“Laukiem būt!” mācību 12. sezona veiksmīgi aizvadīta

GalerijaPrint

Kas kopīgs 1. septembrim un 6. oktobrim? Tā ir pirmā mācību diena! Mēs visi zinām, ka 1. septembris ir Zinību diena, kad uz skolu dodas gan skolēni, gan studenti, ir neliels satraukums par to, kas gaidāms, ir jaunas iepazīšanās, ir jauns sākums. Un tieši tāpat 2023. gada 6. oktobrī visā Latvijā sākās arī VKLPT aktivitātes “Atbalsts uzņēmējdarbības veicināšanai lauku teritorijās” mācību process, ko plašāk pazīstam ar nosaukumu “Laukiem būt!”

Latvijas laukos ir daudz jauniešu, kuri vēlas uzsākt kaut ko savu, un, lai jauniešus iedrošinātu, motivētu, izglītotu un atbalstītu savu ideju realizēšanas uzsākšanā, LLKC šīs mācības organizēja jau 12. gadu.

Mācībās satikās tie jaunieši, kuri vēlas uzsākt uzņēmējdarbību vai arī uzsākuši to salīdzinoši nesen, vai arī tie, kas vienkārši grib iegūt papildu prasmes un zināšanas ar uzņēmējdarbību saistītos jautājumos.

Atskatoties uz mācību posmu, jāatzīst, ka tas ir bijis intensīvs – bija jāpaspēj gan piedalīties mācībās un pieredzes apmaiņas braucienos, gan paralēli jāraksta biznesa plāns un jāpilda mācību palīgmateriāls – ceļvedis jaunajiem uzņēmējiem “No idejas līdz uzņēmējdarbībai”, arī ikdienas darbus neviens nebija atcēlis.

Mācībās jaunieši apguva dažādas tēmas – par ideju ģenerēšanu un attīstīšanu, uzņēmumu dibināšanu, grāmatvedības pamatiem un nodokļu režīma izvēli, biznesa plāna nepieciešamību un tā rakstīšanu, tirgus analīzi un riskiem, mārketingu un pārdošanu, komunikāciju ar klientiem, sevis un sava biznesa prezentēšanu, mūžīgi satraukumu raisošo tēmu – uzņēmuma finanses, kā arī vēl citas. Mācību vadīšanai tika piesaistīti lektori – savas jomas profesionāļi, kuri paši arī praktiski darbojas savā nozarē.

Tā kā biznesa plānu rakstīšana vairumam jauno uzņēmēju šķiet ļoti izaicinoša, tad šogad jauniešiem kā mācību palīgmateriāls tika dāvināts ceļvedis ar 100 dažādām tēmām, kuru ietvaros bija jāpilda dažādi praktiski uzdevumi un jāpārdomā ar uzņēmējdarbību un pašizaugsmi saistīti jautājumi. Jaunieši ļoti novērtēja šāda ceļveža esamību un atzina, ka tas gan prasīja daudz laika, bet arī lika aizdomāties par tādiem jautājumiem, par kuriem iepriekš pat nav bijusi nojausma.

Pēc mācībām jaunieši atzina, ka šī ir bijusi lieliska iespēja plašākai publikai parādīt savu biznesa ideju, smelties idejas un iedvesmu no citiem mācību dalībniekiem, kā arī saņemt pieredzējušu profesionāļu padomus biznesa plāna izstrādē.

Un turpinājumā neliels ieskats dažu LLKC biroju mācību procesā un jauniešu idejās.

Bauskas un Aizkraukles puses jaunieši mācījās vienā apvienotā grupā un mācībās piedalījās14 jaunieši ar dažādām biznesa idejām. Idejas bija gan pārtikas rūpniecībā – ekoloģiski pārtikas iepakojumi, dabīgi saldumi, gan arī par dažādu pakalpojumu sniegšanu – lauksaimniecībā meliorāciju sistēmu kopšana, mācības lauku saimniecībā, savukārt citās nozarēs – terapija, atpūta pie dabas, kokapstrāde un sociālie pakalpojumi. Mācību laikā jaunieši uzlaboja savus biznesa ideju plānus un ieguva dažādu pieredzi mācību procesā. Jauniešiem bija arī iespēja apmeklēt apkārtējos uzņēmumus, kuri dalījās ar savu pieredzi.

Savukārt Liepājas pusē mācības pabeidza četri jaunieši. Artūrs Zariņš ar ideju izveidot atpūtas zonu ar pasākumiem, ēdināšanu, naktsmājām senlatviešu stilā. Līga Untule, kura šobrīd nodarbojas ar ēterisko eļļu pagatavošanu pēc individuālā pasūtījuma un piedāvā regresijas seansus (www.ligauntule.lv), piedalījās ar ideju par pasākumu/meistarklašu norises vietas izveidi. Elīna Rekoviča ar ieceri par svinību telpas izveidi Grobiņā, Dienvidkurzemes novadā. Osvalds Muša ar šobrīd esošu mājražošanas ideju par stipro dzērienu mājražošanu. Šobrīd plašākai publikai pieejams  priežu čiekuru liķieris, dateļu konjaks un bebru dziedzeru uzlējums (www.celnieki.lv).

Krāslavas birojā  “Laukiem būt!” mācībās  piedalījās viens jaunietis no Krāslavas novada Kaplavas pagasta. Neraugoties uz to, ka mācībās piedalījās tikai viens dalībnieks, mācību process noritēja atbilstoši plānotajam. Jaunieša biznesa ideja izstrādāta atbilstoša lauku iedzīvotāju vajadzībām – nelielām  saimniecībām ir  grūtības izkopt aizaugušas vai daļēji aizaugušas zemes, tāpēc biznesa ideja ir par ekskavatora pakalpojumu sniegšanu.

Ogres biroja organizētajā mācību grupā šogad daudz jaunu ideju, sadarbību veidošanās un pārliecības gūšana par savas plānotās uzņēmējdarbības dzīvotspēju un veiksmīgu darbību, uzliekot ideju un tās finanses “uz papīra”. Jaunieši atzīst, ka mācības bijušas vērtīgas, noderīgas un izglītojošas, tāpat tiek uzsvērts atbalsts mācību procesa laikā gan no biroja darbiniekiem, gan lektoriem. Savas biznesa idejas prezentēja, tādējādi iegūstot ceļazīmi uz konkursu “Laukiem būt!”, deviņi jaunieši no Ogres apkārtnes. Drīzumā Latvijā iegūsim vairākas interesantas jaunas naktsmītnes pie dabas, iespēju aktīvi atpūsties un gardi, veselīgi paēst, gūt iekšējo mieru meditācijās, jautri un dabiski kopt savu ķermeni, bērniem draudzīgā veidā mācīt angļu valodu, kā arī savā mājoklī uzstādīt iestieptos griestus.

Arī Tukuma biroja 14 jauniešiem ir fantastiskas idejas. To ir tik daudz, ka pat grūti koncentrēties uz kādu konkrētu – izvēlēties,  kuru īstenot pirmo. Šajā procesā pasniedzēja Olga Blumbaha un pārējie lektori mācību dalībniekus vedināja attīstīt idejas, veidot sadarbības tīklus un radoši izpausties produktu attīstībā un biznesa virzībā. Informatīvajā dienā jauniešus iedrošināja un par savu pieredzi mācībās, konkursā un uzņēmējdarbībā kopumā stāstīja iepriekšējo gadu konkursanti Artūrs Immermanis un Madara Brūvele-Spruģe. Pieredzes un iedvesmas gūšanas nolūkos Tukuma jaunieši devās pie uzņēmējiem Engures pagastā – ceptuvē “Kukul” tās saimniece Sintija Berkolde iedrošināja dalībniekus sapņot un sapņus īstenot, jaunā fotogrāfe Alise Jurēvica, zīmola “Alise Photography” izveidotāja, dalījās ar ieteikumiem, kā pielietot digitālā mārketinga rīkus savas idejas attīstīšanā. Savukārt Daina Dubra izrādīja atjaunoto Mācītājmuižu, kurā mājvietu radusi radošā darbnīca “Pērle Rada”, kas kalpo arī par saieta vietu Engures iedzīvotāju kopienai.

Kuldīgā, lai iedvesmotu un iedrošinātu jauniešus, ar savu pieredzes stāstu dalījās iepriekšējās sezonas dalībniece Amanda Arāja, kura atzina, ka mācības ir bijušas noderīgas, lai uzsāktu un attīstītu savu biznesa ideju. Šogad mācības uzsāka 10 jaunieši ar dažādām idejām – lauku tūrisms, autoservisa izveide, kūku un maizes cepšana, pasākumu vadīšana un organizēšana, dienas centrs bērniem, lauksaimniecība, kokapstrāde, metālapstrāde. Savus biznesa plānus aizstāvēja un apliecinājumus saņēma četri mācību dalībnieki – trīs no viņiem šobrīd aktīvi  gatavojas “Laukiem būt!” konkursam. Noslēguma dienā jauniešus uzmundrināja un iedvesmoja, kā arī ar savu pieredzi dalījās viena no iepriekšējo gadu konkursa dalībniecēm – Ieva Knupke. Paši dalībnieki atzīst, ka mācības ir bijušas vērtīgas un, ja iepriekš šķitis “ko tad es, es jau neko, ne jau uz konkursu”, tad patlaban jaunieši nonākuši pie sajūtas, ka viss ir iespējams, un vajag tikai darīt.

Savukārt Cēsu un Pierīgas biroju apvienotajā grupā “Laukiem būt!” mācībās piedalījās un apliecinājumus saņēma septiņi dalībnieki. Šogad jauniešu biznesa idejas pārsvarā saistītas ar atpūtu un izklaidi. Jaunieši domā, kā lauku teritorijās, kurās nenodarbojas ar lauksaimniecību, radīt pievienoto vērtību. Vairāki jaunieši jau ir uzsākuši savas biznesa idejas realizāciju un mācību laikā vēlējās dzirdēt un redzēt praktiskus piemērus, kā uzņēmējdarbību padarīt efektīvāku. Tāpēc tika dota iespēja  apmeklēt vairākus uzņēmumus un saimniecības, kas dalījās savā uzņēmējdarbības pieredzē – z/s “Lejaslīves”, z/s “Zutiņi-1”, SIA “Ieber.lv” un vēl citi. Uz sarunu ieradās arī iepriekšējo gadu “Laukiem būt!” dalībnieki no uzņēmumiem “Zaļumnīca” un “Saules krasts”. Jauniešiem ļoti patīk pieredzes stāsti, jo ir iespēja satikties ar cilvēkiem, kuri dalās praktiskā pieredzē, stāsta par kļūdām, par apstākļiem, kurus jaunajiem uzņēmējiem noteikti jāņem vērā. Viena no interesantākajām šī gada mācību tēmām bija dažādu digitālo rīku praktiska pielietošana uzņēmējdarbībā, piemēram, kā izmantot mākslīgo intelektu.

Balvu birojā šogad mācības apmeklēja viena jauniete, bet, tā kā vairāku biroju jaunieši mācījās kopā, tad arī viņai bija iespēja komunicēt ar citiem līdzīgi domājošiem topošajiem uzņēmējiem. Evita ir pārcēlusies dzīvot pie sava drauga Balvu novadā, kurš nodarbojas ar lauksaimniecību. Evitai radās dažādas idejas, kuras varētu realizēt sava drauga zemnieku saimniecības teritorijā ar mērķi attīstīt Balvu novada tūrismu un radīt labiekārtotu vidi, kur ciemiņiem – iebraucējiem, kā arī vietējiem iedzīvotājiem viesoties, lai atpūstos un iepazītu jaunas vietas Latvijā. Evitas biznesa ideja bija ierīkot atpūtas namiņus brīvā dabā, kur var nakšņot un labi pavadīt laiku, tā kā Evitas draugs nodarbojas ar piena lopkopību, tad namiņi tiktu izveidoti ganībās.

Arī Jelgavas un Dobeles biroju jaunieši šogad mācījās vienotā grupā. Mācību noslēgumā tika aizstāvētas piecas biznesa idejas – sēņu “Lauvas krēpes” audzēšana, ideja ainavu arhitektūrā “No plāna līdz dārzam”, egļu un bērzu stādu audzēšana, melleņu audzēšana, muižas attīstība un vegānisko dārzeņu desiņas, ko uzaicinātajai žūrijai bija iespējams arī nogaršot.  Kā atzina biznesa ideju aizstāvēšanā pieaicinātā žūrija – Agnese Borovska no finanšu attīstības institūcijas ALTUM, Videga Strautniece no biedrības “Lauku partnerība Lielupe” un Anna Liscova, LLKC Jelgavas un Dobeles biroju vadītāja – ar šīm desiņām viņas mierīgi var “uzpirkt”.

 

Noslēgumā vēlamies pievienoties Ogres biroja konsultantu vēlējumam: Vēlam, lai plānotā uzņēmējdarbība veicas saskaņā ar plānoto, un, ja ne pēc plāna, tad vienīgi vēl labāk!

 

Informāciju sagatavoja un apkopoja:

Inita Krivašonoka,

LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja

“Laukiem būt!” koordinatore

Foto galerija: 

Pievienot komentāru