Ēdoles pamatskolas audzēkņi gūst pieredzi Snēpeles pagastā

LLKC Kuldīgas nodaļa, īstenojot pasākumu “Uzņēmējdarbības popularizēšana vispārizglītojošās skolās”, tikās ar Ēdoles pamatskolas 9. klases skolēniem. Skolas vadība atbalstīja šādu sadarbību.

Informatīvās daļas laikā tika pārrunātas uzņēmējdarbības iespējas laukos, izglītības iespējas pēc pamatskolas un vidusskolas, kā arī darba iespējas pēc skolas beigšanas.  Pārrunāja, ar kādām valsts iestādēm nākas tikties lauku saimniekiem un kādas ir to darbības jomas. Iepazīstinājām ar LLKC pakalpojumiem, īpaši uzsverot konsultāciju biroju lomu dažādu problēmu risināšanā.

Ēdoles pamatskolā mācās bērni no lauku teritorijas un ar tradicionālām saimniekošanas metodēm ir pazīstami, arī sava pagasta saimniecības apmeklējuši vairākas reizes. Braucienā devāmies uz kaimiņu pagasta saimniecībām, kuru pamatnodarbošanās ir vairākas netradicionālas nozares.

Snēpeles pagastā, saudzējot apkārtējo vidi, blakus saimnieko SIA “Mazsālijas” un SIA “Jaundzirnavnieki”.  Dažādas atšķirīgas nozares papildina cita citu. Saimnieciskajā darbībā izmanto dabas radītos apstākļus.  Saimniecības atrodas mežainā un purvainā apvidū ar kalnainu reljefu. Tradicionālai augkopībai apsaimniekojamo zemju maz, tās pietiek tikai lopbarības sagatavošanai. Ievērojamu daļu saimniecības aizņem zivju audzēšanas dīķi, kuri vienlaikus ir ainavu elements lauku tūrismam. Lielā dīķa vidū uzbērta neliela saliņa, uz kuru var doties ar laivu. Agrāk tika audzētas karpas, tagad audzē foreles. Izmaksas karpu audzēšanai, salīdzinot ar realizācijas cenu, bija par augstu, un to realizācija mazos apjomos neērta, jo tās pārdod dzīvas. Forelēm veic pirmapstrādi, atdzesē un par labu cenu pārdod Rīgas restorāniem. Foreles audzē gan dīķos, gan baseinos no jauna uzceltā zivju mājā.  Ūdens sūkņu darbināšanai nepieciešama elektrība, tādēļ uz mājas dienvidu jumta sākta saules paneļu uzstādīšana.

Kopā kāpjam apkārtnes augstākajā kalnā, pa ceļam piestājot pie mežacūku pāra Anša un Grietas. Apskatām jauno un jau ražojošo augļu un ogulāju dārzu. Kalna dienvidu nogāzi rotā vīnogulāju stādījums. Uzsākta augļu pārstrāde un vīna gatavošana. Saimnieki ir pārliecināti, ka mazas saimniecības nevar gūt peļņu tikai ar izejvielu pārdošanu, tām nepieciešama pievienotā vērtība.

Vislielāko peļņu dod lauku tūrisma pakalpojumi. Piedāvāto pakalpojumu piedāvājums ir ļoti plašs – no viesu izmitināšanas un ēdināšanas līdz  dažādām aktivitātēm dabā un telpās. Katru gadu tiek papildināts piedāvājums. Īpaši tiek domāts par bērnu labsajūtu un jautrām izklaidēm. Par atmiņu no saimniecības apmeklējuma viesi var iegādāties jaukus suvenīrus.

Brauciena noslēgumā apmeklējām briežu dārzu, pabarojām drošos briedēnus un klausījāmies saimnieces stāstījumu par briežiem.

Pieredzes apmaiņas brauciens notika Valsts lauku tīkla pasākuma “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” ietvaros.

Brauciens bija noderīgs, jo tikšanās ar veiksmīgiem, pozitīvi domājošiem uzņēmējiem iedrošina uzsākt savu biznesu un rosina skolēniem domāt par palikšanu uz dzīvi laukos.

Dalībniekiem bija iespēja salīdzināt redzēto ar sev zināmām saimniecībām. Redzētais iedrošināja nebaidīties no neprātīgām idejām. Braucienā piedalījās 15 dalībnieki.

Inese Blūma,

Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante

 

Pievienot komentāru