Amatpersonas apmeklē zemnieku saimniecību “Sābri”
Madonas kultūras namā aprīļa sākumā notika informatīvs seminārs par Lauku attīstības programmas aktualitātēm un pasākumiem. Semināru rīkoja LLKC Madonas konsultāciju birojs sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību.
Pasākumā piedalījās zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, sniedzot informāciju par aktualitātēm nozarē un atbildot uz daudziem semināra dalībnieku jautājumiem. Zemkopības ministrijas speciālisti stāstīja par izmaiņām tiešo maksājumu piešķiršanā un Lauku attīstības programmas pasākumos. Lauku atbalsta dienesta Viduslatvijas reģionālās pārvaldes speciālisti sniedza skaidrojošu informāciju par tiešmaksājumiem, par pieteikšanās kārtību un kā precīzi aizpildīt pieteikumu elektroniskajā deklarēšanās sistēmā. Par situāciju piena sektorā stāstīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.
Pēc semināra ministrs Jānis Dūklavs, Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Inese Pastare–Irbe, LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, LLKC Madonas nodaļas biroja vadītāja Aija Vīgnere un Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters apmeklēja Murmastienes pagasta zemnieku saimniecību “Sābri”, kur saimnieko Daina un Jānis Pelši. Vizītes mērķis bija apskatīt piena lopkopības saimniecību un runāt par konkrētām nozares norisēm ES kopējā un pasaules tirgū, kā arī problēmas risinājumiem. Uz tikšanos bija ieradies Varakļānu novada domes izpilddirektors Ivars Ikaunieks, zemnieki Valdis Barazinskis un Valdis Gailums. Diskusijas laikā saimniecības pārstāvji runāja par esošajām problēmām piensaimniecības nozarē, bet ministrs Jānis Dūklavs izteica savu redzējumu par to, kas būtu darāms, lai sakārtotu daudzus piena tirgus jautājumus. Ministrs norādīja, ka ir ticies ar premjeru un finanšu ministri, lai vienotos par atbalstu piena nozarē, ir sapratne, ka jāmēģina risināt situācija, bet lēmums vēl nav panākts. Arī tiekoties ar Eiropas Komisāru un citu dalībvalstu ministriem, tiek risināts jautājums piena nozarē, uzsverot, ka līdzšinējie pasākumi nav spējuši stimulēt tirgus stabilizēšanos. Cenas turpina pazemināties, un piena ražotāju zaudējumi arvien pieaug. Privātās uzglabāšanas shēma šī gada sākumā nav devusi gaidīto ietekmi uz tirgu un cenām. Tūlītējas rīcības pasākums, lai novērstu draudošo situāciju, būtu Eiropas Savienības ārkārtas finansiālais atbalsts piena ražotājiem. Piena pārstrādes uzņēmumiem nepieciešams meklēt tirgu, lai risinātu piena pārprodukciju. LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis minēja daudz un dažādus piemērus, kā strādā un sekmīgi attīstās zemnieku kooperatīvi. Tika analizēta pārstrādes uzņēmu spēja sekmīgi strādāt.
Pēc divu stundu diskusijas varam secināt, ka Latvijā ir krietni par daudz pārstrādes uzņēmumu, tāpēc zemniekiem nopietni vajadzētu domāt par apvienošanos un veidot spēcīgu kooperatīvu, lai konkurētu lielajā tirgus sistēmā ar savu produkciju. Galvenais ir atrast līderi, kas spēj apvienot vairākus lauku uzņēmējus un vienoties kopējam nopietnam darbam, kur jāiegulda savi līdzekļi. Zemniekiem pašiem jāmeklē iespējas, kā samazināt saražotās produkcijas pašizmaksu, domāt par papildu nozares veidošanu, lai saimniecības varētu eksistēt un turpināt strādāt. Lieki gaidīt papildu atbalstus no Eiropas Savienības un valsts, jo tas nav situācijas risinājums ilgtermiņā. Ir jārisina problēmas pienā pārstrādē, pārstrādei ir jādomā par efektīvu loģistiku, par jauniem tirgiem un produktiem ar lielāku pievienoto vērtību.
Janīna Grudule,
Varakļānu novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru