Ašķeres biedrība realizē nozīmīgus projektus

Ašķeres biedrības mērķi ir sniegt ieguldījumu kultūras pieminekļu pētniecībā un restaurācijā, veicināt dabas parku un citu aizsargājamu teritoriju attīstību, sniegt ieguldījumu novadpētniecībā.

 Biedrība dibināta 2009. gadā, un tās dalībnieki ir aktīvi piedalījušies kultūras mantojuma restaurācijas un kultūras popularizēšanas projektos. Tās rīcībā ir daudzi ievērojami novadpētniecības rezultātā iegūti kultūrvēsturiski materiāli. Biedrība turpina novadpētniecību, t. sk. brīvdabas un telpu ekspozīciju muzeju ierīkošanu un uzturēšanu, kā arī veic Daugavas ielejas dabas parka labiekārtošanas projektēšanu tūrisma un aktīvās atpūtas cienītājiem.

Piesaistot LEADER finansējumu, Ašķeres biedrība no 2009. līdz 2013. gadam, ir realizējusi vairākus projektus, lai izveidotu vēsturisko Aizkraukles reģiona novadpētniecības centru un lai pilnveidotu atpūtas infrastruktūru Natura 2000 teritorijā Daugavas ielejas dabas parkā.

 Projekts „Vēsturiskā Aizkraukles reģiona novadpētniecības centra izveidošana valsts nozīmes kultūras piemineklī Nr. 6155”

 Projekta mērķis ir izveidot vēsturiskā Aizkraukles reģiona novadpētniecības centru 1680. gadā celtajā Aizkraukles luterāņu baznīcā un tūrisma informācijas un novadpētniecības ekspozīciju apskates centru, radot jaunas darba vietas un labvēlīgu biznesa vidi izveidotajā novadpētniecības un tūrisma infrastruktūrā.

Projekts tika īstenots Aizkraukles pagasta lauku teritorijā. Skrīveri un Aizkraukles novadu teritorija pie Daugavas ir apveltīta ar ļoti bagātīgu kultūrvēsturisko mantojumu, kurš līdz šim tā arī nebija apkopots un nodots sabiedrībai apskatei. Biedrības darbības teritorijā atrodas Aizkraukles luterāņu baznīca, Aizkraukles Daugavas lībiešu pilskalns ar senpilsētu, 12. gs. Aizkraukles senbaznīcas vieta ar kapsētu.

Biedrības rīcībā jau ir bagātīgs novadpētniecības materiālu klāsts.

        Īstenojot projektu ir:

  • izveidots novadpētniecības un tūrisma centrs Daugavas ielejas dabas parkā Natura 2000 teritorijā;
  • veikta telpu vienkāršota rekonstrukcija – izveidota telpu pastāvīga automatizēta apkure un veikts telpu kosmētiskais remonts;
  • uzstādīti ekspozīcijas stendi un IT iekārtas (dators, projektors ar piederumiem un

             programmnodrošinājumu) pakalpojumu sniegšanai;

  • izveidots jauns piedāvājums iedzīvotājiem un tūristiem;
  • tika radīta 1 darba vieta ar pilnu slodzi  –  novadpētniecības centra konsultants/gids un 1 darba vieta ar pusslodzi  –  saimniecības strādnieks.

 

Projekta kopējās izmaksas: Ls 14 000

Publiskais finansējums: Ls 12 600

 

Projekts „Atpūtas infrastruktūras ierīkošana un pilnveidošana Natura 2000 teritorijā Daugavas ielejas dabas parkā”

Projekta mērķis ir Daugavas ielejas dabas parkā Natura 2000 teritorijā veikt vides sakopšanu un ierīkot un pilnveidot aktīvās atpūtas infrastruktūru, saudzējot vērtīgos biotopus, aizsargājamos dzīvniekus un saglabājot tradicionālo dabas vidi. Darīt pieejamus Daugavas ielejas dabas parkā atrodošos arheoloģiskos kultūras pieminekļus, kā arī piedāvāt iedzīvotājiem un tūristiem kvalitatīvus aktīvās atpūtas un novadpētnieciskos pakalpojumus.

Daugavas ielejas dabas parks, kas ir arī Natura 2000 teritorija, ir ainavisks, aizsargājams un cilvēku apmeklēts objekts, bet ,tā kā šeit nebija izveidota tūrisma infrastruktūra un nebija pastāvīga uzraudzība, dabas parkā esošp cilvēku uzvedība bieži vien nav savienojama ar arheoloģisko kultūras pieminekļu un aizsargājamo dzīvnieku un biotopu aizsardzību. Nebija pietiekošas norādes un informācijas apmeklētājiem par noteikumiem un rīcību dabas parkā. Apskates objekti nav sakopti. Tādējādi Ašķeres biedrības mērķis ir radīt ērtu mūsdienu standartiem atbilstošu piekļuvi apskates objektiem Daugavas ielejas dabas parkā, izveidojot labiekārtotas dabas takas.

Īstenojot projektu ir :

  • izveidotas dabas takas 3,6 km garumā un norādes ar novadpētniecisku informāciju;
  • tika labiekārtotas atpūtas vietas – 12 soliņi, 3 ugunskura vietas, atkritumu urnas, garīgas nozīmes vieta;
  • rekonstruēta esošā atpūtas nojume;
  • veikta Daugavas ielejas dabas parkā esošās dabas takas „Spīdola” rekonstrukcija;
  • radīta viena darba vieta (dārznieks), kas nodrošinās parka uzraudzību un ikdienas uzkopšanu;
  • ar projekta realizāciju tiek novērstas/ierobežotas „melno” arheologu darbības, biotopu pļavu vai dzīvnieku nīcināšana u. c. nesankcionētas darbības.

 Projekta kopējās izmaksas: Ls 14 000

Publiskais finansējums: Ls 12 600

 Mārīte Kviļūna,

LLKC Aizkraukles nodaļas lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru