarī aizkavētu strauju plaukšanu. Uzzinājām, kādus stādus stādīt. Ja ir jāizvēlas starp kailsakņu stādiem ar uzlaboto sakņu sistēmu vai ietvarstādiem, uzlaboto sakņu sistēmu vairāk iesaka aizaugošās vietās, kur ir apaugums, ātrāk aizzeļošas platības. Viens stādiņš vidēji maksā no 20 līdz 23 centiem.  Uzņēmums savu produkciju realizē AS „Latvijas Valsts meži”, kā arī eksportē uz Zviedriju.

Kuldīgas novada Pelču pagasta „Ziedoņos” mūs sagaidīja šīs mājas saimniece Dagnija Voika un viņas meita Agnese Lapsiņa. „Ziedoņos” ir viena no Latvijā lielākajām peoniju kolekcijām, kas katru gadu tiek papildināta, iepērkot stādus no visas pasaules. Peoniju kolekcijā ir aptuveni 150 peoniju šķirnes. Dagnija Voika ir dārzniece ar 25 gadu pieredzi, kura nepārtraukti mācās un sevi pilnveido, mēģinot arī selekcionēt jaunas šķirnes. Saimniecībā ir lielas īrisu un dienziešu kolekcijas. Pateicoties tam, ka pēdējo gadu laikā peonijas kļuvušas populāras visā pasaulē, labo slavu atgūstot arī Latvijā, tās kļuvušas aizvien pieprasītākas. Ir vairāki peoniju veidi – lakstainās, kokveida un intrasekcijas peonijas, no kurām lakstainās ir visizplatītākās. Taču aizvien pieprasītākas kļūst intrasekciju grupas peonijas, kas izveidotas, krustojot lakstainās ar krūmpeonijām. Iegādājoties jaunas peoniju šķirnes, Dagnija Voika seko līdzi jaunākajām tendencēm (pasaulē skaistākās, atzītākās), jo arī pircēji kļūst aizvien izglītotāki, izmantojot plašos saziņas līdzekļus. No saimnieces uzzinājām gan par puķu audzēšanu, gan kopšanu, gan par to ārstniecisko nozīmi. Produkcijas noieta veicināšanā liela nozīme ir reklāmai. „Ziedoņos” šogad jau otro gadu notika Peoniju dārza svētki, kad dārzs tiek atvērts apmeklētājiem, piedāvājot apskatīt dažādās peoniju šķirnes, iegādāties stādus, uzzināt visu par šo puķu audzēšanu, kopšanu un izmantošanu.

Tikai 10 km attālumā no Kuldīgas – Padures pagastā atrodas saimniecība „Lazdkalni”. Šeit saimnieko Solveiga un Jānis Melnači ar diviem dēliem. Pirms 12 gadiem tika iegādāta māja, kuras apkārtne gadu gaitā labiekārtota. Mājas priekšā, šosejas pusē izveidota plaša paraugdobe, kurā aug gan dekoratīvie krūmi, gan dažādas ziemcietes. Solveiga Melnace ir diplomēta agronome – dārzkope. Pirms četriem gadiem radusies ierosme un izveidota neliela stādaudzētava. Lielākā daļa stādaudzētavā iegādājamo augu sastopami arī pašu saimnieku puķu dobēs. Pircēji, pērkot stādus, ne vienmēr zina, kādi tie izskatīsies lieli. Iespēja apskatīt augus skaisti izveidotās dobēs neapšaubāmi veicina produkcijas noietu. Audzējot augus saimniecībā, saimniece zina pastāstīt pircējiem, kādi augi izziemo labi un kādi – ne. Papildus stādaudzēšanai „Lazdkalnu” saimnieki nodarbojas ar lauku tūrismu, piedāvājot viesu namiņu, pirti un naktsmītnes.

Pieredzes apmaiņas brauciens deva iespēju gūt pieredzi un idejas. Dalībniekiem bija iespēja redzēt, kā tiek pielietotas jaunas tehnoloģijas stādu audzēšanā, apskatīt dažādas laistīšanas iekārtas un saprast, kā izvēlēties savai saimniecībai piemērotāko. Vienlaikus bija iespēja uzzināt par jaunākajām tendencēm dažādu stādu audzēšanā, problēmām un risinājumiem produkcijas realizācijā. Tiek dibināti jauni kontakti un gūtas jaunas ierosmes turpmākam darbam.

Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki bija ļoti apmierināti un pateicīgi par iespēju piedalīties pasākumā, kā arī ieteica organizēt vēl līdzīgus braucienus, lai gūtu pieredzi lauku tūrisma un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju jomā.

Sarma Rotberga,

LLKC Tukuma novada lauku attīstības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru