Iepazīst lauku teritorijas labiekārtošanas pamatprincipus

GalerijaPrint

LLKC Saldus konsultāciju birojs organizēja izglītojošu semināru “Lauku teritorijas labiekārtošanas pamatprincipi”.

Mūsdienās arvien vairāk cilvēku izvēlas iegādāties lauksaimniecības produktus tieši no ražotāja. Lai radītu patīkamu, atmiņā paliekošu iespaidu klientam, ikvienai saimniecībā jādomā ne vien par produkcijas kvalitāti, bet arī par sakoptu un pievilcīgu koptēlu. Skaisti iekopta teritorija noteikti var kalpot kā lielisks papildinājums tēla radīšanā.

Lektore Solveiga Dzene semināru atklāja ar A. Dimā vārdiem: “Ja mūsu dvēsele ir dārzs, tad mūsu griba ir dārznieks mūsos: ko mēs gribam, to sevī stādam”.  Teritorijas plānošana tiešām ir māksla, jāņem vērā ļoti daudzi faktori, lai izveidotu baudāmu dārzu un arī sabalansētu dārza kopšanai veltāmo laiku ar citām ikdienas lietām. Solveiga atzīst, ka, projektējot teritorijas, ļoti svarīga ir īpašnieka iesaiste plānošanas procesā, jo “papīrs jau panes visu”, bet sajust katru taciņu var tikai pats īpašnieks, izstaigājot un izbaudot savu dārzu. Jāņem vērā arī saules un ēnas puses, kur pūš vējš, kāda augsne ir dārzā, lai varētu izvēlēties piemērotus augus un veidotu kvalitatīvus stādījumus.

Sākumā noteikti jāizvērtē dārza telpa, jādomā par to, cik lielus augus un dārza elementus vēlaties, lai radītu harmonisku koptēlu. Uz visu vajadzētu raudzīties ilgtermiņā. Izvēloties lielus kokus, rūpīgi jāizvērtē stādīšanas vieta, jo pārstādīšana ir diezgan sarežģīta. Krūmu un puķu pārstādīšana ir krietni vieglāka, bet arī, veidojot šos stādījumus, jāizvērtē vieta un kopšanas iespējas. Jāsaprot, ka, veidojot apstādījumus, sākumā rezultāts nebūs pilnīgs, jo augiem ir jāsaaug, lai radītu vēlamo efektu. Viens no ieteikumiem ir izvēlēties lielāku koku vai krūmu kā akcentu dārzā un veidot stādījumus ap to. Solveiga iedrošināja ikvienu izmēģināt roku koku un krūmu veidošanā, jo katrs var brīvi izpausties, lai radītu unikālas formas savā dārzā.  Interesantu efektu iespējams panākt ar dažādiem gaismas un ūdens elementiem, plaši pieejami as saules enerģiju darbināmi produkti, tādējādi atvieglojot to izvietojumu dārzā.

Par svarīgu dārza daļu Solveiga min zālienu, kas nereti tiek par maz novērtēts. Kvalitatīvs zāliens ir ilgtermiņa investīcija, kura prasa lielu darbu un līdzekļus gan ierīkošanas posmā, gan kopšanā. Pastāv uzskats, ka sūna aug vietās, kur ir skāba augsne, bet tā var būt arī vietās, kur augsne gadu gaitā ir pieblietējusies. Kā vienu no zāliena uzlabošanas iespējām lektore minēja aerāciju, lai vecinātu gaisa apmaiņu.

Semināra otrajā daļā dalībniekiem bija iespēja smelties iedvesmu, apmeklējot Solveigas Dzenes daiļdārzu. Redzētais tiešām pārsteidz un iedvesmo – piecu gadu laikā tapusi harmoniski un krāšņi iekopta teritorija. Šeit vietu atraduši gan krāšņumaugi, gan garšaugu dārziņš, lieliski papildinot viens otru. Dalībnieki izmantoja iespēju iztaujāt par dažādiem augiem Solveigas dārzā, kā arī par problēmām, ar kurām saskārušies savos dārzos.

Baudot Cieceres ezera burvību, semināra dalībnieki devās apskatīt stādījumus Brocēnu pilsētā. Savā pieredzē un stāstos dalījās lektore Lilija Bleidele – daiļdārzniece un rožu audzētavas “Stūru rozes” īpašniece. Apskatījām labiekārtoto Dūņupītes teritoriju – burvīga  vieta, kur ikvienam pilsētas iedzīvotajam un viesim baudīt ziedu krāšņumu, smaržas un vērot tauriņu dejas.

Apskatījām arī stādījumus pilsētas centrā, lektore dalījās praktiskos padomos par dažādu augu izvēli un kopšanu, plānojot un veidojot dobes teritorijā.

Semināra noslēgumā dalībnieki bija apņēmības pilni ķerties pie darba, un jau tika runāts par došanos uz Lilijas Bleideles saimniecību nākamgad, rožu ziedēšanas laikā, lai papildinātu zināšanas un savus dārzus ar kādu “dārza karalieni” no Lilijas kolekcijas.

Paldies lektorēm par sadarbību, iedvesmas un zināšanu pilno dienu!

Izglītojošais seminārs tika organizēts Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Eva Behmane,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru