Ziemeļvidzemē attīstās augļkopības un dārzkopības saimniecības

GalerijaPrint

LLKC Alūksnes nodaļa augusta vidū organizēja divu dienu pieredzes apmaiņas braucienu augļkopjiem un dārzkopjiem, lai smeltos jaunas zināšanas, apmeklējot Ziemeļvidzemes augļkopības un dārzkopības saimniecības.

Alūksnes un Apes novados ir maz saimniecību, kas nodarbojas ar augļkopību un dārzkopību, tāpēc radās ideja organizēt pieredzes braucienu, kas veltīts šai nozarei. Braucienā piedalījās 26 interesenti, tajā skaitā arī saimnieki, kuri augļkopību vai dārzkopību plāno ieviest kā papildu nozari.

Smiltenes novada saimniecībā „Zilāpi” saimnieko Laima Āboliņa, kuras aprūpē ir krūmmelleņu lauks. Saimniecībā tiek audzētas četras krūmmelleņu šķirnes, kuras atšķiras cita no citas ar garšas īpašībām. Saimniece dalījās krūmmelleņu audzēšanas, kopšanas un produkcijas noieta tirgus meklēšanas pieredzē un laipni aicināja degustēt viņas saražoto produkciju.

Valkas novadā apmeklējām zemeņu un aveņu audzēšanas saimniecību z/s „Ziediņi” un integrētās saimniekošanas z/s „Luternieki”, kurā ir 5 ha liels ābeļdārzs. Saimniecība ir iesaistījusies pasākumā „Skolas auglis”, apgādājot apkārtnē esošās skolas ar āboliem. Par produkcijas realizācijas iespējām saimnieki nesūdzas un, darbojoties ierastajā saimniekošanas ritmā, arī darba apjoms nešķiet nepadarāms. Lielu interesi brauciena dalībniekos izraisīja augļu noliktava, ko saimnieki bija uzcēluši un iekārtojuši pašu spēkiem. Šo saimnieku pieredze noderēs augļu glabātuves izveidošanā, kas augļkopjiem ir ļoti svarīga.

Lai salīdzinātu saimniekošanas specifiku konvencionālajā, integrētajā un bioloģiskajā augļkopības saimniecībā kā pieredzes gūšanas objektu bijām izvēlējušies bioloģisko augkopības saimniecību z/s „Lejasķerzēni”. Tajā apsaimnieko dārzu, kurā aug paradīzes āboli, ērkšķogas, rabarberi, zemenes. Savu saražoto produkciju saimnieki paši pārstrādā, gatavojot vīnus un ābolu sidru. Šis darbības veids jāņem par piemēru lauksaimniecības produktu ražotājiem, jo tādā veidā no saražotās produkcijas var gūt maksimālus ieņēmumus.

Rūjienas novadā darbojas kooperatīvs „Rūjienas oga”, kura pārstāve Ingūna Zukure pastāstīja par savas saimniecības un citu biedru darbošanos, par kooperatīva pieredzi produkcijas realizācijā. Otrs šajā novadā apmeklētais objekts bija „Lejasvagaļu” saimnieces Intas Lielbārdes ķirbju lauki. Šogad gan laika apstākļi nav bijuši īpaši labvēlīgi lielo dārzeņu audzētājiem, arī Inta cer uz vasaras pagarinājumu. Saimniecībā iegūtā produkcija tiek vesta uz Igauniju, daļu pārstrādā, gatavojot dažāda veida konservus – ievārījumus, sukādes u. c.

Brauciena dalībnieki atzina, ka guvuši jaunas zināšanas un pieredzi, kura noderēs, saimniekojot savā dārzā un uzsākot jaunu saimniekošanas nozari.

Brauciens notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Sarmīte Svilāne,

LLKC Alūksnes nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru