Skaistkalnes tilts starp laikiem un starp ļaudīm

GalerijaPrint

Ar baznīcu un karsta kritenēm, ar Mēmeles upi un zilo mālu krastos. Ar tiltu, kas savieno Latviju un Lietuvu, un atjaunoto Riju strauta tiltu, sauktu arī par mīlestības tiltu. Ar daudzām Dieva un cilvēka radītām vērtībām lepojas Skaistkalnes ļaudis. Lepojas, tas nozīmē, ka apzinās, dalās un svin. Svētku dienu Skaistkalnē kļūst arvien vairāk. Kopš neatminamiem laikiem augusta pirmajā nedēļas nogalē te tiek rīkoti Kanapenes svētki, kas iesākas jau ceturtdienas vakarā. Svētku kulminācija ir svētdienas dievkalpojums, kas pulcē katoļticīgos no tuviem un tāliem Latvijas novadiem, kā arī no Lietuvas un Polijas. Tikpat sena ir arī Kanapenes tirgus tradīcija. Vietējie ražotāji un pastāvīgie pircēji Skaistkalnes tirdziņā tiekas katru piektdienas rītu. Taču Kanapenes svētku svētdienas tirgus ir gada lielākā andele Mēmeles krastos.  Pirkt un pārdot gribētāji te sabrauc no tuvienes un tālienes, un tā tas turpinās gadu no gada.

Svētku rīkošana skaistkalniešiem padodas. LLKC Bauskas biroja,  Lietuvas Lauksaimniecības konsultāciju dienesta un Biržu rajona vietējās rīcības grupas 2005. gada jūlijā uzsāktais projekts ”Tūrisma attīstība robežupes Mēmeles/Nemuneles krastos” (Development of tourism near the border river Memele/Nemunele — DETOMENE), pēc desmit gadiem ir atdzimis  jaunā veidolā – Mēmeles/Nemuneles svētkos.  Svētku rīkotāji – atpūtas vieta „Lutauši” sadarbībā ar LLKC Bauskas nodaļas vadītāju Eleonoru Maisaku, Skaistkalnes pagasta muzeja vadītāju un gidi Laimu Indriķi, Kurmenes tautas namu un draugiem Lietuvā – Biržu reģionālo dabas parku un tā vadītāju Kestuti Baronu pasākuma programmu plānoja jau no marta. Svētku atkāšana notika 18. jūlijā Lietuvas krastā – Aspariškī, kur Latvijas dalībnieki ieradās ar laivām no Mazzalves pagasta Krastiem. Laivu brauciens turpinājās, piestājot te vienā upes krastā Latvijas pusē, te otrā – Lietuvas pusē. Katrā piestātnē laivotājus sagaidīja dažnedažādi pārsteigumi  un aktivitātes – vietējās lauku sētās tapuši ēdieni un dzērieni, dejas un rotaļas. Nakšņošanas vietā – „Lutaušos” vidējās paaudzes deju kolektīvs „Stelpe”, Kurmenes pašdarbnieki sniedza svētku koncertu, šim vakaram īpašu skanējumu  piešķīra  dziedātāja Olga Rajecka. Svētku noslēgums 19. jūlijā norisinājās Skaistkalnē, DETOMENES laivu piestātnē „Pie Gobas”, ar ugunskuru, stiprinošu zupu un plāniem par nākamo gadu.

Ne mazāk aktīvs,  izglītojošs un vienojošs pasākums no 3. līdz 7. augustam norisinājās Skaistkalnē – „Upescelmiņos”. Eleonora Maisaka jau otro gadu savās mājās, kas ir arī lauku tūrisma objekts un viesu nams, rīko Vecmāmiņu un vectētiņu skolu. Pirmajā, skoliņas atklāšanas vakarā, pēc Skaistkalnes priestera – tēva Jāņa svētības saņemšanas gan lieli, gan mazi, gan veci, gan jauni pasākuma dalībnieki ļāvās neaizirstamam piedzīvojumam četru dienu garumā. Nodarbību laikā gūtās zināšanas par dabas bagātībām un to izmantošanu savā labā, smalkās psiholoģiskās gudrības un praktiskie vingrinājumi, tautas tradīciju kopšana folkloras kopas „Tīrums” vadībā, kā arī skoliņas organizatores dzīvais piemērs un neaizstājamo brīvprātīgo līdzdalība pasākumu pildīja ar daudzpusīgu un krāšņu iespaidu gammu.

Vecmāmiņu un vectētiņu skolā, līdzīgi kā Mēmeles/Nemuneles svētkos un Kanapenes svētkos, ir tapis tilts. Atgriezenisks mīlestības tilts starp devēju un ņēmēju, starp pagātni un nākotni, starp valstīm un paaudzēm, starp baznīcu un kritenēm, starp labo un kreiso, starp tiem, kas iesaistās un nepaliek vienaldzīgi.

Dace Griķe,

LLKC Bauskas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru