Madonieši dodas pieredzes apmaiņā uz Ērgļu novadu

GalerijaPrint

LLKC Madonas nodaļas speciālisti, novadu lauku attīstības konsultanti un pagastu konsultanti pieredzes apmaiņā 13. oktobrī viesojās Ērgļu novadā. Mērķis bija iepazīt uzņēmējdarbību lauku tūrismā, apmeklēt interesantākās un veiksmīgākās saimniecības.

Izstrādāt dienas programmu ar apskatāmajām saimniecībām šoreiz bija Ērgļu novada lauku attīstības konsultantes uzdevums. Taču tika iekļauta tikai neliela daļa no tā, ko varētu apskatīt Ērgļu novadā. Diena bija skaista un saulaina, vienīgi drēgna kā jau rudenī.

Braucienu sākām ar radošās atpūtas pagalmu "Tiltiņi", kur saimnieko Mārcis un Ilze Feldbergi.  Mūs sagaidīja Mārcis, iepazīstinot ar sevi. Mārcis no Rīgas, kur strādāja par frizieri un vadīja televīzijas raidījumu "Šurpu turpu", pārnācis uz laukiem un sācies nodarboties ar uzņēmējdarbību lauku tūrismā. Īpašumu "Tiltiņi" iegādājies 2004. gadā, sācis ar krūmu novākšanu un apkārtnes sakopšanu, izveidoja dīķi ar saliņu, ierīkoja dabas kinozāli ar soliem un ekrānu, uzcēla pirti, izveidoja dabas taku un iestādīja ābelītes, kuras jau ražo.  Katru gadu pavasarī Mārcis rīko karūsu un ērču ķeršanas čempionātu, pasākums ik gadu piesaista arvien vairāk interesentu.  Mārcim saimniekojot Tiltiņos, radās ideja par "Kandžas laboratoriju".  Savu ideju viņš realizēja, šogad tā tika iekļauta tūrisma apskates objektos. Celtne jau tūristu vidū guvusi atzinību ar savu interesanto apaļās formas izskatu. Iekšā, kā jau laboratorijā, kolbas, mēģenes un mērāmie trauki. Nodrošināts pilns ražošanas cikls no pašu iegūtām izejvielām, – pavasarī bērzu sulas, vasarā dažādas ogas, tējas zāles, rudenī  – āboli, ķirbji un pīlādži. Viesiem piedāvāja produkcijas piecu veidu degustāciju, un vajadzēja atpazīt katru veidu. Mārcis prot interesanti un aizrautīgi stāstīt par savu saimniecisko darbību. Radošajā atpūtas pagalmā tiek piedāvāta sveču liešana, ziepju vārīšana, līdz ar to ikviens  – gan pieaugušie, gan ģimenes ar bērniem var lieliski pavadīt laiku. Kā jau radošam cilvēkam, saimniekam daudz vēl ir sapņu un ideju, kuras vēlas realizēt piesaistot ES fondu finansējumu. Lai izdodas!

Nākamā apskates vieta bija piemājas saimniecība "Griezītes", kur angļu zinātnieki un eksperimentētāji Joanna un Ians Storie audzē alpakas. Pirmo reizi viesojoties Latvijā, viņiem ļoti iepatikās Latvijas daba, ar pazīstamu cilvēku palīdzību iegādājās īpašumu Ērgļu pusē, nopirka un atveda uz Latviju trīs alpakas, tagad to skaits ir trīs reizes lielāks. Uz pavasari alpakām gaidāms ģimenes pieaugums. Saimniecībā ir baltas un brūnas alpakas, katrai dots savs vārds. Alpakas labi aklimatizējušās mūsu Latvijas laika apstākļos un vidē, no tām iegūst augstvērtīgu, smalku, mīkstu un kvalitatīvu vilnu. Saimniece iepazīstināja ar pilnu pārstrādes ciklu no vilnas līdz dzijai, izrādīja savus darinājumus no alpaku vilnas  – adītus cimdus, zeķes, džemperus, filcētas cepures un šalles, kā arī dažādus suvenīrus no vilnas. Vasarā tiek rīkotas radošās darbnīcas filcēšanā. Pateicāmies saimniekiem un novēlējām veselību, izturību un, galvenais, apgūt latviešu valodu sarunu līmenī, lai vieglāk kontaktēties.

Tālāk devāmies uz Jumurdas pagasta saimniecību "Sniķeri", kur tiek audzēta kazas, un no kazas piena top "Bonijas siers". Mūs sagaidīja smaidīgā un enerģijas pilnā saimniece Santa Lasmane-Radzvilaviča ar dzīvesbiedru, kā arī Jumurdas pagasta pārvaldes vadītāja Agita Opincāne. Agita pastāstīja par Jumurdas pagastu un atzinīgi novērtēja Santas ieguldījumu novada attīstībā. Santa izrādīja savu kuplo kazu ganāmpulku, kuru tajā dienā īpaši mums izlaida ganības, jo, iesākoties vēsam laikam, kazas tika turētas kūtī. Santa pastāstīja, ka pārnākusi no Rīgas dzīvot un saimniekot laukos, iegādājusies īpašumu skaistā vietā un domājusi, ko darīt tālāk. Saimniekošana iesākusies interesanti, ar vienu uzdāvātu kazu – ne pieredzes, ne mākas, smejas Santa, tagad ir vesels pulks kazu. Kā mazais lauksaimnieks Santa ir apguvusi un īstenojusi ES atbalsta programmā piedāvāto atbalstu, iegādāta tehnika. 2014. gadā PVD devis savu atzinumu par mājražotāju siera gatavošanā no kazas piena. Šīs gads Santai ir bijis ļoti spraigs, pilns ar dažādiem notikumiem. Ar Ērgļu novada pašvaldības līdzfinansējumu realizēja savu ideju  – atklāja nojumi un degustāciju galdu, kā arī notika gada kaziņas Bonijas kronēšanas pasākums. Santa 2016. gadā atzinīgi tika godināta "Vidzemes veiksmes stāsts " nominācijā mājražotājs amatnieks ar "Kaziņas Bonijas sieru". Viņa piedalījās izstādē “Rīga Food 2016” ar "Kaziņas Bonijas siera" prezentāciju. Saimniecība ir pārejas periodā uz bioloģisko lauksaimniecību. Saimniece pabeidza LLKC Ozolniekos rīkotos apmācību kursus bioloģiskajā lauksaimniecībā un ieguva sertifikātu. Liels nopelns un paldies dzīvesbiedram un meitai par lielo atbalstu, kas būtiski atvieglo ikdienas rūpes. Santas spējas, čaklumu un radošumu var tikai apbrīnot. Nobeigumā Santa piedāvāja kazas sieru degustāciju un iegādi. Agita uzsauca tējas pauzi no Jumurdas bērnu lasītajām tējas zālītēm un ar pašas ceptajiem našķiem. Paldies Agitai, kura vienmēr ir atbalstījusi mūsu rīkotos pasākumus.  Santai novēlējām būt stiprai un nepagurt, lai jaunās idejas realizējas.

Tālāk devāmies uz Sausnējas pagasta "Ģibuļiem", kur tagad saimnieko enerģiski jaunieši brāļi Gunārs un Artūrs Vīganti. Mūs sagaidīja Artūrs un pastāstīja par SIA „Tauri” uzņēmējdarbību, kas nodarbojas ar Šarolē šķirnes gaļas liellopu audzēšanu un nobarošanu. Šobrīd ganāmpulkā ir 30 Šarolē šķirnes buļļi. Turpmākai attīstībai ar ES fondu atbalstu ir iecere izveidot liellopu gaļas sadales un fasēšanas cehu, lai sekmētu produkta radīšanu ar lielāku pievienoto vērtību. Gunārs Vīgants, īstenojot uzņēmējdarbību SIA „3DPro”, nodarbojas ar Šarolē šķirnes vaislas liellopu audzēšanu. Abi brāļi ir patstāvīgi un neatkarīgi viens no otra, un katrs darbojas ar savu izvēlēto uzņēmējdarbības veidu, kopumā sniedzot nozīmīgu ieguldījumu reģiona ilgtspējīgai attīstībai. Par brāļiem un to darbu, ko viņi veic, jāsaka liels paldies. Abi ņem uz nomu neapsaimniekotās, ar krūmiem aizaugušās lauksaimniecības zemes un saved kārtībā, tā iegūstot platības lopbarības ražošanai. No sirds novēlam turpmāku attīstību.

Noslēgumā devāmies uz Sausnējas pagasta vēstures muzeju, Valda māju "Līdumos". Tur mūs sagaida Sausnējas pagasta pārvaldes vadītāja Elita Ūdre, īsumā pastāstot par Sausnējas pagastu. Novadpētniecības muzeja darbiniece Ilga Kronīte pastāstīja par rakstnieku Valdi un ievērojamiem Sausnējas cilvēkiem. Iepazīstināja ar savāktajiem un apkopotajiem materiāliem par Sausnējas pagasta un Liepkalnes vēsturi. Pašdarbnieku meitenes Valija, Dainuvīte un Airisa viesus iepriecināja ar nelieliem fragmentiem no Rūdolfa Blaumaņa daiļrades. Pieredzes apmaiņas brauciena noslēgumā Sausnējas saimnieces ciemiņus pabaroja ar sātīgu, ļoti garšīgu, ārā uz ugunskura vārītu zupu, kura bija īsti reizē pēc garā, piedzīvojumiem bagātā brauciena.

LLKC Madonas nodaļas un lauku attīstības konsultantu vārdā visiem liels paldies par atsaucību un interesanto programmu.

Diāna Suščenko,

Ērgļu lauku attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru