Izbraukuma seminārs ar profesionālo ievirzi

GalerijaPrint

LLKC Aizkraukles nodaļa aicināja Bebru pamatskolas 5. līdz 9. klases audzēkņus izbraukuma seminārā. Bija iespēja vienas dienas laikā iepazīt vairākas uzņēmējdarbības nozares.

Pamatskolas audzēkņiem šis pasākums bija kā ievads profesijas izvēlē. Lai arī liela daļa no skolēniem dzīvo laukos, tomēr ikdienā nav tādu iespēju iepazīt, piemēram, vilnas apstrādes un  pārstrādes procesu. Pieturas vietas šajā izglītojošajā braucienā bija “Sunākstes vilnas nams”, zemnieku saimniecība “Silarozes” un Ineses Bluķes biedrības “TREJ deviņi PŪRI” darbnīca Secē.

“Sunākstes vilnas namā” par dažādu dzīvnieku vilnas apstrādi stāstīja un vilnas apstrādes procesus rādīja uzņēmuma vadītāja Elita Vītola. Dzirdēto skolēni centās pierakstīt blociņos vai mobilajos telefonos, un īpaša interese bija, dzirdot konkrētus faktus, summas – cik vilnas var iegūt no vienas aitas, cik maksā kilograms vilnas un citas viņu vērtējumā svarīgas detaļas. Neizpalika arī mobilo telefonu lietošana, visu redzēto dokumentējot vizuāli. Ieejot vilnas pārstrādes telpās, varēja novērot, kā degunus pārsteidza spēcīgs aitas vilnā esošs lanolīna aromāts. Apstrādei tiek pieņemta aitas, lamas, truša, suņa, kamieļu un citu dzīvnieku vilna, kuru iespējams pārstrādāt. 

Seces pagasta graudkopības saimniecība “Silarozes” ar tur esošajiem traktoriem un citu lauksaimniecības tehniku jauniešos raisīja vislielāko sajūsmu. Nepārspējams prieks par iespēju iekāpt kombaina un dažādu marku traktoru kabīnēs. Iespēja redzēt, dzirdēt un aptaustīt mūsdienīgu tehniku. Pārsteigums bija, ieraugot kabīnēs datorus un citas ar precīzo graudkopību saistītas ierīces. Ņemot vērā to, ka redzētais un dzirdētais būs jāliek lietā dažādu mācību priekšmetu stundās, jautājumu bija daudz un dažādi, kā arī tika nobaudīti uz kārā zoba kvieši, kas apmeklējuma brīdī bija sabērti turpat kaudzēs.

Brauciena noslēgumā skolēnus uzņēma Inese Bluķe, biedrības “TREJ deviņi PŪRI” vadītāja. Biedrība tika nodibināta 2016. gada februārī. Inese ir absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas skolu, un šis darbs ir sirds aicinājums. Inese saka: ”Es uz šo tiecos, un vienmēr esmu vēlējusies nodarboties ar rokdarbiem.” Uzsākot darbu, nebija skaidri zināms, cik liela interese un  pieprasījums būs darinājumiem, ko Inese domāja piedāvāt. Darbnīcā tiek darināti tautas tērpi (brunči, krekli, vainagi, villaines) un dažādu veidu tekstila (adīta, šūta) darinājumi ar tautiskiem motīviem. Ornamenta paraugi tiek ņemti no vecām pūra lādēm, skapjiem, traukiem un tekstila izstrādājumiem. Darbojoties nepilnu gadu, jau var secināt, ka pieprasījums pēc šiem darinājumiem ir liels. Inese teic: “Uz Līgo svētkiem darināju sev kreklu, beigās klienti bija tik neatlaidīgi, ka savu kreklu nācās pārdot”.

Līdzās profesionālajai ievirzei šis brauciens noderēja tiem, kuri līdz šim nebija viesojušies Jaunjelgavas novadā. Brauciena laikā skolēni tika informēti par novados esošiem uzņēmējiem.

Brauciens notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Valentīna Beča,

LLKC Aizkraukles nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru