“Ineses tortes” – ceptuve netālu no Eiropas platākā ūdenskrituma
Gandrīz vai 30 gadus ceptuvē, kas atrodas meža ielokā, vien piecu kilometru attālumā no Ventas rumbas, tiek ceptas tortes no Latvijā ražotiem produktiem.
Ceptuves īpašniece, Latvijas Amatniecības kameras konditore – meistare Inese Goldmane kopā ar palīgiem ik gadu te izcep gandrīz 20 tonnas toršu.
“Ineses tortes” var lepoties ar to, ka gandrīz visas toršu izejvielas ražotas tepat Latvijā. Jo īpaši uzņēmums priecājas par torti “Biezpiena deserts” – vienīgo šāda veida produktu Latvijā, kas ieguvis kvalitātes zīmi “Zaļā karotīte”.
Arī visi dekori ceptuvē “Ineses tortes” ir pašu gatavoti – plaucētās mīklas figūriņa, šokolādes mežģīnes, cukura lapiņas, tauriņi un daudzi citi rūpīgi veidoti sīkumiņi. Lai tādus izgatavotu, vajag neizmērojamu pacietību!
Jāmainās līdz ar pircēju
Toreiz, tālajā 1993. gadā, nodibinot “Ineses tortes”, produkcija realizēta tuvējos mazajos pārtikas veikalos. Lai saprastu, kuras tortes pircēji izvēlas un vai viņi atkārtoti iegādājas meistares ceptās tortes, Inese pati devusies uz veikaliem un veikusi izpēti. Šodien “Ineses tortes” ražotnē ik dienas tiek saražoti jau 16 dažādi produkcijas veidi. Uzņēmumā nemitīgi seko līdzi patērētāju tendencēm, un tiek domāts par aizvien jaunām garšām – jaunu piedāvājumu.
Darbs pie inovatīva produkta
Uzņēmuma “Ineses tortes” valdes loceklis, ceptuves meistares dēls Juris Goldmanis uzskata, ka vietējie kultūraugi nereti nav pietiekami novērtēti. Ideja, ka visiem zināmais kultūraugs – kartupelis, varētu tikt izmantots arī toršu gatavošanā, radās 2019. gada pavasarī.
Izklāstot savu ideju Latvijas Lauksaimniecības universitātē un Agroresursu un ekonomikas institūta zinātniekiem, uzņēmums guva atbalstu inovatīvajai idejai un ieguva sadarbības partneri projekta īstenošanai. Lai veiksmīgi īstenotu projekta ideju, bija nepieciešams atrasts zemnieku saimniecību, kas nodrošinātu ar nepieciešamajām platībām, izaudzējot dažādas kartupeļu šķirnes.
Kartupeļiem ir selekcionētas vairāk nekā 2000 šķirnes. Vispirms kopā ar Agroresursu un ekonomikas institūta un Latvijas Lauksaimniecības universitātes zinātniekiem bija nepieciešams saprast –, kuras kartupeļu šķirnes būtu vislabākās jaunajam produkcijas veidam.
Jebkurā projektā ir ļoti svarīgi iegūt labus un uzticamus sadarbības partnerus. Pēc vairākiem mēģinājumiem projektā iegūt vēl vienu sadarbības partneri – zemnieku saimniecību, kas nodrošinātu ar platībām, lai izaudzētu vairākas kartupeļu šķirnes –, atsaucās zemnieku saimniecība “Cīrulīši” no Saldus novada Šķēdes pagasta.
Šoruden pavasarī iestādītie kartupeļi ir novākti un patlaban notiek darbs pie kartupeļu izpētes – izmēģinot, kura no izaudzētajām šķirnēm ir pati labākā jauno toršu gatavošanai. Pircēji jaunradīto produktu varēs nobaudīt 2022. gadā, kad noslēgsies projekta īstenošana.
Projekts “Konditorejas izstrādājumu (tortes) inovatīvu sastāvdaļu izstrāde un ražošana no kartupeļiem” īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam pasākuma “Sadarbība” 16.2. apakšpasākumā „Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” (projekta Nr. 19-00-A01620-000056).
Projekta mērķis ir radīt jaunus pārtikas produktus un jaunas receptes, izmantojot noteiktu šķirņu kartupeļus, tādējādi radot jaunu noietu izplatītam kultūraugam – kartupelim. Projekta ietvaros tiks radīts veselīgāks produkts, kas veicinās sabiedrības veselību un konditorejas izstrādājumu dažādošanu atbilstoši jaunajām tirgus tendencēm un sabiedrības vajadzībām.
Projekta partneri:
- SIA “Ineses tortes”,
- Agroresursu un ekonomikas institūts,
- Latvijas Lauksaimniecības universitāte,
- Z/s “Cīrulīši”.
Kontaktinformācija: Juris Goldmanis, tālr. 27490190, inesestortes@inbox.lv
Projekta realizēšanas periods: 01.01.2020.–31.03.2022.
Projekta kopējās izmaksas: 96 243,76 eiro, t. sk. ELFLA finansējums 86 619,38 eiro.
Eiropas Inovāciju partnerība – ražīgākai un ilgtspējīgākai lauksaimniecībai un mežsaimniecībai
Eiropas Inovācijas partnerība (EIP) ir jauna pieeja pētniecības un inovācijas jomā. EIP palīdz apvienot zināšanas un resursus, satuvinot valsts un privātos sektorus Eiropas Savienības, nacionālā un reģionālā līmenī, apkopojot pieprasījuma un piedāvājuma jomas pasākumus. EIP koncentrējas uz sabiedrības ieguvumiem un modernizāciju. Partnerība atbalsta sadarbību starp pētniecības un inovāciju partneriem, lai varētu sasniegt labākus un ātrākus rezultātus salīdzinājumā ar esošajām pieejām.
EIP darbojas visos pētniecības un inovācijas ķēdes posmos, sapulcinot visus svarīgos dalībniekus Eiropas Savienības, valstu un reģionu līmenī, lai:
- pastiprinātu pētniecības īstenošanu;
- koordinētu ieguldījumus demonstrējumos un izmēģinājuma projektos;
- paredzētu nepieciešamos noteikumus un standartus un pasteidzinātu to pieņemšanu;
- mobilizētu „pieprasījumu”, labāk koordinējot publiskos iepirkumus, tādējādi nodrošinot, ka jebkādi atklājumi pēc iespējas ātrāk ienāk tirgū.
Sagatavoja
Zanda Dimanta-Svilpe,
Valsts Lauku tīkla Sekretariāts
Pievienot komentāru