Baseinu ražotne Pociema „Spandegās” uzņem apgriezienus

Nupat Lauku atbalsta dienesta speciālistes Limbažu novadā, Pociema „Spandegās” novērtēja SIA „S. P. Grupa” īstenoto projektu – rekonstruēto namu polipropilēna baseinu ražošanai. Tūdaļ pēc pārbaudes uzņēmuma īpašnieks un projekta īstenotājs Normunds Skulme atzinumu gan vēl nezināja, taču sprieda, ka viss izdarīts tā, kā bija paredzēts.

 Pirmsdiviem gadiem rīdzinieks pirmo reizi bija sasparojies pretendēt uz Eiropas struktūrfondu finansējumu programmā „Atbalsts jaunu uzņēmumu radīšanai un attīstībai”. Baseinu ražošanas biznesā viņam jau ir desmit gadu pieredze, tikai agrāk viss notika Iecavā. Jau pāris gadu arī uzņēmuma juridiskā adrese ir Pociema „Spandegas”. Pārnākšanai uz laukiem bija gan ekonomiski, gan emocionāli apsvērumi. Baseinu čaulas izgatavošanas process prasa mazāk laika nekā uzstādīšana, tāpēc viņam un strādniekiem vairāk darba ir objektos nekā rūpnīcā. Aprēķinājis, ka laukos ražošanas izmaksas būs lētākas, viņš pārdeva Iecavas īpašumu un savu biznesu pārcēla uz Katvaru pagastu. Šim nolūkam nācās rekonstruēt savulaik vecākiem piederošo kūti. Tagad ēkas platība ir 524 m2.

– Te tēvam bija govis, šeit cūkas, – rādot jaunās telpas, atceras Normunds. Padomju laikā celtajai kūtij viņš uzbūvējis arī otro stāvu, kur tagad iekārtota noliktava. Taču visvairāk darba prasījusi ēkas sākumdaļa, kas, laika zoba sagrauzta, jau bija pārvērtusies drupu kaudzē.

 Astoņdesmitajos gados „Spandegas”nopirka Normunda tēvs Gunārs. Skulmes sāka nodarboties ar lauksaimniecību, taču Breša zemnieku „vagonā ielēkt”nepaguva. Pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas, kad viena krīze sekoja otrai un mazās saimniecības bija jāpārveido atbilstoši ES prasībām, viņi saprata, ka saimniekošana nav ienesīga, likvidēja lopus un devās uz Rīgu. Normunds jau bija absolvējis Limbažu 3. vidusskolu, iestājās augstskolā un pēc tās beigšanas ieguva maģistra grādu biznesa vadībā. Tagad viņš kopā ar sieviņu un abiem dēliem dzīvo Mārupē. Tomēr vasarā visa ģimene apdzīvo lauku māju. Vecāki ir gandarīti par dēla izvēli, jo sagruvusī kūts bojāja sētas kopskatu, bet tagad rekonstruētās saimniecības ēkas ir glīti sakoptas. Tāpat viņi ļoti priecājas, ka Normunda bizness attaisnos viņu cerības uz saimniecisko darbību laukos. Pastāvīgi „Spandegās”dzīvo Normunda vecmāmiņa.

– Savulaik no Rīgas uz Iecavu braucu gandrīz ik dienu. Ja tagad šeit ir darbs ilgākam laikam, nakšņoju laukos, un degvielas izmaksas ir mazākas, – viņš skaidro.

 Ideju par baseinu ražošanu senāk viņam pametis kāds paziņa. Lai apgūtu praktisko pieredzi, uzņēmējs kādu brīdi pamācījās lielā rūpnīcā Čehijā. Tas bijis vērtīgi.

– Tur sapratu, uz ko man jātiecas, – viņš atzīst. Pēc tam savus strādniekus viņš apmācījis pats. No Čehijas „S.P. Grupa” joprojām pērk polipropilēnu. Uzņēmums dibināts 2004. gadā. Būvniecības buma laikā – firmas pirmajos trīs gados – baseinu bizness gājis „rūkdams”, pieprasījums pēc tiem bijis ļoti liels. Pēc tam valsts ekonomiskās krīzes laikā iestājies pamatīgs kritums. Normunds neslēpj, ka izdzīvojis vien no iepriekš saražoto un uzstādīto baseinu apkopēm. Pēdējos gados dzīve atkal kļuvusi dinamiskāka ne tikai peldbaseinu un pirts kublu pieprasījuma dēļ, bet daļēji tāpēc, ka viņi apkalpo arī zivsaimniecības nozari. Ar zivju audzētavām, kas attīstībā iegulda lielus ES struktūrfondu līdzekļus, sadarboties ir izdevīgi. Pērnajā vasarā „S.P. Grupa”vienā tādā iepirkumā izgatavoja 80 zivju audzēšanas baseinu 4 m diametrā, tāpat arī attīrīšanas iekārtas un biofiltrus. Šepat „Spandegās” puiši „rāvās” dienām un naktīm.

 Lielāko, 500 m2 baseinu viņi uzstādījuši „Līvu akvaparkam”.

– Ja skatās Latvijas kartē, kur savus objektus iezīmējam ar punktiem, redzams, ka mums veidojas savi pudurīši. Tas tāpēc, ka no viena klienta parasti rodas citi. Tā mums ir Rīgā, Pierīgā, Ikšķilē, Bauskā, Jelgavā un citur. Daži mūsu baseini ir arī Limbažos, – Normunds stāsta. Ražotnē pievēršu uzmanību abiem pirts kubliem, kas vēl nebija apdarināti ar koku, bet faktiski jau bija tikpat kā gatavi. Nedēļas nogalē tos pabeidza un nogādāja klientiem Somijā. Aptuveni 20% saražotā tiek eksportēts, galvenokārt uz Igauniju un Somiju, jo lielu baseinu transportēšana ir sarežģīta un izmaksas to pārvešanai ir augstas. Lai gan uzņēmumam ir savs autoparks ar dažādām platformām, liela izmēra pasūtījumus ražotāji parasti darina uz vietas objektos. Normunds ir gandarīts, ka eksporta apjomi pēdējos gados aug. Viņš stāsta, ka parasti cenšas piedalīties Ķīpsalā rīkotajās izstādēs „Māja”, ko apmeklē ne tikai pašmāju būvnieki, bet arī daudz interesentu no ārzemēm. Tie ir cilvēki, kuri jau zina, ko grib un kas viņiem vajadzīgs. Pēc izstādes darbs nodrošināts ilgam laikam.

 Izvaicāts par projekta īstenošanu, Normunds neslēpj, ka to viņš izjutis kā lielu slogu. Ja būtu zinājis, ko prasīs un kā īsti būs, visticamāk, nebūtu pieteicies. Pārāk daudz papīru rakstīšanas, kas prasīja laiku un piespiešanos. Kopējā ieguldījuma summa tomēr ievērojami pārsniedza sākotnējos aprēķinus, un rekonstrukcija izmaksājusi gandrīz 250 000 eiro. Kad ES atbalsta finansējumu ieskaitīs uzņēmuma kontā, prāts būs mierīgāks. Tagad ir ērti strādāt un priecē arī sakoptā vide.

 

Uzņēmējam jau skaidrs, ka vasara būs trauksmaina. Aktivizēsies būvniecība, klienti sāk pieteikt pasūtījumus. Viņš nenožēlo izvēli pārcelties uz laukiem. Kopš bērnības Limbažu puse viņam ir tuva. Normunds priecājas, ka arī abiem viņa dēliņiem te ir savi lauki, kur iepazīt dabu, pēc sirds patikas izskraidīties un ievingrināt roku mazos darbiņos.

 Gunita Ozoliņa,

laikraksts „Auseklis”

 FOTOPARAKSTS

 Uzņēmējs Normunds Skulme pie gandrīz gataviem pirts kubliem, kas šobrīd jau nogādāti pie klientiem Somijā

 

Pievienot komentāru