Paliekošās vērtības rada ar dzimtā pagasta sajūtu sirdī

GalerijaPrint

Latvijas galvenā bagātība ir tās cilvēki, kuri ar savas dzimtās zemes mīlestību sirdī spēj radīt paliekošas vērtības. Viens no šādiem nesavtīgiem un sirdsgudriem cilvēkiem ir Gulbenes novada Litenes pagasta zemnieku saimniecības “Madaras” īpašniece, latviešu valodas skolotāja un fantastiska konditore Astrīda Dzērve.

Astrīda ir patiesa sava dzimtā ciema patriote. Viņa ir dzimusi, skolas gaitas pavadījusi, ģimenes dzīvi izveidojusi un darba vietu atradusi savā Litenē. Zemnieku saimniecību “Madaras” Astrīda ar ģimeni izveidoja 1992. gadā.

Dzērvju ģimenei vienmēr ir bijusi svēta zeme. Ļoti svarīgi ir bijis, lai tā vienmēr ir sakopta, lai darba augļi sniedz prieku un gandarījumu. Zemes darbi pamatā ir ģimenes vīriešu pārziņā. Tiek apsaimniekoti 170 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kur tiek audzēti kvieši, rapsis un mieži.

Astrīda 44 gadus strādāja Litenes pamatskolā par latviešu valodas skolotāju un 10 gadus sniedza ēdināšanas pakalpojumu. Joprojām viņa bērniem latviešu valodu māca VSAC “Latgale” filiālē “Litene” un bijušās Litenes muižas telpās, kur atradās Litenes pamatskola, Astrīda ir izveidojusi kafejnīcu “Muižas ķēķis”.

Par viņas apbrīnojamo saimnieces talantu jau zina visā Latvijā. Ņemot talkā vēlas vakara un nakts stundas, Astrīda prot uzburt ļoti garšīgas un skaistas tortes, tāpēc nav nekāds brīnums, ka, piedaloties pirmajā konkursā “Latvijas lauku torte 2011”, ko rīkoja pavārs Mārtiņš Sirmais, viņa tika novērtēta kā trešā labākā lauku tortes cepēja Latvijā. Pagājušā  gada septembrī talantīgo saimnieci varējām vērot TV raidījumā “La Dolce Vita. Ar Roberto”, kurā Astrīda mācīja Roberto Meloni pagatavot siltos picu groziņus un peldošās salas.

Kad sākās runas par Latvijas valsts simtgades ietvaros īstenojamajām iniciatīvām, arī Astrīda vēlējās kaut ko radīt, lai pēc gadu desmitiem cilvēki zinātu, ka Litene ir bijusi ļoti apdzīvota vieta ar vērtīgām kultūras un vēstures bagātībām. Visa 20018. gada garumā, pateicoties Astrīdas iniciatīvai un daudzu aktīvu un radošu cilvēku atbalstam, 11 dažādu kultūras pasākumu ietvaros Litenes čaklās saimnieces Diāna Skopāne, Ērika Dukure, Ginta Ozoliņa, Iveta Cigle, Dace Dzērve, Laura Rutka, Inta Pužule, Maija Leimane un, protams, pati Astrīda prezentēja un piedāvāja izgaršot 100 dažādus ēdienus. Jau šā gada sākumā Litenē notika grāmatas “100 ēdieni Latvijai Litenē” prezentācija. Astrīdai tika pasniegta pateicība par latviskās virtuves garšu popularizēšanu Litenes pagasta kultūras pasākumos visa gada garumā. Bija gan dzejas lasījumi, gan mūzikas priekšnesumi, gan dejas. Visas recepšu autores saņēma skaistus izšūtus priekšautus un cepures un, protams, arī grāmatu.  
“Vērtības šajā pasaulē mainās pa dienām, stundām un minūtēm, bet ir trīs lielās, nemainīgās, vērtības, kas atvēlētas mūsu dzīvē – šis laiks, šī vieta un ļaudis. Dieviņš radījis mūs pasaulē labiem darbiem. Paies gadi, mūsu nebūs, darbi un atmiņas paliks,” grāmatas ievadā raksta Astrīda.
Astrīda ir brīnišķīgs piemērs tam, cik svarīgi savā darbā ir ielikt sirdi un dvēseli. Tieši no šādiem cilvēkiem rodas lielas lietas un paliekošas vērtības. Lai katram no mums izdodas savus darbu darīt tā, lai pats un apkārtējie justos gandarīti!

Foto: no Astrīdas Dzērves personīgā arhīva

Aiva Rēdere,
LLKC Gulbenes nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru