Noslēdzies pirmais starptautiskais LEADER sadarbības projekts

GalerijaPrint

Šajā plānošanas periodā 2016. gadā tika uzsākts pirmais LEADER sadarbības projekts “Ilgtspējīga uzņēmējdarbība laukos”, kurā ar vienotu vīziju par attīstītiem, konkurētspējīgiem un starptautiskai sadarbībai atvērtiem lauku uzņēmējiem apvienojās astoņas vietējās rīcības grupas no trijām valstīm – Igaunijas (Arenduskoda, East Harju un Green Riverland), Somijas (Linnaseutu, Pirkan Helmi un Sepra) un Latvijas (lauku partnerība “Lielupe” un Liepājas rajona partnerība).

Īstenotā projekta mērķis bija atbalstīt lauku mazo uzņēmumu ilgtspēju ar starptautisko sadarbību:

1. Attīstīt starptautisku lauku produktu/pakalpojumu kopējo piedāvājumu, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas un principu “cilvēks–cilvēkam”;

2. Iedrošināt jauniešus un projekta mērķgrupu – uzņēmumu jauno paaudzi palikt lauku teritorijās un kļūt ekonomiski ilgtspējīgiem, kā arī apmainīties ar mārketinga pieredzi un zināšanām. Īpašs fokuss bija uz jaunajiem uzņēmējiem, kas var piedalīties uzņēmēju apmaiņās un veidot sadarbības tīklu starp reģioniem.

Projekts sākās 2016. gada jūnijā (Latvija dalību projektā uzsāka 2017. gada augustā) un noslēdzās 2019. gada februārī. Nepilnu trīs gadu laikā ir īstenotas vairākas aktivitātes, kas saistītas ar kopīgu un individuālu pieredzes un zināšanu apmaiņu, kā arī kopīgas sadarbības iespēju meklējumiem.

Projekta ietvaros īstenotās aktivitātes:

  • Vietējo uzņēmēju starptautiska pieredzes apmaiņa. Kopā ir notikuši pieci pieredzes apmaiņas braucieni. Tie ir vērtējami ļoti pozitīvi, jo bija izcili un pārdomāti radītas iespējas labāk iepazīt vidi un tajā esošos vietējos uzņēmējus, kā arī dalībniekiem iepazīties tuvāk citam ar citu.
  • Individuālas pieredzes apmaiņas – interesi par individuālām pieredzes apmaiņām izrādīja 60 uzņēmēji, no tiem 50 piedalījās tajās, īstenojot 25 pieredzes apmaiņas ļoti dažādās jomās – lauku tūrismā, biškopībā, kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju saglabāšanas u. c. jomās.
  • Kopīgas mārketinga aktivitātes un vizuālās identitātes instrumentu izmantošanu saviem produktiem/pakalpojumiem. Projekta ietvaros ir izveidota interneta vietne – www.seic.ee (Latvijā – www.seic.lv), kurā šobrīd ir pieejama informācija par vairāk nekā 110 uzņēmējiem, kas bija iesaistīti projekta īstenošanā un ir atvērti sadarbībai. Interneta vietne turpina darboties arī pēc projekta noslēguma, tas nozīmē, ka arī šobrīd ikviens uzņēmums tajā var brīvi piereģistrēties un meklēt interesējošos starptautiskos sadarbības partnerus. Mārketinga aktivitāšu ietvaros ir izveidots arī sociālā tīkla Facebook konts, vizītkartes, ievietota informācija par projektu un īstenotām aktivitātēm arī medijos.
  • Īstenotas arī citas aktivitātes – Igaunijā rīkotas iedvesmas dienas un meistarklases par dažādām jomām un tematiem; Latvijā ir uzņemti seši iedvesmas stāsti (video) ar individuālās pieredzes apmaiņas dalībniekiem. Šis projekts ir pamats vairākiem turpmākiem individuāliem sadarbības projektiem. Iespēja satikties, parādīt sevi un noteikti kopīgās intereses ir veicinājušās arī nākošo starptautisko projektu veidošanos un uzsākšanu, piemēram, LEADER projekts “Dabas spēks”.

No vienas puses, ir skaitliskie (izmērāmie) projekta sasniedzamie rādītāji, un tajā pašā laikā aiz katra no tiem ir nenovērtējama un neizmērāma iespēja – iegūt jaunu iedvesmu, īstenot jaunus projektus un uzņēmējdarbības ieceres, iespējas veidot jaunu sadarbību gan starptautiskā, gan vietējā un reģionālā līmenī. Pozitīvākais rezultāts ir iespēja apzināties, ka kontakti un pazīšanās, kas izveidojās projekta ietvaros, turpināsies arī pēc tā noslēguma.

Fantastiskas iedvesmas pilni ir projekta ietvaros uzņemtie video, kuros projekta dalībnieki dalās savā pieredzē un dzīves gudrībā. Pieminēšu tikai dažas projekta dalībnieku un fantastisku cilvēku atziņas, kas ir iekļautas minētajos video sižetos:

  • 21. gadsimts nenozīmē to, ka tu sēdi viensētā un tavs tirgus ir kaimiņš un Rīga. Tev visa pasaule ir vaļā. Manuprāt, tas nav nemaz tik liels izaicinājums – pārcelties uz laukiem. Svarīgi ir noticēt sev, pašam ticēt, ka tu vari, un nepadoties. Ja tu dari patiesas lietas, tad agri vai vēlu būs rezultāts, un šis rezultāts būs pozitīvs. Turaids Šēders (tūrisma uzņēmums Sofijas laivas, Latvija).
  • Laukos visi staigā gumijniekos, pīpē prīmu un brauc ar traktoru. Tā nebūt nav. Mēs apmeklējam teātri, braucam uz ārzemēm, nestaigājam gumijniekos un arī pelnām naudu. Andris Pridāns (biškopis, Latvija).
  • Lauku uzņēmējs ir tas, kuram ir mazās lietas, kuras mūsu dzīvē ir vajadzīgas starp lielajām, lai mēs visu to telpu piepildītu. Ja ir ideja, tad vienkārši ir jāmeklē ceļi, kā to īstenot. Projekti ir labi, lai saprastu, kas vispār notiek mūsu pusē. Baiba Tikuma (biškope, Latvija).
  • Šobrīd cilvēki nejūt, ka visu mums dod zeme. No tās sākas dzīvība. Ja nav zemes, nav ražas, nav meža, nav bišu. Runno Vīrs  (biškopis, Igaunija).
  • Cilvēks, kuram ir ideja un mērķis, dara, viņam sanāk un padodas. Mazo uzņēmēju ir daudz, un viņi visi dara un ražo brīnišķīgas lietas. Lienīte Vītiņa–Zustrupa (pirtniece, Latvija).
  • Es to uzskatu par aicinājumu. Es to daru ar lielu atbildību, mīlestību un prieku. Ja cilvēks atrod prieku mazās lietās, tad nav runa par izdzīvošanu, bet priecāšanos. Jānis Zustrups (pirtnieks un SPA speciālists, Latvija).
  • Tas ir dzīvesveids. Būt šeit – tā ir mūsu pašu izvēle. Mēs nestrādājām kādam citam, mēs strādājam sev. Lāsma Jansone (atpūtas komplekss “Viesu līči” un viesu nams “Hotel Senlīči”, Latvija).
  • Tas nav viegli, tas ir neiedomājami grūti. Bet, ja jums ir ticība un mīlestība pret to, ko jūs darāt, jums noteikti izdosies. Veranika Hāsa (sidra un atspirdzinošo dzērienu darītāja, Igaunija).
  • Es nejūtu, ka tas ir darbs. Gatavojot produktus, man ir laba sajūta. Pia Viljasuo (gatavo marmelādi un ievārījumus, Somija).
  • Strādājot laukos, var nopelnīt, bet tas noteikti ir jādara ar prātu. Nevis jāizaudzē labība un jādomā – “Kur es to likšu?”, bet jāsāk no otra gala – jāzina, kur es to likšu un tad jāaudzē. Artis Jansons (viesnīcas “Hotel Senlīči” īpašnieks).
  • Tev ir jābūt drosmei riskēt. Visur ir grūti, gan pilsētā, gan laukos. Marts Rūmerts (zemes substrātu ražotājs, Igaunija).
  • Atrodot to vietu, kura morāli dvēseliskā līmenī nevis pretosies pret tevi, bet palīdzēs tev, tas pasākums arī ies. Ja neies, tad šī vieta iemācīs tev tur darīt kaut ko citu. Tikai ir jāmīl tā zeme un vieta,  kur tu atrodies. Jānis Evelons (stipro dzērienu ražotājs, Latvija).

Vai tiešām ticat, ka ar projekta svinīgo noslēggumu viss ir beidzies? Nav un nebūs, jo noteikts projekts var kalpot kā ierosinātājs ilgtspējīgai lauku attīstībai, un tā radītais impulss dzīvo un dzīvos tālāk cilvēkos, kuri veido apbrīnojamo lauku vidi.

Papildus informāciju par projektu un tā īstenotām aktivitātēm var atrast interneta vietnē – www.seic.ee (www.seic.lv), Latvijas partnerību (www.partneribalielupe.lv, www.lrpartneriba.lv), kā arī Igaunijas un Somijas sadarbības partneru interneta vietnēs.

Aleksejs Kačanovs,

Biedrība “Liepājas rajona partnerība”,

LLKC Liepājas birojs

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atklāta projektu iesniegumu konkursa Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam pasākuma 19.3 “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” aktivitātes 19.33 “Starpvalstu sadarbība” atbalstu.

Foto: seic.ee

Foto galerija: 

Pievienot komentāru