Ceļš no idejas līdz biznesam

GalerijaPrint

Decembra sākumā Aizkraukles nodaļā noslēdzās piecu dienu mācības jauniešiem, kurās piedalījās astoņi interesenti, tomēr līdz biznesa ideju prezentēšanai nonāca septiņi apņēmīgākie un mērķtiecīgākie jaunieši.

Vispārīgu informāciju par gaidāmo pasākumu un tā norisi jaunieši ieguva informatīvajā dienā, tajā skaitā arī par gaidāmo konkursu “Laukiem būt!” Uz tikšanos tika uzaicināti iepriekšējo gadu laureāti, kuri dalījās pieredzē, kā arī pastāstīja par esošo nodarbošanos, savas biznesa idejas attīstību, kļūdām un labajiem piemēriem. AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” Jēkabpils reģionālā centra konsultants Edgars Mekšs iepazīstināja klātesošos ar iespējām, programmām un to darbību, kādas piedāvā ALTUM, ar ko jārēķinās, un kādas ir biežāk pieļautās kļūdas. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jēkabpils biznesa inkubatora vecākā projektu vadītāja Zigrīda Mikāne iepazīstināja ar to, kas tad ir LIAA, ar ko tā nodarbojas, darbības mērķiem. LIAA pakalpojumu klāsts ir ļoti plašs – sākot ar informāciju par uzņēmējdarbības uzsākšanu, dažādām valsts atbalsta programmām un finansējuma piesaistes iespējām, un beidzot ar atbalstu uzņēmējiem, kas vēlas uzsākt eksportu un meklē sadarbības partnerus ārvalstīs. Mācības par biznesa uzsākšanas svarīgām tēmām vadīja Marika Rudzīte-Griķe – projektu vadītāja SIA “Ar gaumi”. Viens no svarīgākajiem jautājumiem: kāpēc cilvēki veido savu biznesu, kas ir bizness, vai jebkuru ideju var pārvērst biznesā?

Mācību programmas apgūšanas laikā devāmies izzinošā braucienā pie uzņēmējiem. Grupā ir jaunieši, kuriem saistoša ir koksnes pārstrāde, apkure, kurināmais, tādēļ viņi izteica vēlmi apmeklēt kādu tam atbilstošu uzņēmumu. Brauciena rīts sākās ar SIA “LatGran” Jaunjelgavas ražotnes apmeklējumu. Pavisam Latvijā ir četras ražotnes. Uzņēmums nodarbojas ar industriālo kokskaidu granulu ražošanu un realizāciju. Gandrīz visa gatavā produkcija tiek eksportēta uz Eiropas Savienības valstīm – Dāniju, Zviedriju, Beļģiju un Nīderlandi. Produkcija bez starpniekiem tiek piegādāta galapatērētājiem – Eiropas spēkstacijām un koģenerācijas stacijām. 2005. gadā Jaunjelgavā tika atklāta SIA „LatGran” pirmā ražotne. Tās paredzamā jauda ir 80 tūkstoši tonnu gadā. Šeit tiek nodarbināti 16 strādājošie, kuri nodrošina ražošanas procesa nepārtrauktību visu diennakti.

Mūsu jauniešu pulkā ir jaunie uzņēmēji, kuriem aktuāla ir jauniešu izglītošana, brīvā laika lietderīgas pavadīšanas iespēju  radīšana. Šajā nolūkā pēc pieredzes devāmies uz Lielvārdi – Jāņa Lūša izveidoto un vadīto interešu un izglītības centru “Lielvārdi”. Tas piedāvā vērtīgas nodarbības, kas var palīdzēt jauniešiem izvēlēties savu nākotnes profesiju un karjeru, aicina ciemos skolēnu un tūristu grupas, kā arī ģimenes, lai ar dažādām praktiskajām nodarbībām aizraujošā veidā veicinātu dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām, „Lielvārdi” piedāvā interaktīvas izglītojošas nodarbības par dažādām tēmām skolēniem no sākumskolas vecuma līdz pat vidusskolai.

Ainārs Stuglis ar ģimeni sagaidīja mūs lauku īpašumā, kur joprojām nepārprotami sajūtama saldā, sulīgā vasaras garša. A. Stuglis nodarbojas ar zemeņu audzēšanu. Gan ieguldot pašu spēkus un līdzekļus, gan piesaistot ES finansējumu ir iegādāts un paplašināts nepieciešamās tehnikas un agregātu klāsts, kas veicinās saimniecības konkurētspēju šajā nozarē. Zemenes tiek audzētas atklātā laukā un tuneļos, kopējā platība uz šī gada ražas laiku bija 1,3 ha. Iegūto ražu tālāk par nojumi lauka malā nav vajadzības nogādāt, jo arī mēs esam stāvējuši neizsīkstošā apmeklētāju rindā. Šim uzņēmējam īpaša reklāma nav nepieciešama, jo darba augļi runā paši par sevi. Klausoties atsauksmes, ar kādām jaunieši dalījās par braucienu, cilvēkiem, ar ko tikās, atliek vien secināt, ka pasākums bija noderīgs un izdevies.

Sadarbība ar konsultāciju biroju turpināsies, tiekoties individuālās konsultācijās. Lai jauniešiem veiksmīgi izdodas idejas attīstīt dzīvē!

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Valentīna Beča,

LLKC Aizkraukles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru