Jaunieši iepazīst Priekules novada labas prakses uzņēmumus

Pasākuma Uzņēmējdarbības popularizēšana laukos ietvaros SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (turpmāk – LLKC) Liepājas nodaļa sadarbībā ar Priekules novada Krotes Kronvalda Ata pamatskolu īstenoja jauniešu izbraukuma semināru uz Priekules novada labas prakses uzņēmumiem.

Šoreiz astoņpadsmit Krotes skolēni devās uz Priekules pusi, kur viņi apciemoja un iepazinās ar trīs uzņēmīgu cilvēku darbu, ar kuriem Priekules novada iedzīvotāji var lepoties – Mārtiņš Ceriņš (SIAKurzemes šindelis), Iveta Kadeģe (SIA Priekules tekstils) un Ilze Zeiburliņa.

Pirmā pieturvieta ir Lauku iela 9 (Priekulē), kur atrodas un strādā uzņēmums SIA Kurzemes šindelisMēs tiekamies ar uzņēmuma vadītāju un īpašnieku Mārtiņu Ceriņu. Mārtiņš ir īpašs cilvēks, jo viņa dzīves filozofija un arī attieksme pret darbu ir iedvesmojusi arī citus uzņēmīgus cilvēkus uzdrošināties, darīt un palikt tepat Priekulē.

Krotes Kronvalda Ata pamatskolas skolēni ciemos pie Mārtiņa Ceriņa (SIA Kurzemes šindelis)

Mārtiņš stāsta, ka uzņēmuma SIA Kurzemes šindelis dibināšana un izveidošana ir saistīta ar viņa paša praktisko pieredzi, strādājot Amerikā. Izmantojot tur iepazīto tehnoloģiju un Latvijā pieejamos kokmateriālus, uzņēmums ikvienam klientam piedāvā augstas kvalitātes šindeļa jumta un sienu apdares materiālu. 

SIA Kurzemes šindelis ražotais ozolkoka šindelis jumta segumam un sienu apdarei

Šindelis ir koniska tipa koka apdares materiāls, kuru iespējams izgatavot no ozolkoka, priedes, lapegles un citiem izejmateriāliem. Katram koka veidam ir savas rakstura īpašības: stiprība, drošība, ilgmūžība, krāsa un pielietošanas iespējas. Uzņēmums strādā ar vietējā tirgū iegādāto ozolkoka materiālu, kas Latvijā izsenis tiek atzīts par ļoti vērtīgu, jo tas nepūst, nepadodas saules, lietus un citu laika apstākļu iedarbībai, ir stiprs un uzticams materiāls, kas pakļaujas moderniem formu risinājumiem.

Uzņēmuma piedāvātā materiāla raksturīgās īpašības mums ir ļoti labi pazīstamas un tā pielietojuma iespējas ir pārsteidzošas. To pierāda gan jau paveiktie darbi (piemēram, privātmājas, Liepājas tirgus Lauku sēta pilsētā Maizes klēts, Gramzdas luterāņu baznīcas jumts), gan topošā uzņēmuma ražotnes ēka, kas no ārienes atgādina vienkāršu privātmāju un kura tiek celta, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu.

SIA Kurzemes šindelis topošās ražotnes telpas

Atbildot uz jautājumu – „Cik maksā šāda jumta uzlikšana un vai tā nav pārlieku dārga?”, Mārtiņš neapjūk un uzsver, ka citu materiālu „lētums” ir tikai šķietams un, tiecoties pēc pirmajā brīdī izdevīgākiem materiāliem, to galējais izdevīgums ir niecīgs.

Un jautāšu Tev, cienījamo lasītāj – ko Tu izvēlētos? Ja Tava atbilde ir: izmantot dabīgu, ilgmūžīgu un uzticamu koka materiālu – tad zini, ka Priekulē ir uzņēmums, kas Tev spēj piedāvāt vēlamo.

SIA Kurzemes šindelis savā darbā izmanto Latvijas vērtīgāko zeltu - koksni

Mārtiņa pārliecība un dzīves filozofija tiešā veidā atspoguļojas arī uzņēmuma darbības principā: izmantot Latvijas vērtīgāko zeltu – koksni – un ar savu darbu radīt pēc iespējas lielāku pievienoto vērtību, strādājot tepat Latvijā.

Atvadoties no Mārtiņa, dodamies uz mūsu nākamo pieturvietu – bijušo sadzīves pakalpojumu ēku Aizputes ielā 6, Priekulē, kur šobrīd mājvietu atraduši vairāki Priekules novada uzņēmēji: IK LauraLaura (manikīra meistare), Iveta Kadeģe (SIA Priekules tekstils, aušanas un šūšanas pakalpojumi), IK Dzintra Kandere (friziera pakalpojumi), IK Gunta Trautmane (friziera pakalpojumi), IK Inta Freidenfelde (friziera pakalpojumi), IK I. Balodes birojs (grāmatvedības pakalpojumi), Ilze Zeiburliņa (šūšanas un drēbnieka pakalpojumi), SIA Geiko (apakšveļas šūšanas ražotne).

Šoreiz ciemojamies pie audējas Ivetas Kadeģes un drēbnieces Ilzes Zeiburliņas, kuras piekritušas jauniešiem izstāstīt par sevi un savu darbu.

Iveta Kadeģe (SIA Priekules tekstils) audējas arodu lielākoties apguvusi pašmācības ceļā un šo darbu dara jau kopš agras jaunības, un pat nespēj iedomāties, ka varētu darīt kaut ko citu. Viņa auž dažādas vilnas segas, gultas pārklājus, tautastērpus un veic citus darbus pēc individuāla pasūtījuma.

Iveta sniedz šūšanas pakalpojumus un pie viņas ir iespējams iegādāties arī vilnas dziju. Liels darba apjoms bija pirms Dziesmu un deju svētkiem, kad Priekules sieviešu kora garderobe tika papildināta ar jauniem austajiem tautastērpiem. Šogad arī bērnu deju kolektīvs tika pie Ivetas darinātajiem tērpiem. Agrāk, kā stāsta meistare, darināti arī vilnas aizkari, siltie džemperi, dažādas individuālas un unikālas somas. Austajiem darbiem ir plašs pielietojums un tie rada lielu interesi arī ārzemniekos.

Kad esam iepazinušies ar Ivetas darbiem, varam izmēģināt arī savus spēkus aušanā. Darbs nav no vieglākajiem, bet tajā pašā laikā spēj aizraut.

                   

Ciemos pie Ivetas Kadeģes (SIA Priekules tekstils) aušanas darbnīcā

Precizitāte un arī rūpīgā attieksme vijas cauri visam darbam, sākot ar diegu ievēršanu stellēs līdz pat rakstu veidošanai. Tieši tāpēc patiesi apbrīnojami ir Ivetas paveiktie darbi.

Ja Tevi interesē no dabīgas vilnas austi darbi, tad šobrīd tos var iegādāties Liepājas Pētertirgū (katru piektdienu) un ir iespēja veikt individuālus pasūtījumus.

Savu viesošanos Priekulē šoreiz mēs noslēdzam, ciemojoties pie Ilzes Zeiburliņas, kura šī gada septembrī ir atvērusi savu šūšanas darbnīcu.

Ilze ir priekulniece, bet pēc Priekules vidusskolas beigšanas devās uz Rīgas 34. arodvidusskolu (tagad Rīgas Stila un modes profesionālā vidusskola), kur ieguva drēbnieces izglītību. Viņa atzīst, ka daudz ir iemācījusies tieši no mammas, ikdienā sekojot viņas darbiem. Pēc skolas mērķtiecīgi meklēts darbs šajā jomā un, pateicoties savai neatlaidībai, to atradusi pie tolaik vēl mazpazīstamas modes mākslinieces Žanetes Auziņas. Piedalījusies apģērbu kolekcijas šūšanā Baltijas valstu festivālam Mode, Māksla, Mūzika un modes mākslinieka Dāvida pirmās kolekcijas apģērbu šūšanā. Šuvusi apģērbus izrādēm Rīgas Jaunajam teātrim.

Nodibinot ģimeni, Ilze pārcelās uz Liepāju un tad šūšanai sanācis veltīt mazāk laika, jo visas rūpes tika bērniem – dēliem Kārlim un Robertam un meitiņai Martai. Kā daudzus, arī Ilzes ģimeni labākas dzīves meklējumos ceļš veda ārpus Latvijas.

Jautājot Krotes skolēniem – kad izaugs, kur viņi izvēlētos dzīvot: pilsētā vai laukos? Atbildēs ir dzirdama gan „pilsēta”, gan „lauki”. Uz to Ilze tikai nosaka „tā ir dzīve, kurā ir jāizmēģina gan viens, gan otrs, un tikai tad ir iespējams pieņemt pašam sev labāko lēmumu”. To parāda viņas pašas dzīves pieredze, kad, strādājot Holandē, ir kaut kā trūcis un ļoti gribējies mājup. Tieši tāpēc viņa ir atgriezusies savā pilsētā Priekulē un, sekojot arī Mārtiņa Ceriņa piemēram, uzsākusi ko savu.

                           

Ciemos pie Ilzes Zeiburliņas darbnīcā

Apstākļi bijuši labvēlīgi, un nu jau kādu laiku Ilze darbojas savā šūšanas darbnīcā un sirsnīgi gaida apmeklētājus. Šobrīd lielāko daļu aizņem dažādu apģērbu labošana, bet Ilze arī modelē, veido piegrieztnes, šuj apģērbus sievietēm, vīriešiem un arī bērniem. Labprāt šuj arī dažādus karnevāla tērpus un maskas.

Galvenā ir cilvēka izdoma un vēlme kaut ko darīt, jo tad arī viss ir izdarāms un paveicams, piemēram, kad bija nepieciešams savam bērnam uztaisīt karnevāla masku – tad tapusi eža maska, kas bija tik laba, ka par to vēl ilgi runāts.

Ilze uzsver, ka vienkārši jādara tas, kas patīk, un viss pa solītim sanāk. Bet jebkuras grūtības jāuztver kā dzīves skola. Viņā ir jūtama liels pozitīvisms un gaišs skats uz dzīvi. Ilze ar aizrautību stāsta ne tikai par saviem sapņiem un īstenotajām iecerēm, bet arī par ikdienas darbu, kur lielāko lādiņu dod tieši saskarsme ar cilvēkiem.

Sakām paldies visiem Priekules uzņēmējiem, kuri uzņēma skolēnus, un tas ir tikai sākums, jo pasākumam sekos arī otra daļa – informatīvā tikšanās Uzņēmējdarbība laukos, kas notiks Krotē.

Uz tikšanos Priekules novadā!

Informāciju sagatavoja un jūs uzrunāja:

Aleksejs Kačanovs, LLKC Priekules novada lauku attīstības speciālists

Raksta tapšanā izmantots raksts no izdevuma „Priekules novada ziņas” (2013. gada oktobris Nr. 9).

PRIEKS MĀJO PRIEKULĒ!

(www.priekulesnovads.lv)

 

Saskaņā ar Latvijas Republikas Zemkopības ministrijas un SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” 2013. gada 28. Janvārī

 noslēgto līgumu Nr. 2013/15.Pasākums „Atbalsts lauku jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanai.

ATBALSTA ZEMKOPĪBAS MINISTRIJA UN LAUKU ATBALSTA DIENESTS

Pievienot komentāru