Kuldīgā godina labākos uzņēmējus un amatniekus

Svinīgā pasākumā Kuldīgas Mākslas namā godināja labākos aizvadītā gada uzņēmējus un amatniekus. Atzinību saņēma cilvēki, ar kuriem novads lepojas.

Lai apzinātu un godinātu novada uzņēmējus, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas savā nozarē, katru gadu tiek rīkots konkurss “Kuldīgas novada uzņēmēju Gada balva”.  Konkursa mērķis ir veicināt Kuldīgas novada uzņēmēju atpazīstamību, popularizēt labas uzņēmējdarbības prakses piemērus un pateikt paldies par apzinīgu darbu. Konkursam varēja pieteikt pretendentus, kuri darbojas Kuldīgas novadā, neatkarīgi no juridiskā statusa. Pretendentu izvirzīšana notika oktobrī, un tajā varēja piedalīties ikviens iedzīvotājs, aizpildot pieteikuma anketu. Pavisam tika ieteikti 129 uzņēmēji astoņās nominācijās: Gada lauksaimnieks, Gada ražotājs, Gada tirgotājs, Gada amatnieks, Gada pakalpojums tūrismā, Gada pakalpojums būvniecībā, Gada pakalpojums un Gada jaunais uzņēmums. Pēc žūrijas izvērtēšanas apbalvošanai izvirzīja 40 pretendentus. Pateicības balvas saņēma visi izvirzītie.

Nominācijā “Gada lauksaimnieks” izvirzītas piecas saimniecības. Galveno balvu saņēma zemnieku saimniecības “Ezergaļi” saimnieki Iveta un Dzintars Erdmaņi.  Iedzīvotāju iesūtītajās anketās “Ezergaļi“ tika atzīti arī 2012. gadā. Saimniecība nodarbojās ar graudu un rapšu audzēšanu. Saimniekošanu sākuši ar 33 hektāriem un daudzām lauksaimniecības nozarēm, tagad nodarbojas tikai ar graudu un rapšu audzēšanu. Pateicoties saimnieku uzņēmībai, tagad zemnieku saimniecība “Ezergaļi” izveidojusies par vienu no lielākām sēklaudzēšanas saimniecībām un apsaimnieko ap 1000 hektāru zemes. Pie viņiem pēc pieredzes brauc zemnieki no tuvākas un tālākas apkārtnes. Saimniecībā visu gadu nodarbināti astoņi strādnieki. Ziemā tiek sakoptas lauku malas un novadgrāvji, un gatavota kurināmā šķelda, sakoptas no jauna iegādātās zemes. Visas apsaimniekotās platības atrodas desmit kilometru rādiusā. Saimniecība veiksmīgi piesaista Eiropas fondu naudu, rakstot projektus sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Kuldīgas nodaļas speciālistēm. Nauda tiek lietota modernas tehnikas iegādei. Katru gadu saimniecībā tiek organizētas Lauku dienas, kurās saimnieki dalās pieredzē un uzklausa speciālistu padomus, kā izmantot jaunāko tehniku un lietot ķīmiju. Saimniecība šogad saņēmusi arī prestižo Sējēja balvu nominācijā “Lauku saimniecība” un rapšu audzētāju balvu “Zelta Lauks”.

Veicināšanas balvas saņēma pārējās žūrijas izvēlētās saimniecības.

Zemnieku saimniecība “Mežmalieši” īpašnieks Aivis Ozols apstrādā ap 500 hektāru zemes un nodarbojās ar graudu un rapšu audzēšanu.  Vangā atjaunojis vecu šķūni, ierīkojot graudu kalti, kurā izmantotas modernas tehnoloģijas.

Saimnieciskās darbības veicējs Gundars Strauts Turlavas pagasta “Mežvidos” nodarbojas ar bioloģisko saimniekošanu –gan lopkopību, gan augkopību. Apsaimnieko ap 400 hektāriem zemes, lielāko daļu nomātas. Sakārtojis kolhozu laikos stādītos cidoniju laukus, produkciju saldē un eksportē. Nākotnē cer uzbūvēt pārstrādes cehu cidoniju augļiem un paplašināt slaucamo govju ganāmpulku.

Bioloģiskā saimniecība “Apškalni” Vārmes pagastā apkopj ap 170 hektāriem. Visus darbus veic saimnieks Aivars Bērics un ģimenes locekļi. Saimnieki apkopj ap 60 liellopiem. Visu lopbarību sagatavo saimniecībā, vienmēr pirmajā vietā liekot vides saglabāšanas nozīmīgumu. Nākotnē cer saimniecību paplašināt.

Zemnieku saimniecības “Lejasdārzi” īpašnieki Anita Ērgle-Freimane un Mārcis Freimanis ar mērķtiecību, neatlaidību un rūpīgi krātām zināšanām iekopuši lielu augļu dārzu. Sākuši no nulles, tagad apsaimnieko divdesmit piecus hektārus. Dārzā aug ābeles, bumbieres, ķirši un zemenes. Paši izveidojuši stādaudzētavu stādāmā materiāla pavairošanai. Dārzs katru gadu tiek paplašināts. Ābolus piegādā programmā “Skolas auglis”. Atsaucīgi, neliedz padomu tiem, kuri vēlas uzsākt nodarboties ar dārzkopību.

Lauku saimnieki tika godināti arī nominācijā Gada pakalpojums tūrismā – strausu ferma “Nornieki” Snēpeles pagastā un Gada jaunais uzņēmums – zemnieku saimniecība “Dāvji” Rumbas pagastā.

Balvu saņemšana ir liels pagodinājums, īpaši tādēļ, ka ieguldītā darba sākotnējie vērtētāji ir novada iedzīvotāji. Saņemot atzinību, rodas motivācija turpināt saimniekošanu. Atzīmējot jaunās paaudzes sasniegumus, jaunieši jūtas novērtēti un saredz savu vietu lauku attīstībā.

Inese Blūma,

Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru