Jauniešu programmas dalībnieki Talsos pārsteidz ar interesantām idejām

GalerijaPrint

LLKC Talsu nodaļas birojā jūnijā aizsākās piecu dienu apmācības jauniešiem par uzņēmējdarbības pamatiem un biznesa plānu rakstīšanu.

Mācībās iesaistījās desmit mērķtiecīgi un atraktīvi jaunieši vecumā no 18 līdz 32 gadiem. Katram bija sava īpašā ideja vai arī esoša nodarbe, ko pārvērst par biznesa plānu: zivju kūpināšana, zvejniecības tūrisms, dārza interjera priekšmeti, bērnu rotaļu mājas, niedru jumti, ziedi siltumnīcā, dizaina koka grīdas, zīdkoka ogas, stilizēti tautiski svārki un origami galda dekori. Bet, lai ideju veiksmīgi īstenotu, jaunieši apguva būtiskākās tēmas biznesa plāna rakstīšanā, tai skaitā tirgus analīzi, mārketinga aktivitātes, finanšu plāna sastādīšanu.

Interesantās un aizraujošās lekcijās ar jauniešiem darbojās lektore Olga Blumbaha. Katra dalībnieka ideja viņas vadībā tika uzklausīta, aizstāvēta, kritizēta un papildus ar idejām bagātināta. Pozitīvi, ka jaunieši savā vidū saskatīja potenciālas nākotnes sadarbības iespējas.

Lai gūtu papildus motivāciju un internacionālu vērtējumu jauniešu ideju dzīvotspējai, 17. jūnijā savā pieredzē dalījās Baiba Blumbaha, starptautiskas ASV kompānijas “Paccar Parts” pārstāve. Kompānija nodarbojas ar smago automašīnu, treileru un autobusu izplatīšanu, pārdošanu un detaļu nodrošināšanu. Baiba pastāstīja savu ceļu, kā vienkārša meitene no Talsu novada laukiem, mērķtiecīgi un neatlaidīgi strādājot, guvusi izcilus panākumus savā dzīvē. Pēc tam viņa iepazinās ar katra dalībnieka biznesa ideju un sniedza vērtīgus ierosinājumus šo ideju īstenošanai. Jaunieši atzina, ka tikšanās ar Baibu bijusi ļoti iedvesmojoša un devusi īpašu mudinājumu savu izvirzīto mērķu sasniegšanai.

Jauniešu programmas mācību posms noslēdzās 5. jūlijā. Dienas pirmajā pusē dalībnieki prezentēja un demonstrēja savas biznesa idejas, kas bija papildinātas ar iepriekš mācībās apgūto. Beidzot klātienē ieraudzījām gan dizaina koka grīdas paraugu, gan dārza interjera priekšmetus, origami un stilizētus tautiskos svārkus. Savu vērtējumu par dzirdēto un redzēto sniedza finanšu institūcijas ALTUM pārstāve Vika Koha. Visas idejas viņa atzina par interesantām un dzīvotspējīgām, bet katram izteica kādu lietderīgu komentāru un ieteikumu, lai idejas ieviešana būtu pēc iespējas veiksmīgāka.

Pēc saspringtas dienas pirmās daļas jaunieši devās labās prakses pieredzes braucienā pie Talsu novada uzņēmējiem. Fotogrāfs Raitis Strautmanis pastāstīja par sava hobija pirmsākumiem un pārtapšanu veiksmīgā biznesā. Viņš atzina, ka mazpilsētā ļoti svarīga ir laba reputācija un kvalitatīvs darba izpildījums. Jauniešiem viņš ieteica uzņēmējdarbībā vairāk koncentrēties uz to, ko paši vislabāk prot, bet, piemēram, grāmatvedībai, izmantot ārpakalpojumu. Tikšanās noslēgumā tika uzņemta kopbilde, ko par piemiņu saņēma katrs dalībnieks.

Brīvās mākslas telpā “Baložu pasts” aplūkojām aktuālo izstādi, uzzinājām Baložu pasta vēsturi, kā arī iepazinām zīmola “Smuk’ dāvan’” rašanos un piedāvāto produkcijas klāstu. Aktīvas un radošas dāmas, izmantojot pieejamās dabas veltes, gatavo dažāda veida čatnijus, ievārījumus, sīrupus, ķermeņa skrubjus un citas interesantas un gardas lietas. Pagurušos dalībniekus viņas pacienāja ar atspirdzinošu tēju un sarūpētajiem gardumiem. Meitenes stāsta, ka laba sadarbība izveidojusies ar Talsu novada domi un vairākiem uzņēmējiem, kuri labprāt atbalsta dažādu ideju realizēšanu dzīvē. Viena no pēdējām īstenotajām idejām: Baložu pasta viesiem ir iespēja nosūtīt īpašu pastkartīti uz vēlamo adresi ar pasta baloža starpniecību.

Noslēgumā savā pieredzes stāstā dalījās maizes cepēja Aina Šteinberga. Viņa sagaidīja dalībniekus ar diviem lieliem maizes klaipiem, kas cepti pēc vēsturiskas ģimenes receptes, kas pildīti ar siļķi un šķiņķi. Degustējām arī lielāko daļu no Ainas piedāvātā aptuveni 10 veidu maizes klāsta un baudījām pūteli ar svaigām zemenēm. Mums bija arī tas gods būt pirmajiem viesiem viņas senlietu muzejā.

Nākamā tikšanās ar Jauniešu programmas dalībniekiem norunāta novembrī, kad atskatīsimies uz šajā brīdī izvirzītajiem mērķiem un to realizēšanas gaitu. Bet individuāla sadarbība un konsultācijas pie Talsu biroja speciālistiem turpināsies ar tiem jauniešiem, kuri vēlas pilnveidot savu biznesa plānu. Savukārt 2017. gadā dalībniekiem būs iespēja piedalīties jauniešu biznesa ideju konkursā “Laukiem būt!”, lai iegūtu finansiālu atbalstu savu biznesa plānu īstenošanai.

Programmu organizēja LLKC Talsu nodaļa Valsts lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Ilze Ventiņa,

LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru