Zirgiem vajag pareizu audzināšanu un milzīgu pacietību

GalerijaPrint

Zirgaudzēšanas nozarē Ieva Tracevska ienāca neplānoti. Pirms aptuveni četriem gadiem viņa kopā ar meitu Adriānu Annu Arāju ieradās Kurmenes puses zemnieku saimniecībā «Zviedru Birzes Zirgi» pēc sporta zirga. Izrādījās, saimniecība tiek pārdota, un, kaut līdz tam plāna veidot savu zirgaudzētavu Ievai nebija, viņa iegādājās stalli, turklāt kopā ar 30 tajā mītošajiem zirgiem.

Laba komanda un atbalsts attīstībai

Tā kā Ievas meita Adriāna jau kopš mazotnes nodarbojas ar jāšanas sportu, šī vide un jomas aizkulises bija iepazītas. Taču, sākot savu saimniecību, lielākā neziņa bija par to, kā izveidot labu komandu, kur vērsties pēc padoma. Tomēr apstākļi bija labvēlīgi, izdevās atrast jaunu vaislas darbu pārzinošu veterinārārsti, kā arī profesionālu sadarbības partneri zirgu apmācībā. Ar konsultācijām, kurš zirgs kam labāk piemērots, kā veiksmīgāk saskaņot radu rakstus, palīdzēja arī bijusī staļļa īpašniece Rūta Linkvistere-Rasiņa. 

Stallis uzbūvēts vēl kolhoza laikos. Arī tolaik tajā audzēja zirgus jāšanas sportam, taču nepaguva izveidot laukumu un manēžu to apmācībām. 2000. gadā stalli iegādājās Rūta Linkvistere-Rasiņa, kura uz Kurmeni atveda zirgus no Zviedrijas un nodarbojās ar vaislas darbu. 2019. gadā stalli kopā ar 30 zirgiem pārņēma Ieva Tracevska ar ģimeni un izveidoja zirgaudzētavu SIA «ZBZ».

Par stalli Ieva teic, ka paveicies, jo tas būvēts tieši šim mērķim, nav tikai kūts, kas tam pielāgota. Katram boksam ir savs logs, kas svarīgi, jo zirgiem svaigs gaiss ir ļoti būtisks. Pašlaik stallī mīt jau 43 zirgi, tajā skaitā pieci tīršķirnes Velsas poniji.

Sākot darbu, saimniecībā nebija ne pieklājīga šķūņa, ne prasībām atbilstošas mēslu novietnes, ne arī tehnikas, ar ko darboties. Ieva slavē Lauku atbalsta dienesta darbiniekus par palīdzību. Viņu iedrošināta, pieteikusi zirgaudzētavu atbalsta iegūšanai. Tā izdevies iegūt finanses jauna šķūņa un mēslu novietnes būvniecībai, kā arī traktora iegādei. Līdz ar to 2021. gads kļuva par labu atspērienu attīstībai.

Iebraucot zirgaudzētavā, šķiet, ka zirgi ganās tikai pāris aplokos, taču aiz staļļa paveras plaša aploku zona. Vasarā zirgu rīcībā ir arī liela ganību teritorija.

«Bērnudārzs», «studijas» un «darbs»

Tagadējie staļļa iemītnieki ir pēcnācēji no Zviedrijas atvestajiem zirgiem. Stallī pie sienas skatāms zirgu ciltskoks, kas šķiet tikpat sarežģīts kā īstie zirgu vārdi, piemēram, D’Charlotte ZBZ, Wind Dale`s Sun Life ZBZ, Wind`s Leticia Spin, Reylem Mystic May. Ikdienas saziņas atvieglošanai gan radītas latviskotās, īsākās versijas – Maijiņa, Bubu, Čapiņš.

Zirgaudzētavā aug Latvijas siltasiņu zirgi. Kaut tiem nemaz nav tīras vietējo zirgu asinis, tie kļūst par Latvijas, jo šeit ir piedzimuši. Pie dzimšanas var izvēlēties arī ārzemju pasi, taču izvēle parasti ir par labu Latvijai. Ja zirgs nākotnē sportā sasniegs rezultātus, tas nesīs Latvijas vārdu pasaulē. Zirgaudzētavā ir gan konkūra (šķēršļu pārvarēšana), gan iejādes zirgi.

D`Charlotte ZBZ, El Chappo, Damiano Conti ZBZ bija pirmie zirgaudzētavas «ZBZ» kumeļi. Šogad tiem jau apritēs trīs gadi. Arī šopavasar, sākot no aprīļa, saimniecībā dzims kumeliņi, gaidāmi astoņi jauni zirdziņi.

Kumeļus no mammām nošķir pusgada vecumā. Tajā laikā atsevišķi nodala arī zirgu puikas un meitenes. Zirgi saimniecībā, izņemot kumeļmātes, uzturas līdz aptuveni trīs gadu vecumam. Tad «bērnudārzs» tiem beidzas, jādodas «studēt». Kad zirgi tiek atdoti iejāšanai, uz stalli tie vairs neatgriežas. Tikai tajos retajos gadījumos, ja gadās kādas ķibeles ar veselību, lai šeit atkoptos. Lauku dzīve zirgiem ļoti iet pie sirds. Svaigs gaiss, zaļa zāle.

Jaunu īpašnieku zirgi gan var iegūt arī ātrāk. Ieva uzskata – kaut arī daudzi vēlas jau iejātus zirgus, vērtīgāk, ja īpašnieks pats to apmāca atbilstoši savām vajadzībām.

Pašlaik no staļļos mītošajiem zirgiem aptuveni sešiem jau ir citi saimnieki. Pagaidām gan zirgi vēl uzturas Kurmenē, bet kādā brīdī tie dosies vai nu lielajā sportā, vai lielajā dzīvē hobija jāšanai.

Noteiktā vecumā zirgu vērtē sertificēts vērtētājs, piešķirot punktus par dzīvnieku kopumā, tā izskatu un gaitu – kā rikšo, lēkšo, kustas. Gluži tāpat kā skolā, arī zirgiem labākais vērtējums ir desmit punkti. Tādu ieguvis, piemēram, piecgadnieks Cairassi Classic, kurš nu ir arī sertificēts ērzelis un kuram jāsāk nopietnas sporta gaitas. Augstu novērtēti arī Damiano Conti ZBZ, El Chappo, Free Herson ZBZ.

Saimniecībā zirgus tur mazākos baros, nošķirot kumeļmātes, jaunās ķēves, ērzeļus, lai tie nejauši nesavainotos. Vērā tiek ņemti arī zirgu raksturi un savstarpējā saderība. Lielie puikas tiek turēti tikai pa pārim, jo kā trīsgadniekiem tiem jau katram savs raksturs. Nav tik mierīgi, un, tā kā paredzēti sportam, svarīgi tos sargāt no nejaušas savainošanās. Tomēr kompānija, kaut vai neliela, zirgam ir nepieciešama, lai viņš var komunicēt un nomierināties.

Ieva atklāj, ka viskritiskākais šajā nozarē, ja sporta zirgs sevi labi parādījis, bet tam nepalaimējas un iegūst traumu. Šādam zirgam diemžēl sportā nākotnes nav. Protams, ir saimnieki, kas zirgu patur, bet pārsvarā jau tiek meklēts jauns. Neesot pie mums vēl tādas atbildības izjūtas, – ja reiz zirgu esi iegādājies, par to jārūpējas līdz galam. Viens no pakalpojumiem, ko piedāvā zirgaudzētava, ir pansija, lai zirgs varētu mierīgi nodzīvot tam lemtos gadus.

Pareiza audzināšana ir izšķiroša

Kad nākamie īpašnieki izvēlas zirgu, tie lūko ne tikai pēc skata un sasniegumiem, svarīgs ir arī raksturs. Priekšroka tiek dota nosvērtiem, mierīgiem zirgiem, bet tādi tie kļūst, ja jau no bērnības tos pareizi audzina. Adriāna uzsver – ar zirgiem jābūt ļoti pacietīgam. Ja darīsi ko tādu, kas viņam rada psiholoģisku traumu, izlabot pēc tam būs ļoti sarežģīti. Jaunzirga iejāšanā svarīgi neko nesasteigt, bet darīt to prātīgi un ar mīlestību.

Stallī esot ķēve, kurai jau ir astoņi gadi, taču ar to esot tikpat grūti kā ar piecgadīgu zirgu, jo reiz tā tikusi nepareizi apmācīta. Tāpēc tagad zirgaudzētava apmācīšanā sadarbojas tikai ar uzticamu un pārbaudītu sadarbības partneri.

Apstaigājot zirgaudzētavas aplokus, redzams, ka zirgi ir ļoti zinātkāri. Tiklīdz kāds pietuvojas, tie draudzīgā bariņā nāk lūkot, kas viņus apciemojis. Ieva piebilst, ka viņu zirgi ir arī draudzīgi, kur liels nopelns jau pieminētajai pareizajai audzināšanai un attieksmei. 

Zirgi guļ! Jā, arī stāvus

Zirgu ikdienas rutīna Kurmenes stallī ir aptuveni šāda. Ceļas zirgi līdz ar kopēju labrīta vēlējumu – tā ap septiņiem. Brokastīs tiem tiek siens, skābsiens, bet pēc tam arī gardās placinātās auzas. Tās zirgu vēderos labāk pārstrādājas. Ap astoņiem zirgi iet ārā. Būšana svaigā gaisā zirgiem ir ļoti svarīga. Tāpēc staļļos tie paliek vien īpaši negantos laikapstākļos. Vasarā zirgi visu dienu dzīvo ganībās. Aukstajā sezonā ap pulksten četriem pēcpusdienā zirgi atgriežas stallī, kur jau atkal paēd. Pēc tam viņi dodas pie miera.

Staļļa pārvaldnieks Harijs apstiprina, ka zirgi tiešām var gulēt arī stāvus. Anatomiski viņiem kāju locītavās ir tādi veidojumi, kas nepieciešamības gadījumā kājas padara stīvas gluži kā mietus – tāpēc tie mierīgi var snauduļot neapguļoties. Taču pilnīgas muļķības esot, ka zirgi neguļ, tie guļ gluži tāpat kā visas citas dzīvās radības. Turklāt arī starp zirgiem gadās tādas miegamices, kuras arī ikdienas gaitās ik pa brīdim nododas spēka snaudienam.

«ZBZ» īpašniece arī pastāsta, ka katrā zirgu bariņā, vai tajā ķēves vai ērzeļi, kāds vienmēr izvirzās par dominanti. Tam ir līdera dotības, un pārējie zirgi pielāgojas un paklausa. Tas gan nenozīmē, ka, nonākot citā barā, situācija nevar radikāli mainīties un par līderi kļūt kāds cits zirgs.

Stallī vienā no boksiem apskates brīdī palikušas divas zirgu meitenes: Hersona, kas nodēvēta par godu Ukrainas pilsētai, un viņas mamma Helikante Herobine, kurai bijusi iespēja pagozēties mūzikas video kopā ar dziedātāju Intaru Busuli. Jaunā ķēvīte uzlabo veselību pēc traumas, tāpēc tai atļauts pavadīt laiku kopā ar mammu. Bet jau tuvākajās dienās Hersona varēs doties ārā kopā ar pārējiem zirgiem.

Velsas poniju saime

Starp majestātiskajiem zirgiem grūti nepamanīt augumā mazākos ponijus. Tīri vizuāli Velsas poniji nezinātājam ļoti atgādina miniatūrus zirdziņus – tie nav tik mazi un drukni kā Šetlandes sugasbrāļi, kuri parasti piedalās dažādos publiskos pasākumos. Viengadnieču kumeļmeiteņu pulkā draiskojas brūnā Adele May. Turpat blakus kumeļmāšu bariņā svaiga gaisa peldes bauda Adeles mamma Maijiņa, pilnā vārdā Reylem Mystic May. Citos zirgu pulkos ganās vēl divi poniju kumeļi. Bet pašā nomaļākajā aplokā uz sniega fona knapi saskatāms gaiši pelēkais ponijs – dzimtas tēvs Moravikens Malibu.

Kā atzīst Adriāna, kura nodarbojusies ar sporta ponijiem, jāt ar tiem ir pat grūtāk nekā ar zirgiem. Raksturi mazajiem šerpāki, spītīgāki. Tieši tāpēc, ka nav pratis ērzeļu barā uzvesties, gaišais Malibu nošķirts. Neskatoties uz to, ka viņš zirgaudzētavā ir vismazākais (pat bērni viņu ir pārauguši), viņš vienmēr ir juties kā līderis. Ieva citē bijušo staļļa īpašnieci Rūtu, kura reiz teikusi, ka «Malibu jau sevi spogulī nav redzējis», tāpēc arī dūša ponijam tik liela. Raksturiņu viņš parādījis, arī pucējoties fotosesijai ērzeļu katalogam. Kādā brīdī Bubu izrāvies un tūliņ pat meties izvārtīties pakaišu kūdrā. Ar ponijiem saistīts vēl viens atgadījums saimniecībā. Ieva centās pārliecināt vīru, ka tas ir pārspīlējums – zirgi nekožot. Taču pirmais, ko ponijmeitene Maijiņa izdarīja, satiekot Ievas vīru, – tā iekoda. Malibu un arī viņa atvases nepiedzima ar gaišu apmatojumu. Tie, kā Ieva saka, nosirmo ar laiku. Vienai no Bubu meitām arī uz purna jau parādās gaišums, un kādā brīdī tā no tumšas skaistules kļūs pavisam balta. 

 

Kristīne Sēnele,

laikraksts “Bauskas Dzīve”

Foto: Māris Krūmiņš

Foto:

Ieva Tracevska 2019. gadā nopirka stalli kopā ar 30 tajā mītošajiem zirgiem

Pērnā gada kumeļmeitenes un ponijs Adele, kura, kā teic kopēji, uzvedoties visrātnāk

Kaut mazākais zirgu saimē, Velsas ponijs Bubu vienmēr grib būt līderis

Tiklīdz Adriāna ieiet aplokā, tā kumeļmammas nāk viņai klāt un mīlīgi pieglaužas

Adriāna rāda kumeļmeiteni Hersonu, kas savu vārdu ieguvusi par godu Ukrainas pilsētai

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru