Jēkabpils puses mājražotāju solis sadarbības virzienā

LLKC Jēkabpils nodaļas organizētā mājražotāju grupas tikšanās, kas notika 18. jūnijā, šogad ir jau otrā. Šoreiz viesojāmies pie uzņēmējas Dainas Kalniņas Krustpils novada Krustpils pagasta Spuņģēnos.

Tālākie braucēji no Aknīstes novada bija ieradušies pirmie, tāpēc paspējuši apskatīt “Āveskalnu” mājas, aizstaigājuši līdz dīķim un ielūkojušies pirtiņā. Arī lektors Dzintars Silgals mērojis tālu ceļu no Talsu novada. Pasākuma tēma – “Mājražotāju produktu noieta veicināšana”, un šinī jomā Dzintars guvis plašu pieredzi. Tāpēc viņa stāstītais par mājražotāju savstarpējās sadarbības iespējām un produkcijas realizēšanu nav tikai “rožaina” teorija, bet atklāj arī šī ceļa grūtības un šaubas –  “Vai esam tam gatavi?”. Tomēr Dz. Silgals atzīst: “Viens nav karotājs”. Sākumā lektors pastāstīja, kā radies viņa uzņēmums SIA “Lubeco”, kur 7 ha platībā tiek audzētas zemenes, pielietojot mūsdienīgu tehnoloģiju, kā arī cidonijas un citi kultūraugi, kas pārtop dažādos produktos. Dzintars lepojas ar radīto zīmolu “Latvijas zemenes”, tas radās, lai klientus pārliecinātu, ka lielās, skaistās un garšīgās zemenes tik tiešām ir augušas Latvijā. Viņš pastāsta arī, kā talsinieki “metās kopā” un nodibināja kooperatīvu “Talsu novada garša”, kā pagājušā gada novembrī atvēra veikalu, kur šobrīd savu produkciju pārdod 30 ražotāji. Dzintara Silgala iecere ir apvienot visus Latvijas mājražotājus un izveidot veikalu Rīgā, kur vienkopus būtu visu “novadu garša”. Tāpēc svarīga ir visu mājražotāju ieinteresētība un atsaucība. Viņš aicina Jēkabpils puses mājražotājus iet soli pa solim kooperācijas virzienā.

Savukārt uzņēmēja Daina Kalniņa klātesošajiem pastāstīja par savu ceļu uzņēmējdarbībā. 2015. gadā tika atjaunots vecvectēva bijušais zirgu stallis un ierīkota telpa pasākumiem, kā arī nodibināts SIA “Āveskalns”, bet šogad jau divus mēnešus viņa vada savu saldumu un dāvanu veikalu Jēkabpilī. Daina atzīst, ka svarīgi ir noticēt sev, jābūt neatlaidībai, uzņēmībai, atvērtībai pret cilvēkiem, kā arī motivācijai darīt. Daina aicināja katram padomāt, “kas man ir, lai es kļūtu par uzņēmēju?”. Dažiem bija daudzas atbildes, bet citiem krietni jāpadomā. Uzņēmēja dalījās pieredzē, kas būtu nepieciešams, lai mājražotājs varētu attīstīties. Viņa uzsvēra trīs galvenās lietas. Pirmkārt, aktuāls ir produkta izskats, noformējums, no pārējiem ar kaut ko ir jāatšķiras. Otrkārt, mājražotājam jāmāk sevi slavēt, pastāstīt par produktu, tā īpašībām. Treškārt, nekad neteikt sliktu par otru ražotāju. Daina savā veikalā vēlas tirgot vietējo mājražotāju un amatnieku izstrādājumus, taču šobrīd piedāvājums nav liels. Viņa aicina mājražotājus un amatniekus būt aktīvākiem. Pēc pasākuma beigām dalībnieki nesteidzas izklīst, Daina izrāda savu lauku sētu. Izbaudot saimnieces viesmīlību un apkārtnes pozitīvo atmosfēru, domās tiek vērtēti dienas ieguvumi un  atziņas.

Pasākuma mērķis bija veicināt Jēkabpils puses mājražotāju atpazīstamību un izaugsmi, kā arī sekmēt uzņēmēju sadarbību un jaunu sadarbības projektu veidošanos. Mazajiem ražotājiem nevajag baidīties, bet gan mēģināt iekarot tirgu, jo iespējas un pircēju vajadzības ir dažādas. Taču ir arī jāapzinās, ka jāiegulda daudz darba un resursu idejas attīstībā, lai tā kļūtu dzīvotspējīga. Šī mājražotāju tikšanās bija viens solis sadarbības virzienā. Lai kopīga darbošanās sasniegtu pozitīvu rezultātu, katram jāizvērtē savas iespējas, gribēšana, varēšana un spēja mainīties.

Nākamā grupas tikšanās plānota jūlija beigās.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru