Alojā – mājražotāju un amatnieku iznāciens

GalerijaPrint

Alojas novads reizi divos gados rīko Uzņēmēju dienu un komercizstādē palepojas ar vietējiem ražojumiem un pakalpojumiem. Alojas sporta hallē pasākums notika jau ceturto reizi.

Kopumā izstādē bija 33 stendi gan ar pašmāju produkciju un pakalpojumu piedāvājumu, gan ar Salacgrīvas, Mazsalacas, Kocēnu novada iedzīvotāju ražojumiem. Plašāk bija izvērsta iepriekš aizsāktā skolēnu mācību uzņēmumu iesaistīšana, jo vienlaikus notika reģionālais gadatirgus ar 16 dalībniekiem no Rūjienas, Mazsalacas un Alojas Ausekļa vidusskolas. Aptaujātie to vērtēja kā pozitīvu soli. Bērni demonstrēja labu izdomu un piedāvāja tiešām oriģinālus savām rokām darinātus izstrādājumus. Viņu pozitīvismu, prezentācijas prasmi, idejas vērtēja arī žūrija, un daudzi noslēgumā saņēma atzinības rakstus. Tāpat bija izvērtēts Alojas novada uzņēmēju ieguldījums nodokļu maksājumos, darba vietu nodrošinājumā un vairākās citās nominācijās. Balvas pasniedza gan Alojas novada dome, gan AS “Balta” Limbažu filiāles vadītāja Daiga Lipsberga, tāpat apsveikuma vārdus teica attīstības finanšu institūcijas “Altum” pārstāve Olita Untāla un citi.

Visu laiku bija nodrošināta novada pilsētu un pagastu krāšņa kultūras programma. Bija daudz, īpaši vecāka gadagājuma cilvēku, kuri norisei zālē un uz skatuves sekoja no rīta līdz pat izstādes beigām. Alojas novada domes priekšsēdētāja Dace Vilne neslēpa prieku par cilvēku labajām atsauksmēm. Viņa īpaši pateicās visiem uzņēmējiem, kuri novadā nodrošina darba vidi un bija iesaistījušies svētkos, tāpat viņu jaunajai maiņai – skolēniem.

– Mēs redzējām, cik bagātīgs ir uzņēmēju piedāvājums. Bija pārsteigums, – ko viņi dabū gatavu! Un to es saku ar cieņpilnu apbrīnu. Paldies visiem, kuri līdzdarbojās! –teica D. Vilne.

Tāpat kā līdz šim, Uzņēmēju dienu ievadīja lauksaimniecības tehnikas goda aplis pa pilsētu. Pie autoostas, kur tā nostājās, kungi nāca skatīt un pētīt jaunas “Pöttinger” un “Värderstad” sējmašīnas. Interesi raisījaNormundam Minalto piederošais jaunais “Valtra” traktors ar 230 Zs un cita tehnika.

Tikām sporta hallē domes priekšsēdētāja D. Vilne jau bija atklājusi svētkus. Tirgotāji un pircēji tādu signālu gaidīja. Dalībniekus droši varēja dalīt divās grupās. Tajos, kuri izstādē piedalījās pirmo reizi, un tādos, kuri iesaistījušies gandrīz vienmēr. Daļa mājražotāju un amatnieku bija arī no kaimiņu – Kocēnu, Mazsalacas, Salacgrīvas – novadiem, un izstādes apmeklētāji viņu klātbūtni uzskatīja par ieguvumu. Uz tirgošanās skatuves netrūka debitantu arī no vietējiem. Šoreiz vairāk bija amatnieku un mājražotāju, kuriem bija, ko pārdot, mazāk tādu uzņēmumu, kas piedalījās idejas vārdā, demonstrējot savu piederību novada uzņēmēju pulkam.

Kokapstrādes nozari pirmo reizi pārstāvēja alojiešu uzņēmums “Alewood”. Galdniecības stendā bija aplūkojami produkcijas paraugi, un varēja manīt, ka cilvēki arī piestāja, aprunājās, uzdeva jautājumus.

– Ļoti labi, ka izlēmām piedalīties. Uzskatām, ka svarīgi iesaistīties, par sevi atgādināt un būt šajā notikumā, –apliecināja uzņēmuma grāmatvede Viola Ķikute un īpašnieks Egils Viļumsons.

Tiešām oriģinālus koka izstrādājumus – alus pudeļu turētājus, paplātes, dekorus u. c. – pirmo reizi piedāvāja amatnieks Andrejs Lācis. Viņa tēvs Gunārs bija izlicis apskatei ķeblīšus, pakāpienus, krēslus un citas labas lietas. Pēcāk abu stends tika sumināts kā oriģinālākais. Pirmā iepazīšanās ar plašāku auditoriju novadā bija metālkalējam staicelietim Timuram Potapovam un viņa draudzenei Vēsmai Vītolai, kuri līdz ar citiem izstrādājumiem bija atveduši arī lielus koka vārtus ar dekoratīvu metāla apdari. Novada ļaudīm savu veikumu izrādīja arī Rūta Stumpe un Uvis Ezernieks no Ozolmuižas, kuri piedāvāja brīnišķīgi rotātus stikla traukus. Mājražotāju pulkā šoreiz startēja Alojas novadā lielākā kazu ganāmpulka īpašniece Līga Kozaka. Pēc viņas sietajiem sieriem un citiem našķiem cilvēki veidoja rindas, un pēcpusdienā viss piedāvājums bija izpirkts. Cilvēki tāpat pirka “Aloja-Starkelsen” želejas un garšvielas, “Aloja Agro” stendā – “Gaha” vermikomposta granulas. Atkal labi ar pārdošanu veicās “Lielkalnu”dārza saimniecei Aijai Paukšēnai. Pēc pusdienām bija izpirkti arī Alojas dārzniecībā izaudzētie līdzpaņemtie gurķi. Ira Rudzīte droši solīja, ka uz 15. maiju tirgos arī pirmos tomātus.

Domāju, ka tādas izstādes Alojā būtu jārīko katru gadu. Reizi divos – tas ir par retu, – viņa sprieda.

Daudz interesantu produktu bija arī kaimiņu stendos. Alojietis Linards Salna bija piestājis pie Dikļu pagasta mājražotājas Santas Rumbas, pētīja viņas dārzeņu čipsus un bija sajutis, ka no produkcijas nāk ļoti laba enerģija.

Izstāde ir lieliska, – sirmgalvis atzina.

Salacgrīvieši bija atveduši daudz rokdarbu, bet tie bija arī alojiešiem, tāpēc sanāca tāda kā pieredzes apmaiņa. Sieviešu kluba “Mežābele” vadītāja Ruta Birkenberga norādīja uz īpašajiem produktiem ar logo “Ražots Salacgrīvas novadā”, un bija redzams, ka cilvēki pirka zivju konservus un citus labumus. Viņa atzina, ka halle ir brīnišķīga tādai uzņēmēju parādei, un sprieda, ka Salacgrīvai tādas skates pietrūkst. Jāpiemin arī, ka bija biedrību, audēju, rokdarbnieku, tūrisma un citi stendi. Tāpat interesanta promenāde sanāca mācību uzņēmumiem. Alojiete Gaida apliecināja, ka lepojas ar bērnu izdomu un čaklajām rokām. Sarunā ar Alojas Ausekļa vidusskolas audzēkņiem Artu Bārdu un Klāvu Elsiņu atklājās, ka viņi izveidojuši pat starptautisku skolēnu mācību uzņēmumu. Bija pārsteidzoši skatīt jauniešu piedāvātos pulksteņus, kuru tapšanai lietderīgi izmantotas otrreizējās izejvielas – izrakstīto pildspalvu caurulītes. Zēniem bija sanākušas jaukas galda spēles un koka izstrādājumi, meitenēm – kosmētikas piederumi u. c. Par bērniem izstādē rūpējās vidusskolas mājturības skolotājs Juris Alps un viņa palīgi.

Tikām uz skatuves mijās vokālie ansambļi, dažāda vecuma un stila deju grupas. Savu pieredzi prezentēja jaunieši Mārtiņš Elsiņš, Marina Vītola un Nils Alvars Neļķis, kuri uzņēmējdarbības uzsākšanai konkursā ieguvuši pašvaldības finansējumu. Kad pasākums tuvojās izskaņai, tika rezumēta iedzīvotāju aptauja, pasniegti atzinības raksti un galdniekmeistara Andreja Lāča speciāli darinātās pašvaldības balvas. Klientiem draudzīgākā uzņēmuma titulu izcīnīja Daigas Lilenblates z/s “Niedrāji”. Par izaugsmi atzinības rakstu saņēma SIA “Trīs saujas smilšu” īpašniece Inga Bartkeviča. Nominācijā “Lielākais nodokļu maksātājs” sumināja “Aloja-Starkelsen” un “Aloja Agro”. Par lielāko darba devēju pašvaldības atzinība tika  SIA “Marko K” pārstāvim.

Šo izstādi apmeklēju vienmēr. Bija jauki satikt kolēģus, skatīt, ko cilvēki piedāvā. Parasti te ir daudz kas interesants. Es pati to gaidu un zinu, ka tāpat arī citi cilvēki,sprieda ungurpiliete Simona Stankeviča.

Gunita Ozoliņa,

laikraksta “Auseklis” žurnāliste

Foto: Gunita Ozoliņa un Einārs Bērziņš, Staiceles fotobiedrības “Laiks” dalībnieks

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru