Vērtē 2014.gadā augkopības demonstrējumos iegūtos rezultātus

PielikumiGalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos 11. decembrī notika seminārs „Demonstrējumi lauku saimniecībās augkopībā 2014”.

Ar Valsts Lauku tīkla atbalstu šajā gadā zemnieku saimniecībās un mācību pētījumu saimniecībā tika ierīkoti demonstrējumi augkopībā.  Tos ierīko ar mērķi paaugstināt saimniecības ražošanas efektivitāti un veicināt konkurētspēju, kā arī, lai ar konsultantu palīdzību tiktu ieviestas zinātniskās atziņas saimniecībās.

Šogad sešās saimniecībās tika ierīkoti demonstrējumi par septiņām tēmām, piedāvājot risinājumus zemniekiem gan rapša, kviešu un kukurūzas mēslošanas jautājumu risināšanā, gan demonstrējot integrētās augu aizsardzības principus kviešu un rapša sējumos, gan lauku pupu nezāļu ierobežošanā, gan arī, bioloģiski audzējot kāpostaugus.  Saimniecībās ierīkoto demonstrējumu tēmas tika izvērtētas augkopības konsultatīvajā padomē, kuru pārstāv sabiedriskas organizācijas, Zemkopības ministrija un LLU. Ar iegūtajiem rezultātiem semināra dalībniekus iepazīstināja augkopības konsultanti un tēmu zinātniskie vadītāji no zinātniski pētnieciskajām iestādēm.

Semināra atziņas vērtē  LLKC Augkopības nodaļas konsultante, demonstrējuma projekta koordinatore Ilze Skudra:

„Seminārs bija plaši apmeklēts, piedalījās konsultanti, lauksaimnieki, studenti, zinātnieki, ierēdņi, kā arī firmu pārstāvji. Tēmas bija aktuālas, jo tika piedāvāti risinājumi galveno Latvijas pamatkultūraugu – kviešu un rapša audzēšanai, kā arī mazāk pētītai – lauku pupu agrotehnikai. Semināra dalībniekiem bija liela interese par visām šīm tēmām. Būtiskas korekcijas uz šī gada demonstrējumu rezultātiem atstāja meteoroloģiskie apstākļi gan ziemāju pārziemošanā, gan kāpostaugu audzēšanā.”

Diskusija izvērtās par slāpekļa mēslojuma normu ievērošanu saistībā ar Nitrātu direktīvas prasībām – lauksaimniekiem vairāk jāizvērtē, vai pielietotais mēslojums nodrošinās plānoto ražas un kvalitātes apjomu, vai, bagātīgi mēslojot augus, netiks piesārņota augsne un augs nespēs uzņemt doto mēslojumu. Šogad plaši tika demonstrēta dažādu augu augšanas stimulatoru ietekme uz augu attīstību un ražas līmeni gan kviešu, gan kukurūzas sējumos. Pašlaik ir maz pētījumu par augu augšanas un attīstības veicinātāju lietošanas efektivitāti, tāpēc demonstrējumi būtu jāturpina. Gan demonstrējumu zinātniskie vadītāji, gan semināra dalībnieki akcentēja demonstrējumu lietderību un aicināja turpināt uzsāktās tēmas, it īpaši, lauku pupu audzēšanas tehnoloģiju demonstrēšanā, kas kļūst arvien populārāks kultūraugs lauksaimnieku sējumos.

Par vieslektoriem seminārā bija uzaicināti Jānis Bartušēvics, lai iepazīstinātu interesentus ar savu pieredzi lauku pupu audzēšanā, kā arī Zane Mintāle no Latvijas Augu aizsardzības un pētniecības centra, lai  dalītos stāstījumā ar rezultātiem par veikto monitoringu nezāļu izplatības novērtēšanā.  Praktiskus jautājumus raisīja Jāņa Bartuševica veiktie eksperimenti – gan salīdzinot dažādus mēslojuma iestrādes veidus, gan izsējas normas. Pētījumus lauku pupām nepieciešams turpināt arī nākamajā gadā, jo lauksaimniekiem jādomā, kā risināt slimību un kaitēkļu ierobežošanu pupu sējumos. Savukārt Zane Mintāle iepazīstināja klātesošos ar pētījumu par nezāļu izplatības ierobežošanu integrētajā augu aizsardzības sistēmā laukaugu sējumos, akcentējot, ka, lai iegūtu kvalitatīvu laukaugu ražu, jālieto tīrs un sertificēts sēklas materiāls. Lektore vērsa uzmanību uz to, ka viena vējauzas sēkla var sagādāt sējumos problēmas turpmākajos desmit gados. Viņa aicināja lauksaimniekus izvēlēties herbicīdus atbilstoši nezāļu spektram, ievērot augu maiņu un laikus ierobežot agresīvu nezāļu sugu izplatību sējumos.

Konsultantu vārdā vēlamies pateikties demonstrējumu saimniecību īpašniekiem, kuri bija atvērti ideju realizēšanai un veica ieplānotos pasākumus, lai iegūtu rezultātus, kā arī sadarbojās ar konsultantiem. Būtisku ieguldījumu deva arī tēmu zinātniskie vadītāji, kuri ne tikai izskatīja demonstrējumu metodiku, bet arī piedalījās lauku dienās, daloties pieredzē un analizējot iegūtos rezultātus.

Augkopības saimniecībās realizēto tēmu rezultāti apkopoti izdevumā „Demonstrējumi augkopībā un lopkopībā 2014”. Izdevums papildināts ar  augkopības un lopkopības demonstrējumu zinātnisko vadītāju atziņām par demonstrēto  tēmu aktualitāti. Demonstrējumi lopkopībā ierīkoti VLT pasākuma „Zālēdāju projekta” ietvaros.

LLKC Augkopības nodaļa

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru