Lai dzīvotu un strādātu laukos, nepieciešami gudri un zinoši lauksaimnieki!

GalerijaPrint

Dzīve laukos nav iedomājama bez sava piemājas dārziņa, mazākām un lielākām saimniecībām, kas saražo produkciju ne tikai savai ģimenei, bet arī plašākam patērētāju lokam.  Lai ar lauku dzīves stilu varētu ne tikai pabarot savu ģimeni, bet arī nopelnīt iztiku, jāiegulda liels darbs un  nepieciešamas arī labas zināšanas, lai uzlabot un attīstītu saimniecisko darbību.

Mūsdienu straujajā tehnoloģiju attīstības laikā lauksaimniekiem ir jāmācās katru brīdi. Lai varētu veiksmīgi realizēt projektus un iegūt ES finansējumu, ir jābūt atbilstošai izglītībai, kā arī zināšanām, lai varētu saimniecību pakāpeniski attīstīt un virzīt uz izaugsmi. Arī, lai saņemtu platību maksājumus, ja lauksaimnieks ir pieteicies konkrētai atbalsta intervencei, ir nepieciešams celt kvalifikāciju un apmeklēt mācību kursus. Tos var apgūt pakāpeniski – piecu gadu periodā. Mācību stundu skaits atbalsta intervencēm ir dažāds, kā arī apgūstamās mācību jomas: augkopība, lopkopība, zālāju biotopu atjaunošana un apsaimniekošana, bioloģiskā lauksaimniecība, digitālās tehnoloģijas lauksaimniecībā, biškopība, augkopība, pārtikas produktu pārstrāde.

Mūsu lauksaimnieki atzinīgi novērtē iespēju iegūt zināšanas un profesionālo kvalifikāciju tepat netālu Latgales industriālajā tehnikumā, izglītības programmu īstenošanas vietā “Višķi”. Tas ir ļoti ērti, jo ir tuvu mājām, ir iespēja apvienot mācības ar darbu saimniecībā vai darba vietā, iespēja iepazīt citus lauksaimniekus un dalīties pieredzē, kā arī mācīties citam no cita. Patlaban Višķos no lauksaimniecības programmas iespējams iegūt šādu kvalifikāciju:

  • Lauksaimniecības mehanizācijas tehniķis,
  • Augkopības tehniķis,
  • Augkopis,
  • Ainavu būvtehniķis.

Lai gūtu nelielu priekštatu par to, kur mācījušies mūsu lauksaimnieki  esam apjautājuši vairākus jaunos lauksaimniekus, kuri aktīvi darbojas savās saimniecībās un realizē projektus. Lielākā daļa no viņiem izglītību ieguvuši Višķos.

Aivis Muktupāvels, bioloģiskās saimniecības īpašnieks. Saimniecības pamatdarbības veids ir piena lopkopība un patlaban  tiek attīstīta blakusnozare – upeņu audzēšana, veiksmīgi realizē projektus, attīstot upeņu audzēšanu. Aivis: “Iegūtās zināšanas ļoti noder saimniekojot. Būtiskākais, kas šobrīd ļoti noder, ir  agronomija, tieši par augkopību, augu maiņu u. c., jo man kā bioloģiskajam lauksaimniekam tas ir ļoti aktuāli. Iegūtās zināšanas labi noder praksē, bet, tā kā Višķos mācījos jau pirms laba laika,   šobrīd papildus izglītojoties un lasot atbilstošu informāciju var veiksmīgi saimniekot. Ļoti labi un noderīgi bija apgūt  arī šo to grāmatvedības, jo saimniekojot ir ļoti svarīgi saprast pamata lietas. Mācīties Višķos bija interesanti. Lielākais pluss bija neklātienes mācības nedēļas nogalē piektdienās un sestdienās, jo tieši šī iemesla dēļ tās varēju apvienot ar bakalaura studijām Rīgā, LU Ķīmijas fakultātē.  Grūti teikt, kā būtu, ja nebūtu mācījies lauksaimniecību, bet šobrīd, ja vēlos iegūt augstākas ražas un saimniekot pareizi, tad šīs zināšanas ļoti noder un ir nepieciešamas. Noteikti iesaku mācīties Višķos arī citiem, jo apguvu ļoti labu pamata zināšanu bāzi, lai saprastu, ar ko sākt!”

Edijs Bitinas – bioloģiskā zemnieku saimniecība “Sermuļi”,  pamatā augkopība un kā blakusnozare aitkopība un cūkkopība. Višķu tehnikumu pabeidzis apmēram pirms 10 gadiem. Par skolu kopumā viņš saka: “Ļoti pretimnākoši pedagogi, un varēja savienot darbu ar mācībām. Ļoti labi iemācīja lauksaimniecības pamatus –  visu, kas jāzina konkrētajā nozarē. Lopkopībā ļoti izsmeļoši uzzinājām par piena un gaļas lopu audzēšanu. Tehnikas parks bija pietiekami mūsdienīgs, jo bija gan jauna tehnika, gan arī tāda, kas masveidā pieejama vidusmēra zemniekam. Pietiekoši saprotami visu iemācīja arī tiem, kuriem par konkrēto nozari nebija nekādu  zināšanu. Arī tiem, kuri kaut ko zināja, bija daudz jauna, ko apgūt. Ļoti būtiski bija tas, ka skola ir tuvu mājām. Man patīk dzīve laukos, jaunajiem iesaku ļoti labi pārdomāt, vai tu pats to ļoti vēlies – tai ir jābūt paša izvēlei, nevis vecāku pieņemtam lēmumam vai kāda cita spiediena ietekmē. Neseko konkrētā brīža modes tendencēm, bet dari to, ko pats tiešām vēlies. Ja vēlies attīstīties, tad ir jādomā. Višķu tehnikumam novēlu daudz jaunu un zināt gribošu audzēkņu!”

Klinta Vaivode saimnieko saimniecībā, kas nodarbojas ar piena/gaļas lopkopību un augkopību. Klinta: ”Višķos sāku mācīties 2021. gada septembrī, pusotru gadu ilgā programmā apguvu augkopības tehniķa profesiju. Mācības bija diezgan vieglas, jo, tā kā saimniekoju, daudz jau zināju, bet, protams, uzzināju daudz jauna. Skolotāji  deva ļoti noderīgus mācību materiālus, ko bija viegli lasīt un atcerēties. Pedagogi bija atsaucīgi, vienmēr palīdzēja, uzklausīja, deva padomus, ja kaut ko nesapratu, tad vienmēr izskaidroja, arī ne tik saprotamas lietas prata paskaidrot vienkārši un viegli. Mana audzinātāja bija Zinaīda Vingre, kā teicām – otrā mamma, kura mūs aizstāvēja, lielīja, teica, ka mūsu kurss ir pats labākais. Par eksāmenu – teorētisko daļu kārtojām Višķos, bet praktisko daļu jau Malnavas koledžā, jo tajā laikā Višķi bija Malnavas paspārnē. Man patika mācības Višķos.”

Mārtiņš Landsmans  nodarbojas ar piena lopkopību un 2018. gadā pabeidzis neklātienes programmu “Lauku īpašumu apsaimniekotājs” Višķos. Programma ilga 4 semestrus. Mārtiņš par mācībām saka tā: “Mācību priekšmetu bija daudz, taču viss nepieciešamais profesijai. Iepriekšējās zināšanas – cik nu bija pašam par piena lopkopību un nedaudz augkopību, palīdzot vecākiem saimniecībā. Interesanti bija kaut ko iemācīties un uzzināt par citām nozarēm, kas iepriekš bija svešas. Jāsaprot, ka tā ir neklātiene, ar karoti neviens zināšanas mutē neieliks, bet, ja priekšmets un tēma patīk, mācīties bija viegli. Pasniedzēji laipni, saprotoši un atsaucīgi, elastīgi, ja sadzīves dēļ nesanāk ierasties vai nodot darbus laikus. Nemelošu, gāju pēc diploma, lai īstenotu projektus un varētu iegādāties lauksaimniecības zemi, taču beigās ieguvu ne tikai zināšanas, bet arī vērtējumu “izcili” profesionālās kvalifikācijas eksāmenā.”

Lauksaimnieks – lauku saimniecības īpašnieks, tā skaidro vārdnīcas, bet patiesībā šis vārds sevī ietver tik ļoti daudz, jo lauksaimniekam, lai strādātu savā saimniecībā, ir jāzina ļoti daudz. Lauksaimnieks ikdienā ir apvienojis sevī neskaitāmi daudzas jomas un reizē ir augkopis, agronoms, lopkopis, vetārsts, slaucējs, traktorists, mehāniķis, grāmatvedis, jurists un šad tad vēl nedaudz arī no citām profesijām. Tieši šī iemesla dēļ lauksaimniekam ir regulāri jāpapildina savas zināšanas, lai kaut nedaudz spētu orientēties visās šajās jomās.

Ja arī tu dziļi sirdī esi lauksaimnieks, bet tev vēl nav atbilstošas izglītības vai vēlies vienkāršai papildināt savas zināšanas, tad pienācis īstais laiks! Iespējams tieši šis ir atbilstošais laiks sākt! Sāc ar kvalifikācijas celšanas kursiem vai iegūsti noderīgas zināšanas kādā no lauksaimniecības programmām! Esi zinošs un saimnieko gudri, atbildīgi un ilgtspējīgi!

Iveta Sondore,

LLKC Preiļu biroja uzņēmējdarbības konsultante

 Latgales industriālā tehnikuma IPĪV “Višķi” foto

Foto galerija: 

Pievienot komentāru