Laukiem būt - noderīga un nepieciešama pieredze

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļā decembrī noslēdzās piecu dienu mācības jauniešiem un astoņi apņēmīgākie dalībnieki saņēma apliecinājumus par mācību programmas apgūšanu.

Pirmajā tikšanās reizē uz informatīvo dienu bija ieradušies 11 jaunieši. Viņi tika informēti par mācību programmu, uzdevumiem un sasniedzamajiem mērķiem. Uz tikšanos ar jauniešiem bija uzaicināti iepriekšējo gadu dalībnieki. 2017. gada konkursa “Laukiem būt!” fināliste Aija Zīmele pastāstīja par savu ideju – rotaļlietu izgatavošanu. Kā saka pati Aija, viņas ideja radās pavisam nejauši, skatoties, kā bērni rotaļājas ar rūpnieciski ražotām plastmasas rotaļlietām. Šobrīd Aija piedāvā vairāk nekā 20 rotaļlietu veidus. Rotaļlietas tiek šūtas no kokvilnas, lina un filca materiāliem. Viena no populārākajām rotaļlietām ir lapsiņas, kuras ir iespējams iegādāties ar atsevišķu kleitu garderobi. Jauniešiem bija iespēja arī apskatīt Aijas izgatavotās rotaļlietas.

Konkursa “Laukiem būt!” 2018. gada dalībniece  Sintija Logina dalījās savā pieredzē par uzņēmējdarbības uzsākšanu, porcelāna izstrādājumu – trauku, suvenīru, rotas lietu un piemiņas lietu veidošanā. Jauniete ir izveidojusi savu porcelāna trauku zīmolu “Piece of Touch” jeb “gabaliņš pieskāriena”.

Mācību procesa laikā katra jaunieša ideja tika uzklausīta, izvērtēta un analizēta. Notika  ne tikai teorētiskas mācības, bet tika doti arī praktiski uzdevumi ideju attīstībā. Lektore Marika Rudzīte-Griķe mudināja jauniešus uzsākt savu biznesu un neapstāties pie pirmajām grūtībām. Mācību laikā tika stāstīts par  Altum programmu nosacījumiem, grāmatvedības pamatiem un nodokļu politiku. Daudz laika tika veltīts arī biznesa plāna finanšu plānošanai, esošo un nepieciešamo resursu analīzei.

Lai veicinātu jauniešu biznesa ideju attīstību, devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Madonas pusi. Pa ceļam apciemojām Andra Višņevska saimniecību “Obelisk Farm”, kurnodarbojas ar sējas kaņepju audzēšanu. Andris 2016. gadā piedalījās jauniešu mācībās “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Savā lauku sētā viņš iekārtojis nelielu darbnīcu, konferenču zāli, muzeju un nelielu veikaliņu,   kur piedāvā dažādus kaņepju produktus, piemēram, kaņepju eļļu, tējas, kaņepju garšvielu, kaņepju sāli, kaņepju sviestu. Kaņepju sēklas plaši izmanto pārtikā, savukārt kaņepju šķiedras var izmantot kā būvniecības materiālu, kas nodrošina māju siltināšanu. Mums tika dota iespēja arī nogaršot smaržīgo kaņepju tēju un sviestu.

Tālāk devāmies uz Ritvara Toča saimniecību, kur tiek izgatavota vilna no apkārtnē augošajiem kokiem un augiem – nātrēm, dadžiem, ugunspuķēm, niedrēm u. c. Tika stāstīts par vilnas ārstnieciskajām īpašībām un dažādu izstrādājumu tapšanu. Ritvara Toča mājās, apmeklējām lapeni, kur ir iekārtota “Vilnu studija” – ekspozīcija tūristiem, kur redzams 21 vilnas paraugs, kas iegūts no dažādiem kokiem un augiem, paša darinātas stelles, kārstuve, iegūtā dzija un tās pielietojums latvisko zīļu vainagu, audeklu, villaiņu, cimdu un citu priekšmetu darināšanā. Visus paraugus varējām izcilāt un aptaustīt. Varējām apskatīt cepures, roku locītavu un muguras ārstnieciskās saites.

Atpakaļceļā iegriezāmies Irinas Skubilinas  labiekārtotajās brīvdienu mājās “Priedītes”. Šeit var izbaudīt lauku klusumu, kurināt ugunskuru, ķert zivis, svinēt svētkus  vai vienkārši apmeklēt pirtiņu. Saimnieki nav apstājušies pie paveiktā, patreiz tiek celta labiekārtota brīvdienu māja ģimenei, kur pilsētnieki varēs izbaudīt lauku dzīvi.

Līvānu novada Sutros, pļavu un mežu  ielokā, saimnieko Gita Usāne. Viņa ir sertificēta pirtniece. Jauniešiem viņa mācīja, kā no pilnīgi vienkāršiem produktiem – eļļas  un augiem – veidot kopjošo kosmētiku, ko lietot ikdienā un pirtī. Viņa gatavo arī izvilkumus  eļļā. Ievas, papeļu pumpuri, asinszāle, egļu skujas u. c. Šobrīd pirts un spēka smelšana no ziediem  ir kļuvusi par Gitas Usānes galveno nodarbošanos. Spēkus smēlās arī jaunieši, garšojot Gitas gatavotās tējas un pašas cepto maizi.

Apkopojot jauniešu viedokļus, bija skaidrs, ka brauciens bija izdevies un jaunieši guva iedvesmu. Viņi uzskata, ka šī pieredze bija noderīga un nepieciešama, jo mācīties no citu pieredzes un kļūdām ir vieglāk, nekā visu izdzīvot uz saviem pleciem. Šāda veida braucieni liek apjaust, cik daudz interesantu un skaistu ideju ir mums visapkārt.

Pēc piecu dienu mācībām jaunieši prezentēja savas biznesa idejas trīs žūrijas locekļiem. Idejas bija ļoti dažādas, sākot ar tirgus plača izveidi, pirts un masāžas pakalpojumiem, aitu audzēšanu, metāla elektrisko aploku mietiņu izgatavošanu, liellopu satvērēju izgatavošanu, atpūtas vietas ierīkošanu, insektu pūžņu utilizāciju, liellopu nagu griešanas pakalpojumiem. Žūrija jauniešus mudināja uzsākt un attīstīt savas idejas un nenolaist rokas, ja kādreiz tiek pateikts „nē”.

Lai jauno uzņēmēju biznesa idejas īstenotos un attīstītos, sadarbība ar konsultāciju biroju turpināsies, tiekoties individuālās konsultācijās.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Tekla Mediņa,

LLKC Preiļu nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru