Diskusija “Kā stiprināt labbūtību lauku telpā?”

Viens no Eiropas Savienības Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskā plāna uzdevumiem ir lauku un pilsētu iedzīvotāju dzīves kvalitātes atšķirību mazināšana. Lai izprastu, kādi faktori ietekmē dzīves kvalitāti, kā mazināt atšķirības un kas ir svarīgākais pašpietiekamai dzīvei lauku teritorijās, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) aktivitāšu ietvaros rīko diskusiju “Kā stiprināt labbūtību lauku telpā?”

Diskusija 18. oktobrī no pulksten 10.00 līdz 15.30 būs vērojama tiešsaistē: www.laukutikls.lv, kā arī LLKC Facebook kontā.

Pasākuma programma: ŠEIT

Urzula fon der Leiena, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja: “Lauku apvidi ir mūsu sabiedrības balsts un mūsu ekonomikas dzinējspēks. Tie ir mūsu identitātes neatņemama sastāvdaļa, un no tiem atkarīgs mūsu ekonomiskais potenciāls. Mēs gādāsim par mūsu laukiem, saglabāsim tos un ieguldīsim to nākotnē.”

Mārtiņš Cimermanis, LLKC valdes priekšsēdētājs: “Daudzos dokumentos laukus saucam kā par nacionālo interešu telpu, tā par dzīves un ražošanas telpu. Taču ļoti maz tajos kopā ir likti tādi lauku attīstības indikatori kā lauksaimniecība, nodarbinātība, mežsaimniecība, apdzīvotība, zivsaimniecība. Konferencē mēģināsim vienā veselumā salikt to, kas veido lauku telpu, izprast, kā līdzsvarot lauku un pilsētas telpu. Jāsaprot arī, uz ko tiecamies ne vien, runājot par ražību lauksaimniecībā, bet arī par apdzīvotību, biznesa attīstību ārpus urbānās vides, infrastruktūru un loģistiku.”

Pasākuma laikā, iesaistoties ministriju pārstāvjiem, pētniekiem, dažādu organizāciju un pašvaldību vadītājiem, dažādu nozaru praktiķiem un plānotājiem – iecerēts diskutēt par dzīves kvalitātes indikatoriem pašpietiekamai dzīvei laukos un līdzsvarotai Latvijas lauku attīstībai.

Kādā Latvijā mēs vēlamies dzīvot? Kā mazināt lauku un pilsētu iedzīvotāju dzīves kvalitātes atšķirības? Kā veicināt laukus ģimeņu apdzīvotus? Kādas ir svarīgākās rīcības tā īstenošanai? Mēs apzināmies nepieciešamību pēc vienojoša un visaptveroša skatījuma uz Latvijas lauku telpu, akcentējot arī pašpietiekamas lauku kopienas un to potenciālu ceļā uz spēcīgiem, apdzīvotiem, savienotiem, izturētspējīgiem un pārtikušiem lauku apvidiem.

Mēs ceram uz jēgpilna dialoga izveidi ilgtermiņā, kas sniegtu ieskatu mūsu lauku telpas attīstības perspektīvās un dotu ierosmi konkrētām rīcībām kopīgas nākotnes veidošanā.

Uzziņai

Labbūtība ir dzīves kvalitātes pamatelements, kas ir saistīts ar visiem dzīves aspektiem. Tai ir emocionālā, fiziskā, sociālā, mentālā, finansiālā dimensija. Pašpietiekama dzīve laukos – tas ir stāsts par to, kas nepieciešams, lai labi dzīvotu laukos, nodrošinot pieeju visām mūsdienu iespējām.

Plašāka informācija: Zanda Dimanta-Svilpe, Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) projektu vadītāja, mobilais tālrunis: 26135858.

Komentāri

JŪSU KOMENTĀRS-Laukiem ir jābūt apdzīvotiem, tādēļ ļoti svarīgi ir arī lauksaimnieki- jā, lauksaimniecība ir svarīga un zeme arī TIEK apstrādāta. Brīvju zemju jau nav. Bet tā nav vienīgā alternatīva lauku saglabāšanai. LaikI ir mainījušies, covid pandēmija iemācīja, ka daudzās nozarēs strādājošie var strādāt attālināti. Labs internets un mājas birojs, un laukos dzīvo augstas raudzes IT speciālists vai projektu vadītājs, vai finansists...... ir tik daudz jomu, kas neprasa strādāt klātienē...Domājiet, lūdzu, par dzīvojamo fondu ārpus Rīgas!! Arī nodokļi pašvaldībām tikai pieaugs!

Labdien! Lauku telpa Latvijā tiek vērtēta tikai no ekonomiskās puses. Sociālā, vides, valsts drošības sadaļa tiek ignorēta. Latvijā , pēc valdības pasūtījuma, tiek propogandēta centralizācija, efektivizācija, optimizācija(Ekonomģeogrāfs Jānis Turlais, Konsultants Andris Grafs, Ģirts Rungainis) Skolu skaits jāsamazina, ceļu tīkls par garu, u.tt. Visu laiku tiek meklēti attaisnojumi, kāpēc nevar izdarīt, nevis rast risinājumus. Valsts prioritāri nevar strādāt pēc biznesa uzņēmuma principiem. Prioritātei jābūt sociālai un vides sadaļai.

Savus jautājumus dalībniekiem, aicinām  rakstīt te komentāru sadaļā.
Ja vēlaties uzdot jautājumu konkrētam dalībniekam, tad to norādiet pie uzdotā jautājuma!

Labdien! Paldies par Jūsu komentāru. Laipni aicinām sekot līdzi dialoga norisei, kurā par to arī iecerēts runāt - kā veidot vidi, kurā mazinātu lauku un pilsētu iedzīvotāju dzīves kvalitātes atšķirības. Mēs apzināmies - cilvēks ir pats svarīgākais lauku telpai. Laukiem ir jābūt apdzīvotiem, tādēļ ļoti svarīgi ir arī lauksaimnieki! Lai kaut kas mainītos, katram jāpiedalās!

Labdien. Manī neizpratni izraisa 18. oktobrī plānotais dialogs " Kā stiprināt labbūtību laukos?"
Tā tēma ir izvēlēta, lai ņirgātos par laukos dzīvojošajiem? Šobrīd viss tiek darīts, lai būtu viena liela Rīga un tai apkārt labības lauks. Vēlams nomiglots. Lai lielāka raža un vairāk naudas.Kur paliek CILVĒKS? Kur tas spēks un identitāte?? Skolas slēdz, ceļu nav, dzīvojamais fonds ir nožēlojams.

Pievienot komentāru