Kurzemes mājražotāji pieredzē pie igauņiem

GalerijaPrint

LLKC Saldus birojs organizēja pieredzes apmaiņas braucienu mājražotājiem uz Ziemeļigauniju. Trīs dienu laikā bija iespēja smelties iedvesmu un gūt pieredzi mājražotāju produkcijas un dažādu nišas produktu ražošanā, sortimenta veidošanā un uzzināt par realizācijas iespējām. Braucienā piedalījās lauku uzņēmēji un interesenti no Saldus, Brocēnu, Durbes, Dobeles, Aizputes, Jelgavas un Priekuļu novadiem.

Katru gadu Igaunijā tiek rīkotas atvērtās dienas lauku saimniecībās (https://www.avatudtalud.ee/), kas šogad notika 21. jūlijā. Tāpēc mūsu grupas dalībniekiem bija ekskluzīva iespēja iepazīties ne tikai ar mājražotājiem, bet arī ar to, kā uzņemt savās saimniecībās viesus un piedlīties lielos pasākumos.

Visā pieredzes apmaiņas brauciena laikā mūs pavadīja lauku sieviešu uzņēmēju organizācijas ETNA vadītāja Sirje Velmane. Šī organizācija palīdz sievietēm uzsākt uzņēmējdarbību, sniedz konsultācijas, veic apmācību un strādā ar mikrokreditēšanas programmu. Šobrīd aktuālākā tēma ir “mīkstā piezemēšanās” – kā mazāksāpīgi izbeigt biznesu, ja esi noguris, ir veselības problēmas, nav pēctecības vai ir citas problēmas.

Apmeklējām astoņas dažādas lauku saimniecības un uzņēmumus. Pirmais no tiem – “Freezedry OU” Simūnā  nodarbojas ar dārzeņu, augu, ogu, sēņu dziļo saldēšanu un kaltēšanu, kā arī ar veselīgas pārtikas – augļu cepumu, smūtiju, pulveru, tēju un citu sublimēto produktu ražošanu ar MEKI zīmolu. Pārstrādā zemenes, avenes, mellenes, smiltsērkšķus, bumbierus, ķiršus, sēnes un citas meža veltes. Pamatā sniedz pakalpojumu citiem audzētājiem un arī paši iepērk ogas, augļus un savvaļas produktus.  Ražotne darbu uzsāka 2015. gadā, un šobrīd tajā strādā 11 darbinieki. Viņi tiek apmācīti uz vietas, bet inženiertehniskos pakalpjumus iekārtu apkalpošanā sniedz Somijas speciālisti. Produkciju eksportē uz Lietuvu, Somiju, Austrāliju, Angliju, Beļģiju un citām valstīm. Plāno gatavot produktus armijas vajadzībām, jo tie ir ērti un viegli.

Kazkopības saimniecība „OÜ Hõbeda Mõis“ atrodas Kadrinā un tajā audzē laimīgās sudraba kazas. Saimniecībā ir 30 slaucamas Anglo-Nūbijas šķirnes kazas, no kuru iegūtā piena gatavo dažādus sierus un saldējumu. Tiek gatavoti “fiksie” sieri ar dažādām garšām, grillsieri un 2 mēnešus nogatavinātie cietie sieri, arī ar dažādām garšvielām. Saldējumu gatavo pēc  pasūtījuma restorāniem. Realizācija – Tallinas restorānos, veikalos un tirdziņos. Ir īstenots LEADER projekts siera un saldējuma ražošanas telpu ierīkošanai un iekārtu iegādei.

Iepazinām lielu pilna ražošanas cikla saimniecību „Arkna Karjatalu/Arkna farm“ Arknā. Svarīgākais saimniecības attīstības koncepts – nodrošināt savu darbību bez subsīdijām. Viens no virzieniem ir piena lopkopība ar 150 slaucamām Holšteinas melnraibajām govīm un 350 dažāda vecuma jaunlopiem. No iegūtā piena gatavo 18 šķirņu sierus ar dažādām garšvielām, pārējo pienu pārdod piena kombinātam Rakverē. Intereseanti, ka sūkalas, kas paliek pāri no siera ražošanas, uzglabā tvertnēs pazemē un pēc tam izmanto kā mēslojumu uz laukiem. Otra lielākā nozare ir augļkopība. Augļu dārzi ir biploģiski sertificēti. Stādījumus veido 18 ha ābeles un 6,2 ha upenes. Ābolus pārstrādā sulā, sīrupos un sidrā, bet ogu pārstrādei izmanto “Freezedry OU” pakalpojumus. No ziedošajiem augļu dārziem tiek ievākts arī medus. Visus ražotos produktus var iegādāties veikalā-kafejnīcā uz vietas saimniecībā.

Rebesu ģimenes saimniecībai „Meelis ja Piia Tiigemäe“ Mārjandē,kam pieder augļu dārzs un kas audzē kartupeļus, tostarp arī gardēžu kartupeļus un zilo kartupeļu šķirni “Blue Queen”. Saimnieki ir pilsētnieki, kuri 1998. gadā iegādājās senu lauku īpašumu un sāka saimniekot. Pirms 15 gadiem sāka veidot ābeļu kolekcijas dārzu, kurā tagad ir savāktas 130 ābeļu un 30 plūmju šķirnes. Ir arī neliels komercdārzs ar šķirnēm, kas ienākas pakāpeniski no jūlija līdz oktobrim. No āboliem ražo sulas un čipšus. Kartupeļus audzē jau 25 gadus. Populārākās šķirnes ir “Solists”, “Adreta”, “Laura”, “Gala”. Produkciju pārdod tirgos Pērnavā, tāpat arī mājās.

Lauku apvidum netipisks ir daudznozaru uzņēmums “Merti Tootmine OÜ”, kas atrodas Tamsalu dzelzceļa stacijas teritorijā. Nodarbojas ar sadzīves ķīmijas ražošanu un tirdzniecību, koka griestu un sienu paneļu izgatavošanu, ēku renovēšanu un alumīnija detaļu (elektroinstalāciju un santehnikas lūku) izgatavošanu sienām. Sāk attīstīt jaunu ideju – mācību, semināru un dažādu pasākumu organizēšana (LEADER projekts). Kopā šobrīd strādā 19 darbinieki, t. sk. 3 cilvēki pie sadzīves ķīmijas ražošanas un 16 pie koka paneļu ražošanas. Paneļus pārdod Somijā, Igaunijā un Norvēģijā. Sienu lūku izgatavošana ir roku darbs, un tās var iegādāties lielākajos Igaunijas būvmateriālu veikalos.

Pēdējā brauciena diena sākās ar neticami skaistas vietas un ļoti iedvesmojošu cilvēku apmeklējumu. Tā bija Metjū un Rēnas Sarpeju lauku saimniecība Overuski ciemā. Saimniecībā audzē ~400 gaļas LLYNN šķirnes aitas un 10 Merino šķirnes aitas. Rēna ir tekstilmāksliniece, kura savā darbnīcā izgatavo dažādus izstrādājumus no filcētas vilnas, organizē meistarklases dažāda vecuma cilvēkiem, strādā skolā par mājturības skolotāju. Metjū  ir diplomēts lauksaimniecības mārketinga speciālists, kurš Anglijā strādāja par lauksainniecības konsultantu. Pārcēlās uz sievas vecvecāku mājām 2007. gadā. Aitu mātes pārdod vaislai, gaļu pārdod restorāniem un eksportē uz Beļģiju. Tā kā Rēna ir radoša personība, tad paralēli savām pastāvīgajām nodarbēm  saimniecībā tiek rīkoti arī dažādi akustiskie koncerti, ko apmeklē līdz pat 100 cilvēkiem.

Ģimenes uzņēmums “Avinurme Puiduait (AS E. Strauss)” Avinurmē darbojas 25 gadus, ražo dažādus koka izstrādājumus, pamatā no plēstajiem skaliem. Tā ir sena ciema un arī ģimenes tradīcija. Lai uzsāktu šo ģimenes biznesu, tika īstenots projekts ar valsts atbalsta programmas palīdzību, kurā ieguldīti 150 tūkst. eiro. Rezultātā uzbūvēta ražotne, veikala un kafejnīcas ēka, kā arī iegādāts ražošanas aprīkojums. Nodarbināti 22 darbinieki, t. sk. 3 cilvēki kafejnīcā un veikalā un 19 strādnieki ražotnē. Produkciju arī eksportē uz Japānu. Tiek rīkotas arī meistarklases. Izgatavo dažādus pītos grozus, rotaļlietas, pulksteņus, sieviešu somiņas, pirts lietas, lampas un citus koka izstrādājumus.

Brauciena noslēgumā tikāmies “Vaike-Maarje Farm Market”, kas ir vietējās zemnieku apvienības izveidots veikaliņš. Tirdzniecības vieta ir izveidota ar pašvaldības atbalstu vietējās autoostas telpās. Iekārtojums iegādāts par LEADER projekta līdzekļiem. Veikalā tiek pārdota apvienības zemnieku un citu ražotāju produkcija (augļi, dārzeņi), mājamatnieku un mājražotāju izstrādājumi, kā arī savvaļas produkti. Savu produkciju veikalā var tirgot jebkurš, bet atšķirīga ir komisijas maksa – biedriem 10%, bet pārējiem 15%. Darbs veikalā ir brīvprātīgs un strādā uz maiņām. Veikals ir atvērts 2 dienas nedēļā – piektdienās un sestdienās no plkst. 9-14.

 

Apmeklētās saimniecības un uzņēmumi pierāda, to, ka, ja cilvēks ir radošs un vēlas darboties, arī laukos var strādāt un gūt labumu. Vairākās saimniecībās, ko apmeklējām, cilvēki bija pārcēlušies no pilsētas uz laukiem un atraduši veidu, kā saimniekot un pārticīgi dzīvot.

Iedvesmojošas bija arī tikšanās, kas nebija paredzētas programmā, piemēram, stāsts par to, kā Tapā sadzīvo armijnieki un vietējie uzņēmēji, kā pašvaldība rosina vides sakopšanā iesaistīties iedzīvotājus, kā pašvaldība atjauno vecās ēkas, lai izveidotu mājražotājiem un amatniekiem darbošanās un tirdzniecības vietu.

Sarunās ar grupas dalībniekiem sajutu un uzzināju, cik iedvesmojoši ir šādi braucieni un idejas, ko gūst. Pamatatziņa – ja dari to, kas patīk, tad viss izdosies!

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Anita Bērziņa,

LLKC Saldus biroja vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru