Labsajūtas meklējumi lauku pirtiņā

GalerijaPrint

Tukuma novada Degoles pagasta “Kalējinkās” dzīvo un strādā jauna ģimene, kura redz savu vietu laukos un domā par tālāku attīstību. Šeit saimnieko Edgars Jekimovs ar sievu Sintiju. Saimniecībai pieder neliela zemes platība – tikai 11,8 ha, kurā, ievērojot augu seku, līdz šim  tika audzēti graudaugi. Edgars saka, ka savus laukus nevienam nepārdos, tādēļ ir doma  attīstīt lauku tūrismu, piedāvājot un attīstot pirts pakalpojumus.

Nu jau uzceltajā pirtiņā klienti pirts procedūrās var atgūt fizisko un garīgo veselību. Uz jautājumu, kāpēc izvēlējies nodarboties ar pirtniecību, Edgars atbild, ka viss sācies it kā pa jokam. Ciemos atbraukušie draugi gribējuši pirtiņā pasildīties. Bet tolaik jau kvalitatīvas  pirtiņas nebija. Tās funkcijas pildīja pielāgota telpa saimniecības ēkā blakus cūku virtuvītei. Draugi pēc tam izteikuši atzinību par Edgara prasmi darboties pirtiņā. Šīs uzslavas iedrošinājušas Edgaru iestāties pirts skolā, kur apgūt plašākas zināšanas par pirts un masāžas procedūrām. Paralēli mācībām tika uzcelta 30 m2 liela pirtiņa, kura jau septiņus gadus priecē pērties gribētājus. Šī jaunuzceltā pirtiņa izceļas ar neparasto astoņstūra formu, kurā pirtnieks var uzņemt piecus cilvēkus. Visvairāk pērties gribētāju piesakās ziemas periodā, bet ir pastāvīgie klienti, kuri pirts pakalpojumus izmanto visu gadu.

Kas klientiem patīk visvairāk?

Uz šo jautājumu Edgars smaidīdams atbild, ka esot pilsētas meitenes, kuras ar basām kājām labprāt pastaigā pa dubļiem. Savukārt ārzemnieki baudu rodot, pēc pirts atguļoties īstā, dabiskā pļavā. Pirtnieks uzsver, ka pieprasītas ir skaistumkopšanas procedūras, kurās izmanto ogu sejas maskas. Bet nu jau arvien biežāk var novērot, ka pirts apmeklētāji velta lielāku vērību savas veselības uzturēšanai. Šobrīd biežāk tiek pieprasītas masāžas pirts apmeklējuma laikā. Edgars ir apguvis zināšanas arī aromterapijā.  Tiek iegādātas kvalitatīvas aromeļļas, kuras pēc nepieciešamības un pieprasījuma lieto pirts procedūrās. Edgars piedāvā iespēju strādāt izbraukumos klienta pirtiņā. Šāds pakalpojums tiek izmantots jubilejās vai kādā citā atpūtas pasākumā. Patīkami, ka Edgars nodrošinājis interesentiem iespēju iegādāties dāvanu karti, kura piedāvā dažādas iespējas pirts prieku baudīšanā.               .        

Pirts slotiņu sagatavošanas darbs

Lai ziemas mēnešos uzņemtu klientus pirtiņā, nepietiek tikai ar pirts krāsns iekurināšanu, pašas pirts sagatavošanu, ūdens sanešanu. Lielu atbalstu Edgaram sniedz sieva Sintija, kura sagatavo pirts skrubjus un sejas maskas, tāpat vasaras periodā liels darbs jāiegulda pirts slotiņu sagatavošanā. Pirts apmeklētāju vajadzības ir dažādas, tādēļ jāsagatavo liela slotiņu daudzveidība. Tradicionālākā ir  bērzu slota, bet daudzveidībai slotiņas gatavo no upenēm, lazdām, ābelēm, ozola, melnalkšņiem. Un kā gan pirtiņā var nebūt maigā liepas slotiņa, kura ļoti piemērota sievietēm. Skaistie liepu koki Degoles pagasta apkārtnē ļoti bieži sastopami.  Lai ziemā iepriecinātu pirts apmeklētājus, jūnijā savāktos ceriņu un jasmīnu ziedus novieto saldētavā. Arī savāktās rožu ziedlapiņas Valentīndienas pirts rituālos sagādā īpašu noskaņu un prieku. Sintijas palīdzība nepieciešama arī  ārstniecības tēju vākšanas un sagatavošanas procesā. Saimniecei darba ir pietiekoši daudz, gan mājas solī, gan audzinot divgadīgo meitiņu Paulu.

Vecvecāku nodotās zināšanas

Edgars ar ģimeni saimnieko lauku mājās, kurās agrāk dzīvoja vecaistēvs. Tieši viņš bija tas, kurš mazdēlam iemācīja saimniekot laukos, iemācīja iemīlēt savu zemi. Savukārt vecāmāte kā dārzniece visu mūžu kopa augļu dārzus. Viņas darba augļi vēl šobrīd redzami apkārtnes stādītajās ābelēs. Savukārt Edgara tēvs Andrejs iedevis zināšanas tehnikas jautājumos. Saimniecībā ir visa augsnes apstrādes tehnika, sākot no sējas līdz graudu nokulšanai. Tā jau ir stipri lietota, bet  saimniekam ir zināšanas un prasmes  nepieciešamības gadījumā to saremontēt.  Šajā saimniecībā kopīgi prot visus darbus padarīt. Ir bijuši gadi, kad nokultās graudu tonnas ir pārtīrītas ar veco graudu tīrīšanas mašīnu “Imanta”, tad graudi uzglabāti tornī un realizēti ziemā par izdevīgu cenu. Bet tas ir bijis agrāk, šobrīd ir jāatrod cits attīstības ceļš. Ir daudz klientu ierakstu pirts atsauksmju grāmatā, kuri rosina paplašināt atpūtas iespējas tieši laukos. Bet, kamēr tas viss taps, turpinās audzēt labību esošajos hektāros. Pagājušajā gadā saimniecība izmantoja LLKC piedāvāto konsultāciju “Saimniecības atbilstība savstarpējās atbilstības prasībām augkopībā”. Šogad februārī Edgars ir pieteicies uz LLKC rīkotajām AAL lietotāju mācībām, lai iegūtu 2. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecību.

Ieceres tālākai attīstībai

Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros Edgars apmeklēja pasākumu “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”, kurā guva zināšanas par biznesa plāna izstrādi, mārketinga aktivitātēm un uzņēmējdarbības attīstību. Viņam bija iespēja piedalīties konkursā ”Laukiem būt!”, taču lielās noslodzes dēļ izstrādātais biznesa plāns konkursam netika iesniegts, bet gaidīs savu kārtu nākamajā gadā. Jāpiebilst,  ka ikdienā Edgars strādā algotu darbu kā tehnoloģisko iekārtu operators. Saimnieka iecere jau šogad ir iesākt atpūtas namiņa celtniecību, kurā ieplānotas divas istabiņas un masāžas kabinets. Šī mērķa īstenošanai jau ir sakārtota meža ciršanas atļauja, lai iegūtu daļu materiāla. Lai papildinātu klientu komforta iespējas, saimnieks vēlas izgatavot lielas šūpoles, kurās pēc pirts procedūrām klients sasegts varēs atpūsties. Tāpat iecere ir uzstādīt āra kublu, bet šo domu varēs realizēt, kad tiks ievilkts centralizētais ūdensvads. Šobrīd ūdens tiek izmantots no akas un dīķa. Mērķu un ieceru ir daudz, jāsāk tikai pa vienam vien risināt.

Edgars ar gadiem krāj pirtnieka zināšanas, piedaloties vairākos pirts klubiņos. Tur arī gūst interesantas ierosmes pirtnieka darbā. Tuvākajā nākotnē Edgars vēlas pie sevis rīkot tematiskos pirts vakarus ar pirtnieku pieredzes apmaiņu, iesaistot klientus, kuri vēlas izbaudīt pareizu pirts procedūru.

Edgars izceļas starp saviem vienaudžiem ar aktivitāti, dažādu prasmju daudzveidību. Pagājušā gadā viņš ieguva Tukuma novada pašvaldības lepnuma balvu. Kopā ar ģimeni atbalsta pašvaldības veidotos pasākumus. Pagājušajā gadā piedalījās Tukuma pilsētas svētkos, kur  popularizēja sava aroda prasmes. Aktivitāšu, kurās iesaistās Edgars, ir daudz. Savs laiks tiek veltīts arī medībām. Bet priecē viņa atzinums, ka jāatrod laiks kopā būšanai ar ģimeni, lai redzētu, kā izaug meitiņa. Ar savu piemēru Edgars cenšas iedvesmot pagasta jauniešus, kuri par maz iesaistās pagasta aktivitātēs. Viņš mudina būt aktīvākiem, lai veidotu dzīvošanai un uzņēmējdarbībai patīkamu vidi.

Gribas novēlēt, lai Edgaram gandarījumu dod klientu pirts procedūrās iegūtā labsajūta, sirdsmiers un enerģija.

Ilze Ruka,

LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru