Iepazīstot vietējo saimniecību un ražotāju piedāvātās iespējas

2017. gada 21. augustā SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Liepājas nodaļa Valsts Lauku tīkla ietvaros piedāvāja iespēju doties bezmaksas pieredzes apmaiņas braucienā “Vietējo saimniecību un ražotāju piedāvātās produkcijas popularizēšana”.

Brauciena mērķis bija vietējo saimniecību un ražotāju piedāvātās produkcijas popularizēšana, jo esam patiesi bagāti ar to, kas ir un vietējās saimniecības spēj un var nodrošināt bērnus ar augstas kvalitātes produkciju. Tā kā braucienā tika aicināti piedalīties Liepājas puses izglītības iestāžu pārstāvji un ēdināšanas nodrošinātāji, pašvaldību pārstāvji un arī saimniecības, kuras jau sadarbojas ar skolām  vai tikai domā par šādu iespēju, tad tā bija arī laba iespēja iepazīties vienam ar otru, dalīties pieredzē un izveidot jaunus sadarbības kontaktus.

Šajā reizē smelties zināšanas un iedvesmu turpmākam darbam brauciena dalībnieki devās uz Saldus novadu, kur dienas gaitā apmeklēja divas saimniecības un Striķu pamatskolu.

Lauku sēta “Ziķi”

Pirmā saimniecība, kurā mūs ļoti viesmīlīgi uzņēma, ir Andra Bušinska ģimenes lauku sēta “Ziķi” (Ziķi, Zirņu pagasts, Saldus novads). Saimniecības darbības jomas ir piena lopkopība, augļkopība un arī biškopība. Saimniecība aktīvi iesaistās programmā “Skolas auglis” un izaudzētos ābolus piegādā ne tikai Saldus puses, bet arī Liepājas bijuša rajona skolām.

Andris atraktīvā un saistošā veidā izstāstīja par saimniecības izveidi un attīstību, iepazīstināja klātesošos ar dažām niansēm ābolu audzēšanā, izrādīja bagāto un daudzpusīgo kino-foto vēstures ekspozīciju. Viennozīmīgi viens no saimniecības veiksmīgas darbības priekšnosacījumiem ir pamatoti un pārdomāti ieguldījumi saimniecības attīstībā.

Striķu pamatskola un zemnieku saimniecība “Puķukalni – A”

Dienas gaitā viesojamies Striķu pamatskolā, kur mūs sagaidīja ļoti enerģiski cilvēki Daina Zandberga (skolas direktore) un Agita Sormule (skolotāja).

Striķu pamatskolā ir maza lauku skola aptuveni ar 100 skolēniem un tajā mācības notiek pēc  itāļu ārstes un pedagoģes Marijas Montesori mācību metodēm, pievēršot uzmanību bērnu attīstībai visās fiziskajās un psiholoģiskajās stadijās un ievērojot šādus pamatlikumus: skaties uz bērnu, netraucē bērnam, palīdzi bērnam pašam tikt galā. Kā atzīst Daina, tad šādas pieejas ieviešana skolā bija nepieciešama, lai bērniem un pašiem būtu interesantāk. To ļoti labi raksturo īpaši iekārtotās klases, sakoptā skolas apkārtne, kur savu vietu atradusi gan sajūtu taka un gan pašvaldības dāvātā siltumnīca.

Skolā rūpīgi tiek pievērsta uzmanība kvalitatīvas pārtikas iepirkšanai, un pēc iespējas uzsvaru liekot uz sadarbību ar vietējām Saldus pusē esošām saimniecībām, piemēram, 2016./2017. gadā vietējie ražotāji skolai piegādāja svaigu cūkgaļu (ZS “Rubuļi”), griķus (ZS “Bebri”), kā arī kartupeļus, sakņaugus un dārzeņus (ZS “Puķukalni A”).

Lai labāk izprastu tos ieguvumus un nosacījumus, kas būtu jāņem vērā iegādājoties produkcija no vietējām saimniecībām, padalīties ar savu pieredzi aicinājām zemnieku saimniecības “Puķukalni A” īpašnieci Andru Radziņu. Kā atzīs Andra, tad sadarbībā ar vietējām saimniecībām ir ļoti svarīgi ņemt vērā gan piedāvāto produktu klāstu, gan arī produkcijas piegādes sezonalitāti.

ZS “Rubuļi” un “Embūtes garšaugi”

Dienas noslēgumā viesojamies Benitas un Sergeja Virta zemnieku saimniecībā “Rubuļi” (Rubuļi, Zaņas pagasts, Saldus novads), kas ir daudznozaru ģimenes uzņēmums un kas nodarbojās ar graudkopību, cūkkopību un gaļas pārstrādi (mājražošanu). Saimniecību raksturo spēcīgs ģimenes gars, pastāvīga attīstība un jaunu iespēju apzināšana. Piemēram, graudkopībā aizvien vairāk tiek audzēta nemodificētā soja. Tiesa Benita uzreiz arī piezīmē, ka gaļas pārstrāde un gaļas izstrādājumu ražošanā tā netiek izmantota un par to ir iespēja pārliecināties ikvienam, iegādājoties produkciju pa tiešo saimniecības veikalā Saldus tirgū.

Mājražošanā pārstrādā tikai saimniecībā audzētas cūkas, kuras ved uz sertificētu kautuvi, un tad atpakaļ. Klientiem ir iespēja iegādāties svaigu cūkgaļu, šādu iespēju 2016./2017.gadā izmantoja Striķu pamatskola, kūpinātu šķiņķi, karbonādi, speķi, pusžāvētas un vārītas desas, konservētu un sautētu cūkgaļu. Viennozīmīgi var teikt, ka Rubuļos no tīras gaļas taisa tādu desu un kūpinājumus, kas garšo pašiem saimniekiem un arī citiem.

Kad ir izgaršota ZS “Rubuļi” garda produkcija, tur pat saimniecībā, ir laiks ļauties mazam izaicinājumam, ko piedāvā Ineta Jurķe – Miķelsone (SIA “Miju”) no Vaiņodes novada. Ineta ir mājražotāja, kura piedāvā dažādus garšaugu un arī tēju maisījumus ar zīmolu “Embūtes garšaugi”, kā arī stāsta par garšaugu dažādību, to nozīmi un pielietošanas iespējām, rīko atraktīvus konkursus, kad ikviens var pārbaudīt savas spējas un zināšanas atpazīt dažādus garšaugus. Tas ir labs izaicinājums arī pieredzējušiem pavāriem, un jāatzīst, viņi ar to tika galā ļoti veiksmīgi.

Secinājumi un ieteikumi

Pieredzes apmaiņas brauciens deva tikai mazu, bet ļoti nozīmīgu ieskatu tajā, ka no vietējām saimniecībām ir iespējams iegādāties kvalitatīvu produkciju un ka to piedāvājums ir ļoti dažāds un daudzpusīgs. Kā atzīs brauciena dalībnieki, tad tas bija interesants un dienas gaitā iepazītie cilvēki – aizraujoši.

Brauciena dalībnieki aicina vēl vairāk pievērst uzmanību pārtikas produktu iepirkumiem, sniegt informāciju par ēdināšanu skolās un ēdienkartes veidošanu (cilvēkiem ar īpašām vajadzībām), rīkot tikšanās un pieredzes apmaiņas braucienus, lai iepazītu mājražotājus, pārtikas ražotājus un audzētājus, citas izglītības iestādes, izglītības iestāžu ēdināšanas procesa nodrošināšanu, kā arī pievērst uzmanību tādām lietām un jomām, kā dārzeņu audzēšana, puķu stādu audzēšana siltumnīcās, zemeņu audzēšana un realizācija, augļkopība, ogu audzēšana, biškopība un lauku tūrisms.

Priecē vēlme vēl vairāk izzināt un mācīties un patiesībā ir viena lieta, kuru jau var izdarīt ikviens – pateikties tiem čaklajiem cilvēkiem, kas nodrošina skolas ar kvalitatīvu vietējo produkciju un kas gatavo gardus un veselīgus ēdienus izglītības iestādēs, kā arī vēl vairāk iepazīt savā novadā esošās saimniecības un uzņēmumus – un varbūt ... būsiet patiesi pārsteigti cik bagāti ir Latvijas lauki.

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas biroja uzņēmējdarbības konsultants

 

Pievienot komentāru