Jaunieši viesojas pie Vītiņu uzņēmējiem

GalerijaPrint

Lai popularizētu uzņēmējdarbību laukos, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Dobeles nodaļa 16. septembrī rīkoja braucienu jauniešiem uz Auces novadu pie Vītiņu pagasta uzņēmējiem. Tajā piedalījās Dobeles novada Annenieku un Bikstu pamatskolu 17 mazpulcēni un 14 Tērvetes novada Augstkalnes vidusskolas 11. –12. klašu audzēkņi.

Zemnieku saimniecībā “Dukāti” tikām iepazīstināti ar piena lopkopības niansēm, tajā skaitā šībrīža problēmām. Īpašnieks Mairis Grandbergs stāstīja par to, kā sācis saimniekošanu, kā arī par pašreizējo situāciju saimniecībā. Tagad tajā ir ap 200 gotiņām, tuvu pie 160 ha zemju, tiek nodarbināti četri strādnieki nemainīgi gada laikā. Saimniecībā ieviests interesants jauninājums – automātiskā barošanas iekārta, kuru saimnieks vada no jebkuras vietas ar datora palīdzību. Zemnieku saimniecības “Dukāti” īpašnieks ar lielu lepnumu izrādīja savu saimniecību. Sarunā ar viņu par gotiņu labturību diskutēja Augstkalnes vidusskolas 11. klases audzēkne Katrīna Freimane. Mazpulcēnus savukārt vairāk interesēja mazie teliņi, kuriem saimnieks aizgaldā ir ierīkojis rotaļu stūrīti. Apsveicami, ka saimnieks praksē pieņēmis Latvijas Lauksaimniecības universitātes studenti, kura apgūst zootehniķes amata prasmes praktisko pusi.

Mājražotāja Inga Eglīte cep kūkas kopš 12 gadu vecuma. Kūkas rada, iedvesmojoties no sociālās vietnes Youtube un saviem klientiem. Ingas katalogā ir 26 kūkas, bet tas netraucē mācīties izgatavot arvien jaunas, ja tās pieprasa klienti. Tiek apmeklēti visi iespējamie tirgi tuvāk un tālāk no Vītiņiem, arī Lietuvā. Lietuvas klientiem tika radīta jauna kūka “Jaunakmene”, bez kuras uz kaimiņzemi vairs nedrīkst doties. Inga uzskata par ieguvumu iespēju sadarboties ar apkārtnes mājražotājiem, iepērkot vietējo cilvēku ražojumus. Neizpaliek arī kopīgi tirdziņu apmeklējumi ar citiem mazajiem ražotājiem. Ingas Eglītes stāstījums aizrāva gan lielus, gan mazus, jo tas parādīja, kā nokļūt līdz savai sapņu profesijai, un, protams, kā tajā palikt arī neveiksmju gadījumos.

Trešā apmeklētā saimniecība atšķīrās no pārējām ar dažādu nozaru specializāciju. Zemnieku saimniecībā “Indrāni–2” tās īpašnieks Andis Krieviņš, ieguvis pieredzi Austrijā pie vadošajiem biteniekiem, šo rūpalu uzsācis arī šeit. Bišu saimju gan nav daudz – pie mājām 20 un vēl 25 Ādažos. Tikām iepazīstināti ar ziedošiem facēliju laukiem. Papildus saimniecībā piedāvā lauku tūrisma pakalpojumus. Šobrīdīd lielākie ienākumi tiek gūti no malkas biznesa, ne velti arī lielākie ieguldījumi  veikti šajā nozarē, – iegādāts elektriskais malkas skaldītājs 12 tūkstošu eiro vērtībā.

Zemnieku saimniecībā “Indrāni–2” īsā laikā bija jāiepazīst vairākas nodarbes. Jaunieši labprāt uzzināja biškopības nianses, ielūkojās bišu mājiņā, nogaršoja bišu ražotos produktus, ar lielu interesi nolūkojās jaunā malkas skaldīšanas agregāta darbībā, kuru saimnieks ar lepnumu nodemonstrēja. Saimnieks piedāvāja arī turpmāku sadarbību ar skolām, aicinot darboties vaska sveču liešanas darbnīcās.

Brauciena laikā izdevās jauniešiem parādīt atšķirīgas uzņēmējdarbības nozares, kurās var darboties laukos. Ikvienam interesentam tā bija iespēja satikties ar uzņēmējiem un pārliecināties par kādas savas idejas realizēšanu dzīvē. Reāli stāsti par uzņēmējdarbības uzsākšanu, darbošanos gan ikdienā, gan krīzes situācijās tuvina jaunieti iespējamai sava nākotnes uzņēmuma izveidei.

Uzņēmēju iedrošinošie vienkāršie stāsti liek aizdomāties jauniešiem par savu vietu dzīvē savā nākamajā profesijā.  Paldies Auces puses uzņēmējiem par veltīto laiku mūsu nākotnes veidošanā!

Brauciens tika rīkots ar Valsts Lauku tīkla atbalstu.

Monta Mantrova,

Tērvetes novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru