Iedvesmo mājražošanu apvienot ar lauku tūrismu

Saldus konsultāciju birojs 22. novembrī organizēja trešo mājražotāju grupu konsultāciju, kurā piedalījās 22 interesenti. Dalībnieku vidū bija gan saimniecības, kuras ir iesaistījušās lauku tūrismā, gan mājražotāji, kuri vēlas attīstīt šo darbības veidu, lai sekmētu saražotās produkcijas noietu.

Pēc veiksmīgi aizvadītām divām tikšanās reizēm šogad, kurās tika runāts par Saldus mājražotāju darbības attīstību un par pārtikas produktu iepakošanu un virzīšanu tirgū, sapratām, ka jāturpina domāt par mājražošanas produktu realizācijas  palielināšanu. Lauku tūrisms ir viena no tādām iespējam – padarīt savu saimniecību atvērtu apmeklētājiem, un tādā veidā veicināt produkcijas noietu.

Kā lektores bija uzaicinātas LLKC uzņēmējdarbības konsultantes. No Jelgavas bija ieradusies Videga Vītola, kura specializējusies lauku tūrismā un pārtikas amatniecībā un kurai ir pieredze darbā ar lauku uzņēmējiem un lauksaimniekiem. Savukārt no Dobeles – Raimonda Ribikauska, kura veicinājusi mājražošanu regulējošās likumdošanas sakārtošanu, izstrādājusi mikrokredītu programmu lauku sievietēm – uzņēmējām, un kura ikdienā aktīvi konsultē un iedrošina lauku iedzīvotājus sākt savu biznesu.

Lektores ar pasākuma dalībniekiem dalījās zināšanās par tūristu uzņemšanu, savas saimniecības un produkta stāsta veidošanu, dažādajām tūristu grupām, degustāciju organizēšanu, sadarbību ar citiem lauku uzņēmējiem. Īpaši tika izcelta viesmīlības nozīme, kas tika definēta kā rakstura īpašība. “Ir jābūt pēc dabas viesmīlīgam, lai savā sētā uzņemtu viesus – cilvēkus ar visiem viņu niķiem un stiķiem, kas nereti izpaužas tieši tad, kad viņi ir nolēmuši atpūsties”. Dalībnieki tika mudināti piedomāt par savu tēlu, kad tiek sagaidīti viesi, tas būs kā saimniecības vizītkarte.

Mājražošanas apvienošanai ar lauku tūrismu lektores izcēla ieguvumus: atpazīstamības iegūšana; iespēja attīstīt papildus pakalpojumus – degustācijas, meistarklases; iespēja klientam pašam redzēt, kā top produkts, ko viņš iegādājas; laika un naudas līdzekļu ietaupījums un citi. Videga un Raimonda lika dalībniekiem saprast, ka, atverot savu saimniecību apskatei, līdzi nāk arī zaudējumi, piemēram, tiek traucēts privātums saimniecībā un ir viesi, kuri var ierasties, nepieteikuši savu vizīti. Kļūstot par tūrisma objektu, ir jābūt gatavam arī uz šādām situācijām.

Šajā grupu konsultācijā noderīga bija arī Saldus Tūrisma informācijas kultūras un sporta (TIKS) centra direktores Evas Rozītes–Ņikitinas iesaistīšanās. Centra direktore dalībniekus iepazīstināja ar TIKS centra darbību un iespējamo sadarbību. Informēja arī par brīvajām nišām tūrisma nozarē Saldū, kuras būtu nepieciešamas novada tūrisma dažādošanai. Izcēla pašvaldības atbalstu, – pašvaldība nodrošina tūrisma norādes uzstādīšanu un tūrisma objektu iekļaušanu novada ceļvežos. Viņa laipni aicināja ikvienu no dalībniekiem ciemos uz TIKS centru, lai izrunātu iespējamo sadarbību.

Konsultācijas noslēguma daļā dalībnieki sadalījās grupās un modelēja tūrisma piedāvājumu. Pavisam bija četras grupas, kuras izveidoja dažādus, interesantus un vēl nedzirdētus maršrutus, lai izzinātu Saldus un Brocēnu novadus. Lektores īpaši uzsvēra, ka grupu darbos bija jūtama sadarbība ar kaimiņiem, jo ikvienā modelī tika iekļauti tūrisma objekti no citu grupu dalībniekiem, kas iekļāvās maršrutā.

Par to, kā mājražošana un lauku tūrisms attīstās Saldus kaimiņu novados, pārējā Latvijā un pat citur pasaulē, ļoti labi varēja pastāstīt Videga un Raimonda, jo abas aktīvi iesaistās gan mājražošanas, gan lauku tūrisma kustībās, un regulāri izzina jaunas vietas, cilvēkus un produktus.

Pasākuma dalībnieki šīs aktivitātes laikā guva vairākas atziņas, taču par divām bija pārliecināts ikviens. Lai veiksmīgi attīstītos, ir jāsadarbojas! Sadarbības rezultātā ieguvējs būs ikviens iesaistītais. Otrā atziņa – viesiem šķitīs simpātiski mazas mīļas, pārdomātas darbības, piemēram, ja saimniecībā paredzēta pastaiga laukā, sagatavot lietus mētelīšus, ja ir gaidāms lietus, savukārt kartīte ar jauku novēlējumu, kas iepakota līdzi produktam, ko klients iegādājas, radīs par jums patīkamu viedokli un vēlmi vēlreiz atgriezties.

Pēc aktīvās iesaistīšanās šajās grupu konsultācijās, secinām, ka mājražotājiem šīs tikšanās reizes ir nepieciešamas. Tas ne tikai uzlabo viņu darbību, bet arī paver plašāku skatu uz to, kā attīstīt savu darbību, kā arī veicina sadarbību citam.

Šī bija šogad noslēdzošā grupu konsultācija mājražotājiem. Kopīgi ar viņiem, noskaidrojot tēmas, kuras viņus interesē, esam gatavi turpināt iesākto darbu arī nākošgad!

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru