Skaidras debesis
15 °C
Otrdiena
19 °C
Trešdiena
12 °C
Ceturtdiena
15 °C
Piektdiena

Daugavpils un Ilūkstes novadu jaunieši ir apņēmības pilni

GalerijaPrint

LLKC Daugavpils nodaļa  augustā aktīvi aicināja jauniešus  piedalīties uzņēmējdarbības veicināšanas pasākumos. Kur gan labāk meklēt jauniešus, ja ne viņu pulcēšanās vietās. Sadarbojoties ar Jauniešu centra speciālistiem, apmeklējot novadu dienas un skolu iestādes, jaunieši tika aicināti apmeklēt informatīvo dienu 10. septembrī un iepazīties ar iespējām un piedāvāto atbalstu savas idejas attīstīšanai lauku vidē. Jauniešiem bija sniegta iespēja apmeklēt intensīvu mācību kursu un apgūt ar uzņēmējdarbību saistītas zināšanas, un šāda iespēja netika laista garām.

Mācības ilga no septembra līdz oktobrim, kopā apgūstot 31 stundas programmu. Visu mācību laiku veidota sadarbība gan ar jauniešiem, gan lektoriem. Uzņēmējas, biznesa un sociālo projektu vadītājas Marikas Rudzītes-Griķes vadībā jaunieši apguva iemaņas par to, kas ir ideja un kas ir biznesa ideja, kādi ir mārketinga pasākumi, un kas ir nepieciešams veiksmīga biznesa uzsākšanai. Dažādu praktisko darbu gaitā jaunieši iemācījās pasniegt gan sevi, gan savu ideju, precīzi un kodolīgi definēt savus mērķus un uzdevumus, kā arī saprast, kurš tad būs mana produkta un pakalpojuma lielākais patērētājs. Visu mācību laiku katrs strādāja pie savas biznesa idejas īstenošanas un virzīšanas tirgū. Mācības tika veidotas kā sadarbība starp lektoriem un jauniešiem, tā nebija spēle vienos vārtos. Bija patiess prieks vērot jauniešus un to, ar kādu entuziasmu viņi uztver pasniegto informāciju, iesaistās gan grupu darbos, gan individuālajos uzdevumos, mācās prezentēt savas idejas un uzdot cits citam jautājumus, tādējādi iemācoties izteikt savu viedokli un uzstāties publikas priekšā.

Uz mācībām tika uzaicināti arī uzņēmēji, kuri dalījās savā labajā uzņēmēja pieredzē. Ineta Timšāne, z/s “Laimes” īpašniece,  dalījās ar jauniešiem savu arbūzu un ķirbjveidīgo augu audzēšanas tehnoloģijās. Ineta mudināja “visas olas nelikt vienā groziņā”, jo vienmēr ir jāparedz 100 soļi uz priekšu. Katrā uzņēmumā ir jāizdomā rezerves variants, ko darīt, ja kaut kas noiet greizi, piemēram, ķirbji izsalst vai arbūzi nenogatavojas. Šo atziņu apstiprināja arī Aivars Žurila, WoodWorks koka amatnieks, kurš nodarbojas ar dažādu koka izstrādājumu ražošanu gan pēc pasūtījuma, gan eksportam uz ārzemēm.

Pēc iedvesmojošiem uzņēmēju stāstiem, kā atzīst paši jaunieši, sekoja grāmatvedības pamati un finanšu plānošana ar SIA “Buts” pedagoģi Ingu Griguli. Galvas kūpēja, un kalkulatori skanēja, diskusijas turpinājās arī pēc mācību dienas beigām.

Lai izvēdinātu galvu un nedaudz atvilktu elpu no mācībām, kopā devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Preiļu un Riebiņu novadiem. Atbilstoši jauniešu interesēm un biznesa idejām, tika izvēlēti attiecīgie uzņēmēji. Bija iespēja gūt pieredzi augļu un ogu audzēšanā un pārstrādē, bioloģisko dārzeņu un graudaugu audzēšanā, pielietojot dažādas tehnoloģijas. Visās saimniecībās jauniešus sagaidīja atplestām rokām un ar smaidu sejā. Z/s “Vilkači īpašniece” Skaidrīte Grigale cienāja viesus ar saviem pašgatavotajiem gardumiem – ogu rullīšiem, sukādēm, vārītiem priežu čiekuriem, pašceptu, siltu ābolu pīrāgu un citām garšīgām lietām. Jauniešiem bija unikāla iespēja iepazīties ar brāļiem Baložiem, kuri savulaik bija izgājuši mācību kursu un piedalījušies konkursā, “Laukiem būt!”. Paši jaunieši atzīst, ka  tas bija ļoti iedvesmojošs brauciens, kurā varēja gūt jaunu enerģijas lādiņu, pozitīvas emocijas, jaunus kontaktus un, protams, uzņēmēju pieredzi.

Beidzoties mācībām, jaunieši aktīvi strādāja pie saviem biznesa ideju plāniem un prezentācijām, apmeklēja individuālās konsultācijas un gatavojās noslēguma pasākumam. Noslēguma dienā jaunieši prezentēja savas idejas komisijas locekļiem, demonstrēja sagatavotos prototipus un stāstīja par saviem nākotnes plāniem. Bija patiess prieks redzēt par sevi pārliecinātus jauniešus, kuriem ir vēlme palikt laukos un attīstīt savu uzņēmējdarbību. Jaunieši ir mūsu nākotne!

LLKC Daugavpils nodaļa izsaka pateicību jauniešiem par ieguldīto darbu, jaunām idejām un novēl veiksmi savu ideju īstenošanā.

Pasākumi notika VLT atbalstītās aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Iveta Jakubāne,

LLKC Daugavpils KB augkopības un lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru

Partneri

Iepriekšējais

Kļūda | Lauku tīkls

Kļūda

Statusa ziņojums

  • queue_smtp_failure_queue: Launched in thread 1
  • queue_views_bulk_operations: Launched in thread 1
  • simplenews_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_send_queue: Launched in thread 1
Tīmekļa vietnē notika negaidīta kļūda. Lūdzu, mēģiniet vēlreiz vēlāk.