Jaunieši uzsāk kāpienu uzņēmējdarbības kalnā Cēsīs

GalerijaPrint

Krāsainākajā rudens mēnesī, oktobrī, tika uzsāktas mācības Cēsu un Alūksnes puses jauniešiem aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros. Alūksnes nodaļā vēlmi iesaistīties pasākumā “Laukiem būt!” sākotnēji izteica seši jaunieši, līdz ar to pasākums tika organizēts, apvienojoties Cēsu un Alūksnes nodaļām.

Jauniešiem tika dota iespēja gūt ieskatu par to, kas jāņem vērā, uzsākot uzņēmējdarbību. Savā pieredzē un zināšanās dalījās jurists Andis Prikulis.

Mācību ietvaros daudz tika runāts par biznesa plāna nepieciešamību, uzsākot jebkuru uzņēmējdarbību. Lai rastu priekšstatu par biznesa plānā ietvertajiem jautājumiem – idejas identificēšana, resursu izvērtēšana un grāmatvedība, tirgus analīze, finanšu plānošana, mārketings, reklāma – tika pieaicināti zinoši lektori – Olita Untāla, Gunda Kazerovska, Inga Ezergaile, Maira Leščinska.

Lai jaunietis uzsāktu uzņēmējdarbību, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir finansējums. Šobrīd ir pieejami vairāki finansējuma piesaistīšanas instrumenti, kurus var izmantot uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstīšanai lauku teritorijā. Ar šo informāciju dalījās Dace Kalniņa.

Mācību procesa pilnvērtīgam noslēgumam tika organizēts pieredzes apmaiņas brauciens pie dažādu nozaru uzņēmējiem.

Drabešu muižas Amatu mājas darbību uztur labie gariņi Inese un Andris Rozes, kuru darbības forma ir biedrība. Te tiek organizētas ekskursijas un dažādas nodarbības, kurās apmeklētāji var apgūt dažādas prasmes un iemaņas. Ar šāda veida uzņēmējdarbību var veiksmīgi nodarboties tikai tad, ja tā ir arī sirdslieta. Andris saka: “Bagāts nebūsi, bet maizei ar sviestu pietiek”.

“Āraišu vējdzirnavās” galvenais peļņas gūšanas veids ir lauku tūrisms un dažādu pasākumu organizēšana vasaras periodā. Par dzirnavu darbošanās principu un par organizētajiem pasākumiem pastāstīja Vineta Cipe.

Tirgotava “Senā Hanza” Plācī ir Intas Ekertes lolojums. Sākotnēji savu darbošanos Inta uzsāka ar plācmaizes cepšanu savas mājas virtuvē un braukšanu uz tirgiem. Pēc laika produkcijas klāstam pievienojās arī pašu cepta maize. Produkcijas piedāvājums auga līdz ar pieprasījumu, līdz tika atvērta tirgotava. Šobrīd uzņēmums ir paplašinājies, atverot kafejnīcu Straupē. Īpašnieces stāstījums par uzņēmuma izaugsmi un darbošanās pieredzi ieinteresēja jauniešus, jo tika uzdoti jautājumi par pieredzi ar kontrolējošajām institūcijām, par labu darbinieku atlasi.

Zemnieku saimniecības “Zutiņi” pamatnozare ir graudkopība un graudu pārstrāde, bet kā papildnozare ir dārzeņu un ziedu stādu audzēšana, pupiņu un zirņu audzēšana. Ģimenes uzņēmuma pozitīvā aura deva labu priekšstatu par uzņēmējdarbības attīstību, ja atbalsts ir no visiem uzņēmuma darbībā iesaistītajiem ģimenes locekļiem.

Aktivitātes noslēdzošais pasākums bija jauniešu biznesa ideju prezentācija. Kopumā tika prezentētas divpadsmit jauniešu izlolotas idejas – meistarklases šūšanā, ar izbraukumiem; savvaļas briežu vērošanas stacijas izveidošana; ozolkoka rotaļlietu izgatavošana; svinību zāles izveidošana pasākumu rīkošanai; koka svečturu ražošana; sausseržu audzēšana; zemeņu audzēšana un pārstrāde; koka aksesuāru radīšana no nolietotiem skrituļdēļiem (otrreizējā pārstrāde); trušu audzēšana un produkcijas pārstrāde; kupicu ražošana no stiklšķiedras; kameru šļūkšanas trases izveidošana Ķauķu kalnā; koka gleznu izgatavošana; izīrējamas garāžas ar pacēlāju nokomplektēšana.

Iespēja iegūt jaunas un papildināt esošās zināšanas, jaunieši novērtēja atzinīgi. Vērtīga bija arī pieredzes apmaiņas iespēja, kas deva iedvesmu darboties tālāk.

Sarmīte Svilāne,

LLKC Alūksnes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Sarmīte Svilāne un Līga Zaķe         

Foto galerija: 

Pievienot komentāru