“Kafijas skola” kafijas grauzdētavā “Tīrs Miers”

GalerijaPrint

Gulbenes novada Rankas pagastā atrodas neliela kafijas grauzdētava “Tīrs Miers”. Tās veidotāji Baiba un Kalvis Lapsiņi ir uzsākuši savu biznesu – specializētās kafijas grauzdēšanu un tās pagatavošanu.

Baiba un Kalvis, atgriežoties no pieredzes gūšanas Lielbritānijā, domāja par savu uzņēmējdarbības jomu Latvijā. Izlēma darboties kafijas nozarē. Kāpēc šāda izvēle? “Ir jādara tas, kas vislabāk patīk un padodas. Tas, ko mākam un vēlamies parādīt arī citiem, ir baudīt kvalitatīvu kafiju,” saka Kalvis Lapsiņš.

Kalvis Lielbritānijā sešus gadus strādāja kafejnīcā  –sākumā par kafijas bārmeni jeb baristu. Viņam ļoti patika gatavot kafiju, kā arī iedvesmot un apmācīt savus kolēģus kafijas zinībās. Kalvja pienākumos ietilpa apmācīt kolēģus baristas amatā. Ir jāiemāca pagatavot labu kafiju, izveidot “Latte art” – kafijas zīmējumu mākslu, pasniegšanas kultūru. Kafejnīcas īpašnieks Kalvi motivēja jauniem izaicinājumiem, un viņš sāka strādāt par kafejnīcas vadītāju. Ar laiku viņš saprata, ka kafejnīcas vadītāja pienākumi atņem iespēju gatavot kafijas, kā arī dalīties savās zināšanās ar kolēģiem un apmeklētājiem, kas viņam patika visvairāk. Pēc darba kafejnīcā Kalvja darbavieta bija kafijas grauzdētavā Skotijā. Te Kalvis bija baristu treneris, un šajā laikā viņš iepazina specializētās kafijas kultūru.

Kalvis par kafiju stāsta ar aizrautību un degsmi. Kafijas nozarē ir divi produkcijas virzieni – komerciālā jeb masu produkcija un specializētā jeb kvalitatīvā produkcija. Specializētajai kafijai ir svarīgi tas, ka visi procesi ir caurredzami – sākot ar zaļās kafijas pupiņas izcelsmi, audzēšanu, novākšanu, apstrādi, transportēšanu, grauzdēšanu un pagatavošanu. Pasaulē ir divas populārākās kafijas šķirnes: Robusta un Arabika. Robustas šķirnes pupiņās ir vairāk kofeīna, līdz ar to kafijai ir specifiskāka un stiprāka garša. Kalvis izmanto tikai Arabikas šķirnes pupiņas, jo uzskata, ka tās ir baudāmākas un bagātīgākas ar garšas niansēm, kur atrodams līdzsvars starp saldo, rūgto un skābeno. Lai izbaudītu un atrastu sev tīkamākās garšas, jāizmēģina pēc iespējas daudzveidīgākas kafijas. Specializētās kafijas grauzdējumiem dominējošās garšas nianses ir norādītas uz iepakojuma kopā ar citu svarīgo informāciju – kafijas plantācijas nosaukumu, šķirnes variācijām, apstrādes veidu, augšanas augstumu. Grauzdētavas “Tīrs Miers” kafijas pupiņas tiek pasūtītas un atceļo no plantācijām Brazīlijā, Etiopijā, Ruandā, Hondurasā un Panamā. Grauzdēšanas process notiek vienu reizi nedēļā, lai klientiem piedāvātā kafija vienmēr būtu svaigi grauzdēta. Grauzdēšana notiek pie noteiktas temperatūras, jo katras kafijas pupiņas grauzdētājā “uzvedas” savādāk. Grauzdēšanas procesā ir svarīgi zināt kafijas pupiņas apstrādes veidu un augstumu virs jūras līmeņa, kādā kafijas pupiņa ir augusi.  

Kafijas pagatavošanā būtiska nozīme ir izmantotajam ūdenim. Vēlamais ūdens pH līmenis ir 7 jeb neitrāls ūdens. Ar mīkstu ūdeni kafijas garša būs skābāka, ar cietu ūdeni – rūgtāka. Otra svarīgā lieta, kam vajadzētu pievērst uzmanību, ir kafijas malums. Kalvis savā stāstā to sasaista ar kafijas pagatavošanas brūvrīkiem, jo maluma izvēle ir atkarīga no plānotā kafijas pagatavošanas veida. Pēc Kalvja novērojumiem Latvijā populārākie kafijas pagatavošanas veidi ir krūzītē, nospiedkannā jeb franču presē un moka kanniņā. Nospiedkannai vairāk piemērota ir rupjāka maluma kafija, mokas kanniņai – smalkāka maluma, krūzītēm – vidēja maluma.

Baiba un Kalvis ir Vidzemes augstskolas absolventi. Kalvis mācījies biznesa vadību, Baiba – tūrisma organizāciju un vadību. Tā nu sanāk, ka katrs darbojas savā izvēlētajā profesijā un abi kopā – savā uzņēmumā. Baibas pārziņā ir komunikācija, darba un pasākumu plānošana, saziņa, pasūtījumi. Abos jaunajos uzņēmējos jūtams starojums, acu mirdzums un prieks par savu darbu. “Kafijas gatavošana un pasniegšana ir lieta, kas patīk un spēj aizraut. Kalvis spēj aizraut mani un citus cilvēkus. Mums abiem patīk tas, ko mēs darām. Katra diena mums ir citāda, jo jāplāno un jāorganizē viss uz priekšu. Jādomā ik mirkli, kā pilnveidot savu darbošanos, analizēt mazās detaļas, jo tās veido lielo kopumu,” tā saka Baiba.

Galvenais Lapsiņu darbā ir kafijas kvalitāte un kvalitātes standartu ievērošana it visā – gatavošanā, pasniegšanā. Viņu darba misija ir iepazīstināt cilvēkus ar labu kafiju un parādīt veidus, kā sajust kafijas garšas nianses un baudīt dzērienu. Baiba un Kalvis savā kafijas grauzdētavā uzņem interesentus un piedāvā padziļinātu “Kafijas skolas” apmācības nodarbību – uzklausīt kafijas stāstu ar degustāciju, iepazīt pagatavošanas veidus, rast atbildes uz jautājumiem. Saimnieki ar savu gatavoto kafiju uzmundrina dažādu pasākumu apmeklētājus. Uzņēmuma produkciju var pasūtīt interneta veikalā, informācija pieejama mājaslapā www.tirsmiers.lv.

“Steigu vairs negribas. Kad mājas ir atrastas, iestājas Tīrs Miers”, baudot kafiju, saka Baiba un Kalvis Lapsiņi.

Anita Rozenberga,

Gulbenes novada lauku attīstības konsultante

Foto: Inga Freimane, Sergejs Skopincevs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru