Mājražotāji tiekas Krustpils novada “Kronvaldos”

GalerijaPrint

Krustpils novada “Kronvaldos” pie dārzeņu un stādu audzētājas un mājražotājas Ritmas Kregeres uz pirmo šī gada kopīgo tikšanos, ko rīkoja LLKC Jēkabpils nodaļa, marta beigās pulcējās esošie un topošie mājražotāji. Tikšanās mērķis ir veicināt mājražotāju produktu attīstību, šogad paredzētas trīs šādas grupu konsultācijas.

Klātesošajiem Ritma pastāstīja par savu saimniecību, – tā nav liela, viņa jau kopš 1996. gada audzē dažādus dārzeņus un vairākus gadus ir reģistrējusies mājražotāja – skābē kāpostus, gatavo mārrutkus un citus produktus. Ražošanas process atbilst PVD prasībām. Saimniecībā tiek audzēti arī stādi (tomāti, gurķi, puķkāposti, paprika) pārdošanai. Gatavā produkcija tiek realizēta savā īpašumā – lauku tirdziņā "Ormaņi", Jēkabpils un Rīgas tirgos, kā arī piegādāta vietējām ēdināšanas iestādēm "Sapnis", "Ceļavējš", "Virši" u. c. Līdz šim saimniecībā galvenokārt tika izmantots roku darbs, bet pagājušajā gadā Ritma uzsāka pasākuma "Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības" projekta “Ritmas Kregeres dārzkopības saimniecības attīstība” īstenošanu. Lai atvieglotu roku darbu, iegādāts minitraktors, bet, lai uzlabotu dārzeņu pārstrādes procesu, nomainītas primitīvās ražošanas iekārtas uz modernākām – elektrisko kāpostu ēveli un hidraulisko sulu spiedi ar smalcinātāju.

Kad Ritma parādījusi savas ražošanas telpas, klātesošie tiek aicināti uz mājas verandu, kur sarunas turpinās. Aiz verandas logiem paveras skats uz garām plūstošo Daugavu. Arī sarunas plūst strauji – emocionāli, atbalstoši, iedrošinoši. Pasākuma dalībnieki pastāstīja, ar ko katrs nodarbojas, uzklausīja ieteikumus. Iveta Laursone dalījās pieredzē, kā viņa tirgojas internetveikalā, un saņēma daudz jautājumu. LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja Guna Šulce pastāstīja par izstādes “Rīga Food 2016” norisi un aicināja piedalīties “Rīga Food 2017”. Pasākuma noslēgumā notika apmaiņa ar telefonu numuriem, sirsnīga atvadīšanās un izteikti priekšlikumi nākošajai tikšanās reizei. Lielākajai daļai dalībnieku saimniecības ir nelielas, bet tās var sekmīgi attīstīties, iesaistoties nišas tirgos, izmantojot tiešās pārdošanas priekšrocības, attīstot mazo pārstrādi. Tāpat kā Ritmas Kregeres saimniecība, arī pārējās balstās uz savu un ģimenes locekļu darbu, tomēr šādas mazas saimniecības nodrošina dzīvotspēju mainīgajos saimniekošanas apstākļos.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru