Lauberes pagastā kļuvuši par īstiem “nepilsētniekiem”

GalerijaPrint

Ja vēl pirms sešiem gadiem kādā intervijā Inguna Knodze stāstīja, kā ar vīru Gintu ilgi un pamatīgi apsvēruši lēmumu pārdot māju Rīgā, lai dzīvotu laukos, pieredzot gadalaiku maiņas un ēdot pašaudzētus tīrus produktus, tad nu jau viņi ir kļuvuši, pašu vārdiem runājot, par īstiem “nepilsētniekiem” savā bioloģiskajā saimniecībā Ogres novada Lauberes pagasta “Stūrīšos”.

Nevienam no abiem, uzsākot saimniekošanu, nebija lauksaimnieciskās izglītības, tomēr, pat dzīvojot Rīgā, dārzeņi, augļi un ogas savas ģimenes un radu vajadzībām tika veiksmīgi izaudzēti. Pārceļoties uz “Stūrīšiem”, nebija sapnis gāzt kalnus un kļūt par lieliem lauksaimniekiem, bet gan izveidot savu mazo bioloģisko saimniecību, lai aizvien lielāku daļu pārtikas produktu savam galdam pagādātu paši – svaigus, garšīgus un nekaitīgus. Tāpat arī rast prieku, piedāvājot savu izaudzēto citiem cilvēkiem, kuriem ir līdzīgas vērtības par tīru pārtiku. Mazai ģimenes saimniecībai ir jādomā un jāsaimnieko ilgtspējīgi, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai, tāpēc bioloģiskās saimniekošanas metodes bija pašsaprotama izvēle. Savā saimniecībā abi laulātie draugi pamatā darbojas divatā, reizēm arī meita piepalīdz, kad ir brīvs brīdis no studijām.

“Stūrīši” atrodas ļoti labā vietā no dažādiem aspektiem – tuvu pagasta un novada centram, tuvu noieta tirgiem un pircējiem lielajās apkārtnes pilsētās, pavisam netālu no Latvijas ģeogrāfiskā centra. Saimniecībā meža ielokā ir 8 ha zemes, kuru nav skārusi intensīvā lauksaimniecība, kas šķita īpaši svarīgi, iegādājoties īpašumu. Augsne – smilšmāls ar zemu gruntsūdens līmeni, kuras apsaimniekošanā tiek ievērota augu seka, sēts zaļmēslojums un izmantoti citi dabiski mēslošanas līdzekļi. Ilgtspējīgā saimniekošanā saimnieki ietver arī saules paneļus uz mājas, energoefektīvu spuldžu lietošanu, lietus ūdens izmantošanu, kompostēšanu un atkritumu šķirošanu, dabai draudzīgu tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļu lietošanu. Ar LLKC konsultantu palīdzību realizēts projekts “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, tā ietvaros iegādājoties zemes apstrādes tehniku un izbūvējot siltumnīcu, tādējādi padarot darbību efektīvāku.

Plaša daudzgadīgo augu kolekcija

Jau daudzus gadus saimniecībā ir plaša daudzgadīgo augu kolekcija, tiek audzēti ziemciešu stādi un, sākot no pavasara, tirgoti lielākajos stādu gadatirgos. Kad pāris atnāca dzīvot uz laukiem un izveidoja bioloģisko z/s “Stūrīši”, bija jādomā, ko vēl audzēt tirgum papildus ziemcietēm, un izvēle krita uz ķirbju audzēšanu. Ar ziemcietēm daudz darba agrā pavasarī, ķirbju stādus audzē siltumnīcā un uz lauka stāda vēlā pavasarī, ķirbju raža ienākas vēlu rudenī, un līdz ar to var saimniecību nodrošināt ar ienākumiem rudens periodā.

Saimniece stāsta: “Ķirbjus izvēlējāmies, jo tos tiešām iespējams godīgi izaudzēt ar bioloģiskām metodēm, ļoti interesanti – tik daudz dažādu šķirņu un krāsu, garšu! Esam izvēlējušies audzēt dažādu šķirņu nelielus cepamķirbjus, jo tiem nav raksturīgās ķirbju garšas, tos iespējams izlietot vienā ēšanas reizē, ēdami ar visu mizu – tātad skaisti, veselīgi, garšīgi un viegli pagatavojami, nav pat jāmizo! Četrus gadus tirdziņos lielā pannā cepam mazo ķirbīšu šķēles ar visu mizu un piedāvājām degustāciju, lai cilvēki nogaršo, novērtē. Šogad jau tiešām liels  gandarījums, jo cilvēki atpazīst, novērtē, viņiem garšo.”

Dažādība un kvalitāte

Saimniekojot Inguna un Gints ir sapratuši, ka nelielai saimniecībai, lai izdzīvotu, jāpiedāvā dažādība un kvalitāte, pašiem jābūt čakliem un radošiem, jāpiedāvā aizvien jauni produkti, jāpārstrādā pašu izaudzētais, lai no ķirbja kompostā izmestu tikai kātu – bezatkritumu jeb zero waste dzīvesveids. Tāpēc nelielos daudzumos viņi audzē arī dažādus citus bioloģiski sertificētus dārzeņus – gurķus, kabačus, tomātus, papriku, čili, sviesta pupiņas, bietes, salātus, mangoldus, lapu kāpostus u. c Tāpat audzē arī ķiplokus un sīpolus. Ir iestādīti plūškoki, irbenes, sausserži un pīlādži, lai vēlāk izmantotu, gatavojot dažādus ķirbju pārstrādes produktus. Ziemas sezonā pārdošanai tiek piedāvāti tikai pašu saimniecībā izaudzēto dārzeņu un augļu pārstrādes produkti.

No ķirbjiem saimniece gatavo dažādas marmelādes ar ogām, ķirbju čatnijus, marinētus ķirbjus, ķirbju sulu u. c. Piedāvājumā ir arī dažādi citi marinējumi, salāti, pikantā čili marmelāde u. c. Piedāvājums katru gadu mainās atkarībā no izaudzētas ražas, un katru gadu pievieno aizvien kādu jaunu produktu. Šogad tapa marmelāde “Ķirbis upenēs” un zaļā pikantā marmelāde no čili un paprikas. Saimniecībā audzē arī tējas augus un piedāvā skaistus krāsainus svaigus tējas pušķus, un ziemai kaltētas tējas tūtās. Ir iespēja iegādāties izaudzēto vai saražoto arī skaistā dāvanu noformējumā – Ziemassvētkos produkti nopērkami skaisti dekorētās “apsnigušās” mājiņās un kastītēs, top ķiploku veselības pušķi un sīpolbizes, lai priecētu gan dāvanu saņēmēju vēderus, gan pildītu sirdis ar svētku prieku! “Stūrīšos” domā zaļi un produkciju piedāvā dabai draudzīgos un pārstrādājamos iepakojumos.

Saimniece Inguna jau no bērnības vecāku mājās bijusi iesaistīta darbiņos ar sīpolpuķu un rožu stādu audzēšanu. Tā arī pieaugot ir pietrūcis “zaļo pirkstiņu” sajūtas un papildus inženiera izglītībai apgūta vēl floristes profesija. Šī māksla šobrīd tiek mācīta arī citiem, agrāk vadīti arī vairāki ziedu veikali, bet tagad galvenokārt tiek likta lietā prasme, veidojot burvīgi skaistus un tai pašā laikā veselīgus pušķus svētkiem un ikdienai, izmantojot tajos gan ziedus, gan arī veselīgus un vizuāli pievilcīgus dārzeņus.

Tirdziņi kā svētki

Produkcija lielākoties nopērkama dažādos tirdziņos, kā arī tiek piegādāta pastāvīgajiem klientiem. Inguna stāsta, ka ir divi ļoti mīļi tirdziņi kuros piedalās kā svētkos – Slow Food Straupe tirdziņi ar īpašu auru, un viņi ir arī Slow Food kustības biedri; un otrs tirdziņš ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem un super enerģiskām rīkotājmeitenēm Mūsu Bio tirgus Siguldā. “Stūrīšu” saimniekiem prieks, ka šogad daudz aktīvu pasākumu notiek arī tepat savā Ogres novadā. “Ogre rullē” rīko tirdziņus tikai Ogres novada mazajiem ražotājiem ar saukli – Atbalsti savējos! Tāpat pavisam nesen novembra izskaņā notika Ogres novada uzņēmēju diena “Iemirdzies Ogrē” (pasākums apvienots ar Ogres ikgadējā svētku apgaismojuma, kas vienmēr pulcē lielu interesentu un līdz ar to pircēju skaitu, iedegšanu), kur ar prieku piedalījās, bija pamanīti un reklamēti. Prieks censties! Tāpat “Stūrīšu” produkciju, tai skaitā Ziemassvētku dāvanu idejas, var meklēt un atrast “Novada Garšas” katalogā – www.novadagarsa.lv. “Novada Garša” gardos pasākumus saimniecība ar dekoratīviem ķirbīšiem bagātina jau vairākas sezonas.

Lauberes pagasta bioloģiskā saimniecība bija vieni no pirmajiem, kas šogad izmēģinājuma kārtā savus ķirbjus stādīja uz CleanLiving BioAgri kompostējamās plēves un saņēma pateicību, ka ļāvušies eksperimentēt ar jaunu produktu, tādējādi sargājot un saglabājot tīru Latviju.

Rosīšanās nebeidzas ar dārza sezonu

Rosīšanās nebeidzas ar sezonas noslēgumu dārzā, Inguna vienmēr darbojas, ražo, izgrezno, māca un plāno ko jaunu. Atpūsties fiziski sanāk vien janvārī un februārī, kad var plānot darbus, meklēt un pasūtīt sēklas jaunajai sezonai. Ir tik interesanti iegādāties jaunu šķirņu un krāsu dārzeņus, izaudzēt un atzīt par labu esam vai tomēr citu gadu atkal meklēt ko jaunu. Ar katru gadu tas kļūst grūtāk, jo patīk šķirņu dažādība – tiek audzēta violeta vai brūna paprika, melni čili, dzeltenas un baltas bietes, violetas sviesta pupiņas, rozā cūku pupas, un tā nevar vien apstāties. Interesanti pašiem un piesaista un ieinteresē arī pircējus.

Inguna un Gints atzīst: “Dzīvojot laukos, smagi strādājam, bet strādājam sev. Kopjam savu zemi, veidojam savu vidi tīru, esam saskaņā ar dabu, mums tas patīk.” Bet, kā atklāj pati saimniece: “Tomēr vislabāk man patīk visu audzēt!”

Elīna Masteiko,
LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto: no ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru