Izglīto mājražotājus par dārzeņu, augļu un ogu pārstrādi

GalerijaPrint

LLKC Saldus konsultāciju birojā 21. maijā pulcējās ne tikai Saldus un Brocēnu novada mājražotāji, bet arī interesenti no Kuldīgas un Aizputes novadiem. Starp mājražotājiem bija arī pieredzējuši uzņēmēji un tādi interesenti, kuri tikai plāno uzsākt mājražošanu.

Apkopojot mājražotāju darbības sfēras, intereses un izteiktos viedokļus, tika organizēta konsultācija konkrētai darbības nozarei. Šī gada konsultācijas Saldus birojā sākām ar dārzeņu, augļu un ogu pārstrādi. Neskatoties uz labvēlīgajiem laikapstākļiem dārza darbiem, uz konsultāciju ieradās kupls  dalībnieku skaits, kuri vēlējās bagātināt savas zināšanas.

Kā lektore bija uzaicināta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa. Darbojoties pārstrādes un bioķīmijas nodaļā, viņa ir devusi arī savu ieguldījumu jaunu zināšanu, produktu radīšanā un inovatīvu tehnoloģiju izstrādē. Pārstrādes un bioķīmijas nodaļas darba mērķis ir sekmēt Latvijas augļkopības un pārtikas nozares ilgtspējīgu attīstību un konkurētspēju.

Lektore savu stāstījumu sāka ar Latvijā audzēto dārzeņu, augļu un ogu vispārīgu raksturojumu, ķīmisko sastāvu, uzglabāšanu, kvalitāti un piemērotību dažādiem pārstrādes veidiem. Turpinot stāstu, tika runāts par pārstrādes tehnoloģijām un pilnveides iespējām. Dienas gaitā Dalija Segliņa pastāstīja par sulu, biezsulu, nektāru, sidru, marmelāžu, pastilu, džemu, ievārījumu, sukāžu un citu produktu gatavošanu. Tāpat tika sniegts ieskats par aktualitātēm – smūtīju gatavošanu un svaigi griezto dārzeņu un augļu piedāvāšanu tirgū. Dažādi pārstrādes produktu piemēri tika uzskaitīti, arī izmantojot bezatlikumu ražošanas tehnoloģiju,  piemēram, izmantojot augu lapas, sēklas.

Dažādus padomus lektore sniedza gan pārstrādes un žāvēšanas iekārtu izvēlē, gan par saldinātāju un skābinātāju izmantošanu, gan iepakojuma izvēli. Dalija Segliņa noslēgumā dalījās arī Dārzkopības institūta veiktajiem pētījumiem un iegūtajiem rezultātiem.

Lektore bija parūpējusies arī par gardu aktivitāti – dārzeņu sukāžu degustāciju. Ikviens varēja nogaršot 15 veidu sukādes un paminēt, kurš dārzenis šoreiz ir pārvērsts gardā un veselīgā našķī. Sukādes bija gatavotas no burkāniem, ķirbjiem, kolrābjiem, rabarberiem, bietēm, kāļiem, seleriju kātiem un saknēm, un pat batātēm (saldais kartupelis). Lektore arī padalījās ar pārbaudītām receptēm un saviem padomiem gatavošanā.

Mājražotāji atzinīgi novērtēja Dalijas Segliņas viesošanos Saldus konsultāciju birojā un bija priecīgi par iespēju ar pētnieci iepazīties.

Arī turpmākais darbs ar mājražotājiem ir plānots līdzīgi kā šī konsultācija. Mūsu lokā ir arī vairāki mājražotāji ar interesi par piena, gaļas pārstrādi, maizes gatavošanu un konditoreju. Aicinām sekot līdz aktuālākajai informācijai Saldus konsultāciju biroja lapai facebook.com kontā un iesaistīties biroja organizētajās aktivitātēs.

Aktivitāte “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programma” notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru