Biedrības “ASNI 3139” labo darbu pūrs

GalerijaPrint

Laukos netrūkst uzņēmīgu cilvēku, – tas mums visiem jau sen zināms. Taču latviešiem bieži vien raksturīga darbošanās individuāli.  Mēs esam pieraduši, ka pašam ar visu jātiek galā, un mēs arī tiekam ar visu galā, bet labprātāk paļaujamies tikai uz saviem spēkiem, ne tik daudz darbojamies kopienas ietvaros. Šķiet, ka vārds “kopiena”, ar to apzīmējot vietējo cilvēku mērķtiecīgu sadarbošanos dažādu kopīgu mērķu īstenošanai, pie mums ieviesies samērā nesen, varbūt pat tikai kopš likumīgas iedzīvošanās Eiropas valstu saimē. Tomēr tas ir tikai likumsakarīgi, ka aktīvākie sabiedrības locekļi, vai nu tas būtu pilsētā vai laukos, meklē iespēju apvienoties biedrībās, jo tikai šādā veidā, kopīgi darbojoties, iespējams sasniegt noteiktus mērķus un realizēt ieceres.

Lielisks piemērs šādai lauku cilvēku iniciatīvai ir Tukuma novada Tumes pagasta biedrība “ASNI 3139”. Lai gan biedrība dibināta tikai 2008. gadā, tās labo darbu pūrā jau iekrājies ne viens vien pārliecinošu uzslavu pelnījis pasākums. Darbošanās pirmsākumos Lauku partnerības ,,Upe 8” projekta ietvaros ,,Visiem labi” ierīkots bruģēts celiņš 70 metru garumā un 1,5 metru platumā rotaļu laukumā Tumes centrā,  ar ES LEADER programmas atbalstu ir realizēti trīs dažādi projekti, tai skaitā iegādāts aprīkojums košu rokdarbu darināšanai. VAS ,,Hipotēku un zemes bankas” projekta “Mēs paši” ietvaros iegādātas stelles aušanai. Ar biedrības atbalstu īstenoti vairāki vietējai sabiedrībai nozīmīgi projekti.

Biedrība “ASNI 3139” galvenokārt apvieno dāmas pusmūža gados, un domājot par kopīgām interesēm, pirmkārt, prātā nāk rokdarbi. Pēdējos pāris gadus, biedrības vadītājas Ivetas Petrovas rosinātas, dāmas aktīvi piedalījušās gan publiskajā Adīšanas dienā, gan kopīgu musturdeķu darināšanā, bet vislielākā interese un pat interesentu iesaistīšanās ārpus biedrības biedru loka ir bijusi projektā, kuru atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds. Šī projekta ietvaros biedrība ir tikusi pie jaunām, skaisti izremontētām telpām. Nelielais pašvaldībai piederošais barona laiku sarga namiņš līdzās bibliotēkai ir ieguvis mājīgas istabiņas dažādu radošo aktivitāšu veikšanai, bet vietējās apkārtnes dāmas regulāri satiekas jaunu praktisko iemaņu apgūšanai. Jau notikušas aušanas apmācības, un jauniegādātajās stellēs uzausti pirmie lupatdeķi, notikušas arī nodarbības tapošanā un dubulto cimdu adīšanā. Vēl priekšā šūšanas nodarbības, un tad jau daudzās apgūtās prasmes atliks vien regulāri atsvaidzināt atmiņā, darbojoties darbnīcās arī patstāvīgi.

Biedrības “ASNI 3139” darbošanās ir lielisks piemērs un paraugs citām biedrībām, kas varbūt baidās uzņemties atbildību par kādu projektu īstenošanu. Sākums ikvienam var šķist grūts, ir daudz neskaidrību un jautājumu gan projektu pieteikumu sagatavošanā, gan atskaišu noformēšanā. Jāsaprot, ka galvenais ir uzņemties iniciatīvu kaut ko darīt, un vienmēr draugu un paziņu lokā atradīsies kāds, kas varēs palīdzēt, dot padomu, uzmundrināt. Cenšoties apgūt Eiropas Savienības pieejamos naudas līdzekļus, nav jābaidās kaut ko izdarīt nepareizi, jo katrā jomā ir pieejamas speciālistu konsultācijas. Bieži vien, parunājot ar cilvēkiem, iespējams iegūt vajadzīgo informāciju, svarīgi ir īstajā laikā un vietā ierunāties par sev būtiskām lietām, un risinājums būs atrasts.

Visbeidzot, novēlējums tiem, kas tikai domā par savu ieceru īstenošanu, it īpaši jauniešiem, kuriem nepieciešama darba pieredze dažādos projektos, tādējādi uzlabojot savus CV. Esiet drosmīgi, nebaidieties no jaunām idejām, pat ja tās šķiet grūti īstenojamas! Mēģiniet tās realizēt caur jau esošām biedrībām, nevis dibināt aizvien jaunas un jaunas, jo biedrība, kurai ir pieredze projektu īstenošanā, no naudas devēju puses noteikti tiks vērtēta augstāk nekā tāda, kurai pieredzes nav.

Irēna Pavloviča,

LLKC Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: I. Pavloviča un G. Stūre

Foto galerija: 

Pievienot komentāru